Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

Протест за колючим дротом

15 / 06 / 2016

Сьогодні біля Кабінету міністрів України пройшла акція проти дискримінації переселенців під назвою «За ваші і наші права». Присутні вимагали спрощення режиму контролю за вимушеними переселенцями і скасування антиконституційної постанови №637. Протестуючі відзначали незахищеність переселенців в соціальній сфері, складність оформлення соціальних виплат і отримання пенсій.

 

«Основний меседж – це рівність прав і свобод всіх громадян України незалежно від регіону проживання. В першу чергу в соціальній сфері, тому що зараз, щоб отримати пенсію, треба пройти всі кола пекла. Жорстко контролюється їх переміщення по країні… Якщо так буде тривати і далі, то станеться соціальний вибух», — повідомила юрист громадської організації КримSOS Вікторія Савчук.

Постанова №637 була прийнята несподівано і без узгодження з громадськими організаціями. За словами адвокаційного експерта «Право на захист» Олени Виноградової, цю постанову необхідно скасувати.

«Ми передали свої пропозиції вчора в Мінсоцполітики та направили в Кабмін. Ми в будь-якому випадку будемо через міжнародні організації або суд скасовувати постанову як незаконну. Ми пропонуємо механізм контролю тільки за переселенськими виплатами згідно з постановою 505. Всі інші виплати пропонується отримувати на тих умовах, що і не переселенці», — сказала Виноградова.

Ольга Гвоздьова, координатор з розвитку «Донбас SOS», в коментарі QirimInfo зазначила, що постанову не погоджували з представниками громадських організацій, що займаються розробкою законопроектів.

«Минулої середи було прийнято дві постанови, причому в розробці жодного з них ми не брали участі. Гройсман завив, щоб Мінсоцполітики доопрацювало цю постанову з громадськістю. Але міністерство на нас не відреагувало. Ми подали нашу альтернативну постанову, але в подальшому дізналися, що вона прийнята в їхньому варіанті», — заявила Гвоздьова.

 

За її словами, в постанові є три критичних моменти. По-перше, на місцях створюються комісії, які будуть вирішувати чи варто виплачувати переселенцю допомогу чи ні. По-друге, створюються мобільні групи з СБУ і представників поліції, які будуть займатися перевірками, чи проживає людина за місцем реєстрації. Також вони будуть складати акти матеріально-побутового стану. Як це робитимуть представники спецслужб і чому, не зовсім зрозуміло. І по-третє, якщо виплати були скасовані, то відновлення можливо тільки через 2 або 6 місяців.

 

Активісти організували перфоманс – за огорожею з колючого дроту стояли люди в майках з написом «Громадянин України», а особи з написами СБУ, Державна міграційна служба і т.д. заклеїли цей напис штампами «переселенець». Також була прийнята резолюція, з повним текстом якої можна ознайомитися тут.

За тим, що відбувається спостерігав перший заступник міністра соціальної політики Віталій Мущинін. На прохання організаторів акції він взяв слово і спробував заспокоїти людей. На його думку, постанова навпаки, створює механізм повернення пенсій тим, хто був їх позбавлений. Його слова потонули в обурених криках «Ганьба!» і «Брехун!».

«Створюється враження, що ми себе накручуємо. Постанова була заснована з одним – відновити виплати, які припинені деяким категоріям громадян з лютого 2016 року…Ця постанова про відновлення виплат і контроль за соціальними виплатами. Всі громадяни України повинні будуть отримувати їх не за місцем реєстрації, а за місцем фактичного проживання. Так, сьогодні ми змушені контролювати видачу довідок, тому що вона підтверджує факт вашого проживання. Є мобільні групи, які один раз повинні будуть перевірити, чи дійсно живете ви там чи ні», — сказав Мущинін.

 

Заступник міністра зазначив, що такі комісії можуть в особливих випадках прийняти рішення про відновлення виплат, навіть якщо підстав для цього немає. В цілому Мущинін наполягав на тому, що постанова ще не запрацювала на повну силу і вимагати її скасування ще рано.

«Поки ви не відчули на собі, що з себе представляє новий порядок, давайте не будемо один одного накручувати,  не будемо кричати «Ганьба», «Геноцид» і так далі», – висловив свою точку зору заступник міністра.

Переселенка з Донецька Людмила одна з тих, хто залишився без переселенських виплат, незважаючи на те що вона ні разу не виїжджала на не контрольовану територію. Вона вийшла на акцію, щоб висловити своє обурення.

 

«Ми не повноправні громадяни України, як ізгої або недоторканні. У нас немає виборчого права, ми не можемо вибрати банк для виплати пенсії — загнали в Ощадбанк, а там якесь середньовіччя з оформленням. Ми жодного разу не були в Донецьку, 30 травня було 2 роки як ми виїхали, а виплат нас позбавили», — нарікає пенсіонерка.

Всього в акції брали участь понад сто осіб. На зустрічі були присутні чимало мешканців Києва, що виражають підтримку своїм співгромадянам. Киянин Альберт, який служив на Сході України, також вважає, що ставлення до громадян України не повинно залежати від регіону проживання.

«Я з темою переселенців знайомий бо служив в Нацгврадіі свого часу, і добре уявляю що там відбувається. Я розумію мотивацію людей, які переїжджають туди, де спокійно і можна нормально жити … — пояснює Альберт. — Людям відмовляють в їх елементарних громадянських правах, і ставляться до них не як до громадян України. Хоча вони такі ж громадяни України, незалежно від того, де вони народилися, виросли і звідки переїхали. Чому до них повинно бути ставлення гірше, ніж до будь-якого іншого, хто просто переїхав до Києва?»

Поділитись

Вибір редакції

Ще Статті