Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

Психолог КримSOS: як допомогти пережити 4 стадії горя

12 / 04 / 2022

До психолога КримSOS звернулися із запитом допомогти пережити горе втрати близьких людей. На жаль, лише за перші півтора місяці повномасштабного вторгнення в Україну загинуло 1626 мирних людей, і це лише офіційні цифри.

Що треба знати, для того, щоб допомогти собі чи іншим пережити втрату рідної людини і поступово прийти до тями – розповідає психолог КримSOS.

“Щоб допомогти людині у скорботі, перш за все, треба зрозуміти, в чому полягає динаміка та стадії цього процесу. Є багато різних психологічних моделей про переживання при втраті близького, ми розглянемо одну з простих та універсальних”, –  пояснює психолог.

1 СТАДІЯ – ЗАПЕРЕЧЕННЯ ВТРАТИ 

Може бути короткочасною від кількох секунд, хвилин і може тривати до кількох годин і днів, коли людина не хоче або не може усвідомити, що це сталося з її близьким.

У цей період можна помітити, що незважаючи на те, що людина формально бере участь у похороні, поминках та інших соціальних заходах, в той же час видно, що вона відчужена від навколишньої реальності, здається, що емоційно ніяк не залучена до процесу, механічно виконує якісь дії, як уві сні. Таким чином, наша психіка захищає нас від нестерпної дійсності.

Людина відповідає на питання, формально, не відчувається ніякої емоційної забарвленості, хоча подія, що відбулася, звичайно дуже сильно на людину вплинула. У цьому стані людина може переходити на другу стадію.

2 СТАДІЯ – СИЛЬНІ ЕМОЦІЇ

Має широкий спектр: від почуття крайнього відчаю до відчуття сильної тривоги, коли, наприклад, людина залишається одна; почуття гніву на себе, на близького, на Бога, на уряд, на оточуючих, які продовжують жити звичайним життям, почуття сильної провини, у тому, що допустив смерть близької людини, почуття втрати та жалю про те, що нічого не можна змінити, можуть бути ірраціональні та дуже бурхливі емоції.

Тобто на другій стадії людина може виражати свої емоції, які пов’язані з її горем – гіркий плач, крик і так далі. Стан варіюється за тривалістю від декількох хвилин до тривалого часу. Після вираження емоцій з приводу горя, людина переходить на третю стадію депресії.

3 СТАДІЯ – ДЕПРЕСІЯ

Чому третя стадія так називається? Тому що в ній є практично всі ознаки депресії: пригнічений настрій, знесилення, песимізм, невпевненість у собі, надмірна самокритика, нерішучість та ослаблення концентрації уваги, думки про самогубство та інші симптоми, що виявляються у цьому стані.

З часом ці ознаки, як правило, слабшають від 1-го до 2-х місяців може тривати стадія депресії і далі людина переходить у четверту стадію прийняття.

4 СТАДІЯ – ПРИЙНЯТТЯ

Це фактично вихід зі стану скорботи, коли людина приймає втрату близької людини, емоційно врівноважує свій внутрішній баланс, здатний сфокусуватися на зовнішніх соціальних обставинах, зв’язках, заповнюючи внутрішню емоційну порожнечу, що сталася у зв’язку зі втратою близької йому людини.

Як допомогти людині впоратися з горем?

Раніше ми публікували п’ять порад психолога Олени Скорик про те, як спілкуватися та підтримувати людину, яка переживає втрату.

Психолог КримSOS також радить:

  1. Дати можливість людині висловити свої емоції, сприяти цьому. Згодом допомогти людині заповнити емоційну порожнечу, що утворилася у зв’язку зі втратою його емоційної прихильності до близької людини.
  1. Не допустити зависання в жодній з перших трьох стадій, а допомогти послідовно виходити з них. Найчастіше застрявання відбувається на стадії депресії. Якщо ж людина довгий час живе у 1-ій або 2-ій стадії, – це призводить до психічних розладів.
  1. Перша підтримка може бути медикаментозна, але це завдання лікаря. Іноді прописують снодійне, але тільки для того, щоб людина заспокоїлася, виспалася.
  1. На стадії бурхливих емоцій ваше завдання виявити емпатію, співпереживання, просто бути поруч, вислухати. Людина відчуває емоційну порожнечу, емоційну самотність. Коли поруч є інший, нехай на дистанції, в одному приміщенні, градус емоцій у скорботного зменшується, тому що відчуття повної емоційної порожнечі у цьому випадку порушується.
  1. У стадії депресії основною метою є переключення людини на того, хто у нього викликає емоційну прихильність. Для цього треба визначити соціальне коло людини. При втраті чоловіка, в сім’ї можуть бути діти і можна сфокусувати увагу людини на емоційне ставлення до них, тобто показати, що є заради кого і заради чого жити.
  1. На всіх стадіях людина відчуває негативні емоції, вони тією чи іншою мірою можуть нагадувати ознаки психічного розладу, однак це нормальний емоційний стан при крайній вираженій стресовій події, яка сталася в житті людини. За умови заповнення емоційної порожнечі людина доходить до здорової четвертої стадії прийняття втрати . Перший рік після трагічної події найважчий.
  1. Кожен втрату проживає по-своєму, комусь треба більше часу, а комусь менше, хтось більш яскравою проявляє емоції, хтось менше, це залежить від безлічі факторів, але в цілому це відбувається близько року. Якщо через рік людина ніяк не може оговтатися, необхідно звернутися до фахівця чи госпіталізуватися. Тому що застрявання в депресії може бути небезпечним для життя людини.

У КримSOS проводять безкоштовні психологічні консультації за телефоном: +380508678428 (дзвінки та повідомлення у месенджері Telegram, WhatsApp, Viber).

Вибір редакції

Ще Статті