Порушення прав людини в Криму. Грудень 2015
26 / 01 / 2016У грудні 2015 були зафіксовані серйозні порушення прав людини — двоє кримських татар зникли, був зафіксований випадок тортур і нелюдського поводження.
У політично-вмотивованих судових процесах у справах «3 травня» і «26 лютого» почали виносити вироки фігурантам справ. До трьох років позбавлення волі умовно засудили директора ялтинського зоопарку «Казка» Олега Зубкова, який оголосив про закриття своїх зоопарків «Казка» і «Тайган» для відвідування в знак протесту проти дій «влади» Криму. Громадянина України Валентина Виговського, заарештованого в Криму, засудили до 11 років позбавлення волі за звинуваченням у шпигунстві.
«Влада» Криму стала застосовувати обшуки і арешти майна як санкції проти учасників блокади Криму, та осіб, які її підтримують. Так, арештували майно Ленура Іслямова в Криму та Росії. Підприємство «СІМСІТІТРАНС», що належить його батькові Едему Іслямову було оштрафовано на 850 000 рублів. Ленуру Іслямову також було пред’явлено заочне звинувачення в диверсії.
Євгенія Андреюк, КримSOS, заступник координатора; магістр у галузі гуманітарного права і прав людини.
Право на життя, свобода від насильницьких зникнень
У Криму зникло двоє кримських татар
16 грудня. Вранці 15 грудня в Керчі зникли двоє чоловіків, кримських татар — Руслан Ганієв і Арлен. «Обидва сповідують іслам. Руслан вранці покинув будинок, сказавши дружині, що відвідає батьків, після чого ніякої інформації про нього немає. Спробували шукати серед друзів і виявили, що пропав його друг Арлен, якого ще вчора друзі бачили в Керчі. Руслана описують як дуже скромну і спокійну людину», — повідомляє перший заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Наріман Джелял з посиланням на голову Керченського регіонального меджлісу.
Свобода від катувань
Співробітники російського ФСБ катували кримчанина електрострумом
22 грудня. Співробітники ФСБ РФ катували кримського татарина електричним струмом. Як повідомив лідер кримських татар Мустафа Джемілєв, 16 грудня двадцятичотирьохрічний мешканець міста Джанкоя Енвер Крош був незаконно доставлений до районного відділення поліції міста. Він був переданий співробітникам ФСБ, які намагалися отримати письмову згоду на співпрацю. Після того як Крош не погодився, ФСБшники піддали його тортурам електричним струмом. У результаті затриманого доставили в будівлю РВВС.
Політичні в’язні
Фігурантам у справі «3 травня» винесли вирок
7 грудня. Вірменський міський суд 7 грудня виніс вирок Едему Османову, обвинуваченому у справі «3 травня». За інформацією першого заступника голови Меджлісу Нарімана Джеляла, прокурор просив два роки арешту, але суд прийняв рішення дати рік умовно. Пізніше 10 грудня той же суд виніс вирок Таїру Смедляєву, також обвинуваченому у справі «3 травня». Його засудили до двох років умовно з випробувальним терміном на три роки. За словами голови ЦВК Курултаю кримських татар Заїра Смедляєва, Таїр Смедляєв не буде оскаржувати вирок.
Власника ялтинського зоопарку «Казка» засудили до трьох років умовно
11 грудня. Білогірський районний суд засудив директора ялтинського зоопарку «Казка» Олега Зубкова до трьох років позбавлення волі умовно з випробувальним терміном на рік. Його визнали винним у побитті свого підлеглого. Російський суд також залишив у силі запобіжний захід для Зубкова у вигляді підписки про невиїзд до вступу вироку в законну силу або його оскарження.
У Росії засудили заарештованого в Криму українця на 11 років
15 грудня. Московський обласний суд засудив до 11 років позбавлення волі в колонії суворого режиму громадянина України Валентина Виговського за звинуваченням у шпигунстві. Процес проходив у закритому режимі з призначеним адвокатом, яка повідомила, що планує оскаржити вирок через суворість покарання. Раніше підсудний уклав досудову угоду зі слідством.
У Криму розпочався судовий процес у справі «26 лютого»
28 грудня. У Сімферополі відкривається перше судове засідання у справі «26 лютого». Фігурантів звинувачують в участі у масових заворушеннях на мітингу на підтримку територіальної цілісності України.
Фігурант кримінальної справи 26 лютого отримав умовний термін
28 грудня. Київський районний суд Сімферополя визнав винним Талята Юнусова в участі в масових заворушеннях 26 лютого 2014 і засудив його до 3,5 років умовного терміну.
