Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

Правозахисники провели брифінг «Коронавірус, Крим та карантин: наслідки обмежень перетину КПВВ з Кримом»

18 / 08 / 2020

Брифінг був присвячений наслідкам тимчасових обмежень перетину КПВВ з окупованим Кримом, які були введені 9 серпня 2020 року розпорядженням Уряду України. Також під час брифінгу правозахисники надали рекомендації Уряду щодо спрощення перетину адмінмежі з АРК в умовах пандемії.

Спікери:

Ольга Скрипник, голова правління Кримської правозахисної групи;

Ольга Куришко, координатор КримSOS;

Анна Рассамахіна, координатор кримської приймальні Української Гельсінської спілки з прав людини.

Координатор КримSOS Ольга Куришко розповіла як саме українська влада припиняла роботу КПВВ на межі з Кримом. Так, 9 серпня 2020 р. до 30 серпня 2020 р. було обмежено перетин КПВВ на адміністративній межі з окупованим Кримом. Обмеження були введені в дію розпорядженням Уряду № 979-р. Уряд пояснює цей крок заходами боротьби з розповсюдженням COVID-19. 

За словами Ольги Куришко, не було надано жодного публічного переконливого обґрунтування прийняття такого рішення, оскільки Уряд  жодним чином не пояснив, чому прийняті заходи будуть більш ефективними ніж, наприклад, самоізоляція громадян України із застосуванням додатку «Дій вдома». 

«Таким чином, громадяни України залишилися ізольованими та не мали можливості повернутися з Криму.  У ніч з 8 на 9 серпня на адмінкордоні утворилася величезна черга у напрямку на підконтрольну територію. По-суті, розпорядження є точною копією попереднього аналогічного розпорядження від 14 березня 2020 р. № 291-р., яким також було припинено роботу КПВВ з Кримом», — сказала координатор КримSOS Ольга Куришко.

12 серпня прийнято зміни  до розпорядження та розширено перелік категорій громадян, які можуть перетнути адмінкордон без погодження з прикордонниками та Міністерством реінтеграції, а саме додано дітей, які прямують на навчання. Також, закріплено можливість знятися з самоізоляції на підставі негативного ПЛР тесту. На даний час будь-яких інших змін не передбачено. Перетин відбувається на підставі реєстрації або з гуманітарних підстав.

Як сказала голова правління Кримської правозахисної групи Ольга Скрипник, за перший тиждень дії цих обмежень (з 09.08.2020 по 14.08.2020) до КримSOS, Української Гельсінської спілки з прав людини та Кримської правозахисної групи звернулося 428 людей щодо підстав перетину КПВВ з Кримом. За її словами, люди були заскочені зненацька таким рішенням, яке було прийняте раптово. Також воно було прийняте у вихідні, в той час, коли державні органи влади не працюють, а отже отримати від них пояснень і консультації громадяни не могли. 

Також Ольга Скрипник сказала, що проблеми з перетином адмінмежі мають ті категорії громадян, яким дозволено перетин КПВВ з гуманітарних міркувань.

«Однією з проблем для громадян стала обов’язкова самоізоляція для категорій осіб, які не можуть її пройти. Наприклад, громадяни, які прямують до підконтрольної території для лікування не можуть вказати адресу лікарні як місця самоізоляції або вони мають постійно переміщатися для отримання медичної допомоги чи обстеження.  Також проблеми з перетином мають люди, які прямують до підконтрольної території у випадку смерті близьких родичів та з метою організації або участі у похованні. Як правило поховання відбувається протягом 3 діб з моменту смерті, враховуючи те, що дорога з Криму триває близько 8-10 годин, а результати тесту на COVID-19 приходять через добу, то такі люди, по суті, позбавлені можливості брати  участь в організації поховання або встигнути на поховання», — сказала голова правління Кримської правозахисної групи Ольга Скрипник.

За словами координатора кримської приймальні Української Гельсінської спілки з прав людини Анни Рассамахіної, пандемія не є дозволом встановлювати будь які обмеження, незважаючи на їхню обґрунтованість.

«Навпаки, існуюча ситуація вимагає від Уряду зважених, складних та продуманих рішень задля дотримання балансу між обмеженням прав громадян та можливої шкоди від цих обмежень. На жаль, ми бачимо зараз нездатність Кабміну до таких рішень», — сказала координатор кримської приймальні Української Гельсінської спілки з прав людини Анна Рассамахіна.

 

За підсумками брифінгу КримSOS, Українська Гельсінська спілка з прав людини і Кримська правозахисна група надали Уряду України такі рекомендації: 

  • скасувати рішення Уряду України № 979-р та прийняти іншу нормативну базу, яка би врегулювала питання перетину КПВВ з окупованим Кримом;
  • публічно пояснити причини відновлення обмежень щодо перетину адміністративного кордону з тимчасово окупованою територією Криму громадянами України;
  • невідкладно ухвалити зміни до нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України задля визначення підстав гуманітарного характеру, наявність яких надає дозвіл на перетин межі з тимчасово окупованої територією АР Крим та м.Севастополь;
  • надати можливість керівнику підрозділу або начальнику зміни ДПСУ приймати рішення щодо перетину на місці цілодобово;
  • звільнити від обов’язкової самоізоляції осіб, які прямують до третьої країни та покинуть територію України протягом 48 годин після перетину КПВВ з Кримом. Багато людей прямують до іноземних країн з освітньою метою та на роботу і мають квитки;
  • звільнити від обов’язкової самоізоляції осіб, які прямують на лікування, оскільки в такому випадку особа, не може вказати адресу лікарні як місця самоізоляції та змушена постійно переміщатися для отримання медичної допомоги, лікування чи обстеження. Окрім того, пацієнти, яким надається медична допомога у зв’язку з проведенням планових заходів з госпіталізації, підлягають обов’язковому тестуванню на COVID-19 відповідно до стандартів Міністерства охорони здоров’я;
  • звільнити від обов’язкової самоізоляції осіб, які перетинають адміністративний кордон у випадку смерті близьких родичів (необхідність організації поховання);
  • надати розширене роз’яснення щодо документів (зокрема, строків їх дії, можливості надати фотокопії чи ксерокопії) які підтверджують підстави перетину адміністративного кордону з Кримом;
  • розширити підстави перетину КПВВ за необхідністю дотримання принципу єдності сім’ї, а саме надати можливість перетину людям, які прямують до своїх близьких повнолітніх родичів та мають копію документів, що підтверджують їхнє проживання на території окупованого Криму або на території підконтрольній уряду Україні. 
  • розширити перелік категорій громадян України, які можуть перетнути КПВВ (без дозволу голови Держприкордонслужби та погодження Мінреінтеграції), додавши до такого переліку представників Православної місії допомоги жертвам порушення прав людини та особам, позбавленим волі (Православної церкви України) та Управління Кримської єпархії Православної церкви України. 

Інфографіку в форматі PDF можна подивитися ТУТ.

 

Поділитись

Вибір редакції

Ще Новини