Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

«Принцип достатності»: суд в РФ відмовив захисту фігурантів другої Бахчисарайської групи «справи Хізб ут-Тахрір» у допиті більшості свідків

12 / 08 / 2020

Про це QirimInfo повідомила адвокат Ліля Гемеджі.

За її словами на попередньому засіданні суддя зробив попередження про те, що вже нібито допитано досить багато свідків захисту і, враховуючи як він висловився, «принцип достатності», ув допиті свідків «потрібно зробити паузу».

«Законом передбачаються, що докази у своїй сукупності повинні бути достатніми для підтвердження обвинувачення. Але не існує принципу застосування достатності до доказів, які надає сторона захисту. Вони не допустили 6 чи 7 свідків. Ми вважаємо це абсолютно незаконно. Суд, не почувши покази свідків, сам визначив, що ці показання не належать до матеріалів справи. На наш погляд — це абсолютно незаконне і невмотивоване рішення», — сказала Ліля Гемеджі.

За її словами, коли суд допитував свідків обвинувачення, до них такого формулювання не застосовували.

«Потрібно звернути увагу на те, що протягом 11 судових засідань ми допитували тільки оперативного співробітника ФСБ і двох свідків під псевдонімом. Не зважаючи на те, що ці свідки не представляли будь-якої конкретики. Вони говорили: “так, вербували”. Кого саме вербували? “Не знаю, не пам’ятаю”. “Так, вели войовничу пропаганду”. Хто, крім вас може це підтвердити? “Не знаю, не пам’ятаю”. І так само по всіх інших справах. Ми вже спростували свідчення оперативного співробітника, і секретних свідків, але, тим не менше, був порушений принцип рівноправності сторін. І, таким чином, обмежують нас в реалізації своїх конституційних прав», — сказала Ліля Гемеджі.

За словами адвоката, серед недопущених свідків були імами, які повинні були спростувати доводи, наведені в експертизі про те, що теми, які обговорювали обвинувачені в мечеті — загальномусульманські і що вони не притаманні якійсь радикальній течії ісламу.

«Саме обвинувачення — розмите, неконкретне. Передбачається, що наші підзахисні займалися вербувальною діяльністю, вели войовничу ісламську пропаганду, готували плани з насильницького повалення конституційного ладу, а також закликали вступити в терористичні організації. І, власне, люди, які знають обвинувачених тривалий час, вони могли б засвідчити, що ці звинувачення є абсурдними», — додала адвокат.

У зв’язку з недопуском більшості свідків, підсудні і захисники заявили відвід всьому складу суду, в якому було відмовлено без видалення до нарадчої кімнати.

«І навіть тут відбувалися порушення. Едем Смаїлов заявив відвід головуючому судді Зубаїрову, а Сервер Мустафаєв заявив відвід всьому складу суду, при цьому головуючий суду об’єднав ці два відводи і розглянув їх як відведення самому собі, що не повинен був робити, це порушення кримінально-процесуального кодексу», — сказала Ліля Гемеджі.

Нагадаємо, 11 жовтня 2017 року ФСБ увірвалася в будинки шістьох кримських татар в Бахчисараї і затримала: Марлена Асанова, Сервера Зекір’яєва, Ернеса Аметова, Тимура Ібрагімова, Сейрана Салієва, Мемета Белялова. Було проведено обшуки, вилучено ісламську літературу. Всім затриманим інкримінують одразу два обвинувачення: організація/участь у терористичній організації (такою російське законодавство вважає Хізб ут-Тахрір) і замах на насильницьке захоплення влади.

Фігуранти справи брали активну участь в діяльності громадського руху «Кримська солідарність».

На думку правозахисного центру «Меморіал» окупаційна влада РФ своїми діями в цій справі порушує низку норм IV Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни і протокол №7 до Конвенції про захист прав людини і основних свобод. 

Всім затриманим загрожують терміни від 15 до 20 років позбавлення волі в колоніях суворого режиму.

Поділитись

Вибір редакції

Ще Новини