Талят Юнусов, мешканець села Яструбівка Красногвардійського району, був затриманий 11 березня 2015 за звинуваченням в участі в акції 26 лютого 2014.
Мешканця Криму визнали винним у поширенні екстремізму
25 грудня. Керченський міський суд визнав місцевого мешканця Ігоря Духанина винним у «публічних закликах до здійснення екстремістської діяльності». Як повідомили в «прокуратурі» Криму, засуджений в листопаді 2014 поширював в Керчі листівки з «закликами, спрямованими на пробудження ненависті і ворожнечі до певної групи осіб, що виділяється за національною ознакою». Підсудний засуджений до 2,5 років позбавлення волі умовно з позбавленням права займатися певною діяльністю – працювати в засобах масової інформації, займатися викладацькою діяльністю та організацією масових заходів на термін 2,5 року.
Свобода недоторканності, свобода слова
У голови судакського меджлісу відбувся обшук
2 грудня. В окупованому Криму пройшов обшук у голови судакського меджлісу кримських татар Ільвера Аметова. «Мені подзвонили, сказали, що у мене вдома йде обшук. З восьмої ранку. Нікого не пускають, не знаю, напевно, перелякали моїх дітей там. Гадки не маю, ніякого коментаря, що за чим, що шукають не знаю. Вдома я організував етнографічний музей, міська влада хотіла допомогти зробити в місті музей, щоб я свої експонати віддав у музей. Може цей музей їм не подобається, не знаю», – повідомив Аметов.
У екс-журналіста ATR силовики нібито знайшли креслення вибухового пристрою під час обшуку
10 грудня. У ході обшуку в будинку екс-журналіста ATR Романа Спиридонова російські силовики нібито виявили папку з інструкцією з виготовлення вибухівки. «У нього в кухні на холодильнику знайшли папку з роздрукованою інструкцією, докладною, по виготовленню вибухового пристрою. Роман стверджує, що це не його», – сказав адвокат Джеміль Темишев. Сам Спиридонов повідомив журналістам, що його викликають на допит у ФСБ.
Кримчанина викликають до суду за фото з українським прапором
17 грудня. Активіста Українського культурного центру Вельдара Шукурджіева викликають в «Центральний райсуд» Сімферополя в якості особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Причиною цього стала фотографія з українським прапором на центральній площі Сімферополя.
Ільмі Умеров повідомив про тиск на членів своєї сім’ї в Криму
23 грудня. У Криму російські силовики під різними приводами навідувалися до родичів заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу Ільмі Умерова. «У всіх (трьох) моїх братів відзначилися силовики. До Фемі заглянув слідчий СК (Слідчого комітету, – ред.), цікавився сином, Ібраімом, який працює в Києві, нібито він проходить потерпілим по одній з кримінальних справ періоду анексії, попросив заглянути, коли буде вдома», – написав Умеров.
У Криму силовики обшукали будинок батьків священика УПЦ КП
23 грудня. У Сімферополі російські силовики провели обшук в будинку батьків українського священика УПЦ КП, отця Сергія. Його мати відвезли на допит. Ордер на обшук виданий 22 грудня за підписом «прокурора РК» Наталії Поклонської. Кримінальна справа відкрита нібито за участь в «екстремістської організації».
Російське ФСБ і «казаки» провели рейд по домівках кримських татар
29 грудня. Кримські «казаки» спільно з представниками російських спецслужб влаштували рейд по домівках кримських татар в селі Долинка Красноперекопського району. «Казаки» і співробітники ФСБ з відділу по боротьбі з екстремізмом перевірили 9 будинків. Причиною рейду стало те, що напередодні в кількох селах району автобусні зупинки були прикрашені українською державною символікою, а пішохідні переходи пофарбовані в синьо-жовтий колір.
Санкції по блокаді Криму
У Криму заарештували майно Ленура Іслямова
Російська прокуратура оштрафувала «Сімсітістранс»
У Сімферополі комунальники відрізали від газу будинки Лілі Буджурової і Ельзари Іслямової
«Ні Буджурова, ні Іслямова до блокади відношення не мають, але для чінушек зі збоченою фантазією це хіба доказ? Все на що у них вистачає уяви — це створити людям проблему, щоб потім її героїчно вирішити і заявити «Бачите як ми для вас постаралися», — повідомив заступник глави Меджлісу Наріман Джелял на своїй сторінці Facebook.