ПОЗИЦІЯ щодо підтримки нової редакції Закону України “Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб”
19 / 12 / 2024У Парламенті зареєстровано нову редакцію Закону України “Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб”.
Коаліція організацій, що опікуються питаннями захисту прав постраждалих від збройної агресії РФ проти України, системно наголошували на необхідності перегляду цього основного Закону.
Адже, бувши ухваленим ще в жовтні 2024 року, він зазнавав неодноразових змін і доповнень. Лише з 24 лютого 2022 року зміни вносились 7 разів, а у парламенті зареєстровано ще щонайменше 15 законопроєктів. Більшість з цих ініціатив залишаються неузгодженими між собою, не враховують поточну ситуацію у сфері внутрішнього переміщення, а норми діючого Закону в окремих частинах викривлені в процесі його реалізації.
Перше напрацювання нової редакції відбулось ще на базі Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України (наразі Міністерство національної єдності України). Адже діюча Стратегія державної політики щодо внутрішнього переміщення передбачає внесення Урядом законопроєкту в III кварталі 2023 року. До цієї роботи були активно долучені центральні органи виконавчої влади, а також експертне середовище, зокрема й представники/ці організацій Коаліції. Однак напрацьований документ так і не було внесено в Парламент на реєстрацію.
Нова спроба була здійснена вже ТСК з питань захисту прав ВПО та інших осіб, які 11 грудня 2024 року внесли доопрацьований законопроєкт на розгляд Парламенту. Він доступний за реєстр. № 12301.
Законопроєкт передбачає як системні, так і точкові зміни, зокрема передбачаються:
- обов’язкові заходи підтримки держави на всіх етапах внутрішнього переміщення (евакуації, адаптації, інтеграції, повернення до покинутого місця проживання та реінтеграції).
- необхідність проведення оцінки потреб внутрішньо переміщених осіб на різних етапах переміщення для визначення обсягу додаткових гарантій, які надаються особі, зокрема надання фінансової допомоги у вигляді допомоги на проживання.
- формування витягу з Бази даних про внутрішньо переміщених осіб за бажанням особи замість довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи з метою нівелювання узалежнення доступу до надання послуг від її наявності.
- здійснення соціальних і пенсійних виплат ВПО має здійснюватись на загальних підставах незалежно від дати переміщення та без застосування вимоги підтвердження неодержання пенсії від органів пенсійного забезпечення Російської Федерації.
- визначено гарантії реалізації житлових прав через регулювання діяльності місць тимчасового проживання, а також шляхом набуття права власності, в тому числі через надання пільгових кредитів для придбання або будівництва житла, можливості викупу житла, що є об’єктом фінансового лізингу, користування чи оренди житла, шляхом використання інших механізмів реалізації права на житло.
- визначення внутрішньо переміщених осіб жителями територіальної громади в якій вони перебувають та їхнє право користуватись всіма формами участі територіальної громади у вирішенні питань місцевого значення, в тому числі участі у Радах з питань ВПО.
Організації Коаліції закликають Верховну Раду України невідкладно розглянути законопроєкт та підтримати його у першому читанні.
18.12.2024
Громадський холдинг «ГРУПА ВПЛИВУ»
ГО “КримSOS”
Центр прав людини ZMINA
ГО “Донбас SOS“
БФ “Право на захист“
БФ “Схід SOS”
БО БФ «Стабілізейшен Суппорт Сервісез»
Кримська правозахисна група