Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

Проблеми зі здоров'ям, дрібна помста та інформаційний голод: українські консули відвідали 15 кримських політв'язнів 

22 / 03 / 2021

Про це QirimInfo повідомив Тарас Малишевський.

За його словами дипломати відвідали Акіма Бекірова, Аліма Карімова, Асана Янікова, Сейрана Муртазу, Раїма Айвазова, Ремзі Бекірова, Різу Ізетова, Шабана Умерова, Фархода Базарова, Ельдара Кантемірова, Руслана Нагаєва, Ленура Халілова, Айдера Джеппарова, Різу Омерова та Енвера Омерова.

Загалом. політв’язні мало скаржилися консулам на умови їхнього утримання. Основні нарікання в’язнів — проблеми зі здоров’ям та «інформаційний голод».

«Коли приходиш до в’язнів і маєш з кожним 20, 30, 50 хвилин часу, то вони навіть оминають теми свого здоров’я, а просять розповісти що відбувається за межами колонії чи СІЗО. Одне СІЗО, 5те, воно більш сучасне, бо перше СІЗО побудоване ще за часів Катерини ІІ і там умови складніші. А от СІЗО-5, там умови кращі якраз в телекомунікаційних аспектах, там є телевізор і радіо. Інша річ, що це 6 каналів російського ТБ і хлопці кажуть, що слухають їх, як в радянські часи — між рядків», — сказав Тарас Малишевський.

Політв’язень Алім Карімов, серед іншого, поділився з генконсулом своїм досвідом дворічного «пізнання Росії через тюремні грати».

Як сказав дипломат, Карімов пройшов через СІЗО Армавіра, Краснодара, Новоросійська, Ростова-на-Дону, Шахт і він поспілкувався з близько 100-150 російськими ув’язненими з різних регіонів РФ. Українець розповів Тарасу Малишевському, що ці росіяни, з якими він спілкувався — пригнічені люди, вони відчувають якийсь сакральний страх перед владою, і що вони захоплюються в’язнями-кримськими татарами, їхньою поведінкою в неволі, тим, що вони не опускають руки в ув’язненні.

«Наприклад, кримські татари на рівних розмовляють з адміністраціями СІЗО, з наглядачами, що для пересічного в’язня-росіянина майже неможливо. Це ж влада! Її потрібно боятися, ти повинен бути пригніченим, твої очі повинні бути опущеними!», — розповів Тарас Малишевський.

За словами українського генконсула, політв’язень Асан Яніков відчуває проблеми з органами травлення. Він потребує консультації лікаря і здачі низки аналізів. Однак, сказав Тарас Малишевський, в російських місцях несвободи ситуація з медобслуговуванням ускладнена пандемією коронавіруса. До лікарні відправляють тільки тих в’язнів, яким потрібна термінова допомога. У цю категорію Асан Яніков не входить. Зараз українські дипломати намагаються домогтися, щоб у Янікова взяли необхідні аналізи і потім призначили лікування.

В’язень Ремзі Бекіров, повідомляє Тарас Малишевський, поміщений в камеру з поганими умовами СІЗО-1 Ростова. У ній містяться 6 чоловік, вона сира і холодна, оскільки є кутовою.

Генконсул також звернув увагу на проблему розміщення кримських політв’язнів по камерах.

«Є вимоги слідчих органів РФ: в ЖОДНОМУ РАЗІ не поміщати в одну камеру людей кримськотатарської національності за схожими статтями. А вони усі йдуть за “терористичними справами”. Адміністраціям СІЗО дуже важко скласти оцей “пазл” так, аби кримські татари не сиділи в одній камері. Наші в’язні, які пробули в СІЗО-1 рік, уже 8-9 камер міняли», — розповів Тарас Малишевський.

З політв’язнем Шабаном Умеровим консул обговорив події 16 березня, коли суддя Південного окружного військового суду (ПОВС) РФ видалив п’ятьох фігурантів другої Сімферопольської групи «справи Хізб ут-Тахрір» із зали суду за спілкування кримськотатарською мовою.

За словами Тараса Малишевського, ніхто з цієї п’ятірки не збирається міняти свою тактику в спілкуванні з учасниками судового процесу на наступному засіданні.

