Представниця КримSOS розповіла про переслідування журналісток та активісток у Криму на конференції ОБСЄ
9 / 03 / 2021Тема зустрічі: «Свобода медіа та гендерна рівність».
У заході взяли участь представники неурядових організацій країн-членів ОБСЄ та делегації держав-членів.
Також на зустріч знову просочилися двоє так званих «представниць» окупованого Криму. Вони обманним шляхом, від імені фейкових громадських організацій, скористалися платформою Конференції для пропаганди російських неправдивих тез про життя на окупованому півострові.
Українська делегація висловила рішучий протест у зв’язку із виступом пропагандистів на конференції. Делегації ЄС, США, Канади та Сполученого Королівства виступили на підтримку територіальної цілісності України та заявили про невизнання окупації Криму Росією.
Аналітикиня КримSOS Анастасія Донець присвятила свій виступ на Конференції проблемі переслідуванню журналісток та активісток в окупованому Криму.
«Одне з питань цієї сесії: “як держави можуть забезпечити більш інклюзивний інформаційний ландшафт?” Наша відповідь на це стосовно окупованого Росією Криму — зупинити переслідування проти мирної опозиції, включаючи жінок-журналісток та активісток», — почала свою промову Анастасія Донець.
Аналітикиня КримSOS нагадала, що єдине джерело об’єктивної інформації з Криму — це професійні журналісти, які відвідують півострів та місцеві громадські активісти.
Аби не допустити висвітлення невигідної для себе інформації про події в Криму, російська влада забороняє в’їзд на півострів незалежним журналістам та переслідує активістів. Анастасія Донець навела приклад журналісток Аліни Смутко та Олени Савчук, яким окупанти заборонили в’їзд до Криму до 2028 року. Представниця КримSOS також зазначила, що в окупованому Криму активісти-чоловіки притягуються до кримінальної відповідальності, а активістки отримують попередження, у них проводять обшуки, їх звинувачують у адміністративних правопорушеннях.
«Двоє активісток повідомили про тиск за останні два місяці. Де-факто кримська поліція здійснила обшук у будинку активістки Людвіки Пападопулу в рамках кримінальної справи про наклеп. Вона нібито “лайкнула” пост у Facebook, де стверджується, що місцевий політик незаконно захопив один із кримських санаторіїв. Де-факто поліція вилучила її телефон та ноутбук та надала їй статус свідка у справі. Активістка та шкільна вчителька Марина Рікмен повідомила, що на неї чиниться тиск з боку місцевої влади після публікації нею відео на YouTube. На відео вона просить президента Росії не допустити руйнування громадського парку у Форосі, Крим», — сказала Анастасія Донець.
Також вона зауважила, що у 2020 та 2021 рр. команда КримSOS зафіксувала щонайменше 5 випадків адміністративного переслідування жінок, які виходили на одиночні акції протесту проти безпідставного ув’язнення членів їхніх сімей, фігурантів «справ Хізб ут-Тахрір».
«Ці жінки зазвичай тримають плакати, на яких написано: “Кримські татари не терористи” і “Звільніть наших чоловіків та синів”. Потім на них складають протоколи про адміністративні правопорушення за проведення несанкціонованого публічного заходу, хоча одиночні акції протесту не потребують дозволу», — сказала Анастасія Донець.
Таким чином, підсумувала аналітикиня КримSOS, на тлі зменшення простору для доступу до інформації в Криму, спроби Росії перешкодити професійним журналістам та активістам розповсюджувати інформацію призводять до повної інформаційної ізоляції півострова.
Анастасія Донець закликала Росію зняти інформаційну блокаду з Криму та припинити переслідування як проти жінок, так і проти чоловіків-журналістів та активістів.