«Зараз хлопці налаштовані триматися цієї лінії. Але я посіяв сумніви в доцільності цієї тактики. Адже кожен раз суддя видалятиме їх із зали, процес буде йти без них, а вони сидітимуть у звукоізольованій кімнаті без можливості виступити. Але я прийму будь-яку їхню тактику. Наше завдання — допомогти», — сказав Тарас Малишевський.

Також в’язні нагадали дипломату, що раніше, коли суд проходив в Криму, у них не було проблем з виступом кримськотатарською, їм надавали перекладача. Тільки ПОВС в Ростові зайняв таку непохитну позицію, хоча раніше в цьому ж суді проходили засідання у справі колишнього українського політв’язня Павла Гриба, який виступав українською через перекладача.

Фігурант другої Сімферопольської групи Фарход Базаров, якого першого видалили із зали суду 16 березня, повідомив Тарасу Малишевському, що після цього кожен день, іноді і двічі в день, працівники СІЗО-5 виводять його з камери «для доставки в суд». Насправді засідання по його справі відбудеться тільки 22 березня. Український дипломат вважає це помстою з боку російського суду (який і пише в СІЗО повідомлення про виклик обвинувачених) за те, що Базаров «наважився» говорити під час засідання рідною мовою.

«Його будять раніше, вивозять в спеціальну загальну зону для тих, хто очікує вивезення в суд. І цей процес займає декілька годин. У нашого Фархода засідання за тиждень (на момент зустрічі з генконсулом — ред.)! До мого візиту він здогадувався, що це така помста, а коли ми з ним поговорили, то прийшли до спільного висновку іншого пояснення, ніж така дрібна помста з боку суду тут побачити важко.Адже навіщо постійно турбувати людину, тримати в загальній цій зоні по півдня і знову повертати в камеру?! І це впродовж декількох днів!», — розповів Тарас Малишевський.

Український консул Юрій Довгуля зустрівся в Новочеркаському СІЗО-3 з трьома вже засудженими фігурантами Білогірської групи «справи Хізб ут-Тахрір» Айдером Джеппаровим, Різою та Енвером Омеровими.

За словами Тараса Малишевського, Айдер Джеппаров і Енвер Омеров мають проблеми зі здоров’ям: обох турбують хворі зуби, а Енверу Омерову навіть потрібне хірургічне втручання. Однак, за словами генконсула, в’язень побоюється операції, оскільки вважає, що російські лікарі можуть йому нашкодити через те, що він проходить за «терористичними статтями». Як сказав Тарас Малишевський, випадки упередженого ставлення російських лікарів до українських політв’язнів вже були.

«Я не можу судити стосовно тої чи іншої позиції Енвера. Ми його схиляємо до операції, якщо буде така можливість. Але у мене є історія Леоніда Пархоменка. Це громадянин України, колишній офіцер, служив в Криму, а потім йому нав’язали паспорт РФ і звинуватили у держзраді. Він отримав 14 років в’язниці суворого режиму. Так от, він мені розповідав як йому зробили операцію з паховою грижею в Ростові, а на другий день його змусили зі своїми речами пересуватися в іншу палату, в третю палату, між коридорами, між поверхами, без ліфту. Після такої операції він би не мав рухатися!», — розповів Тарас Малишевський.

Як ми неодноразово повідомляли, у Енвера Омерова є низка захворювань, які посилилися в умовах СІЗО: хронічний тонзиліт, міжреберні невралгії, гіпотонія, Також Тарас Малишевський нагадав, що громадяни України, яких РФ позбавила волі за політичними чи релігійними мотивами, продовжують отримувати допомогу від українського уряду: їм оплачують послуги адвокатів, а також нараховують гроші в’язням для придбання у місцях несвободи речей першої необхідності.

Нагадаємо, хворого українського політв’язня Андрія Коломійця адміністрація виправної колонії №14 Краснодара відправила в ШІЗО. Український генконсул Тарас Малишевський заявляв, що адміністрація колонії надає на Андрія Коломійця психологічний тиск.

Поділитись

Вибір редакції

Ще Новини