Порушення прав людини в Криму. Березень 2016
7 / 04 / 2016У березні 2016 разом з незникаючими репресіями і придушенням основних прав і свобод на окупованому півострові, особливому тиску і залякуванню піддаються кримські татари: як активісти кримськотатарського руху, так і звичайні кримські татари. У березні відбулися перші судові засідання за визнанням Меджлісу екстремістською організацією; пройшла нова хвиля обшуків в будинках кримських татар, при повному порушенні процесуальних прав і гарантій. Було зафіксовано близько десятка таких обшуків.
Євгенія Андреюк, КримSOS, заступник координатора; магістр в області гуманітарного права і прав людини.
Політичні судові процеси / політв’язні
Адвокату «справі Хізб Ут-Тахрір» оголосили відвід
4 березня. Кримський адвокат Еміль Курбедінов, який захищає фігурантів «справи Хізб ут-Тахрір», заявив, що слідчі ФСБ оголосили йому відвід. На думку адвоката, в ФСБ немає законних підстав заявляти йому відвід. Він зазначив, що слідчий може зробити це тільки, якщо інтереси обвинувачених суперечать один одному. Однак, як стверджує Курбедінов, інтереси фігурантів «справи Хізб ут-Тахрір» не можуть суперечити один одному, так як всі вони відмовилися від дачі показань.
Правозахисниця: політв’язню Костенко не дозволяють відправляти листи з колонії
11 березня. У засудженого в Криму активіста Євромайдану Олександра Костенко немає можливості відправляти листи. «Саша зустрічає цей день (день свого народження – QirimInfo) в російській в’язниці, в якій сидить за сфабриковану політично вмотивовану справу. Він каже, що отримує листи, які йому надсилають не лише з України, а й з інших країн, але відправити свої листи йому не дають», – написала координатор Кримської правозахисної групи Ольга Скрипник.
Судді продовжили арешт фігурантам справи «26 лютого» на місяць
11 березня. У Криму суд продовжив арешт заступника голови Меджлісу Ахтему Чійгозу і іншим фігурантам «справи 26 лютого». «Судді продовжили запобіжний захід у вигляді утримання під вартою Чийгозу, Асанову, Дегерменджі на місяць до 11.04.16», – повідомив адвокат Микола Полозов.
Кольченко перемістили в ШІЗО
11 березня. Засуджений в Росії кримський політв’язень Олександр Кольченко після етапування в колонію Челябінської області відразу ж потрапив в штрафний ізолятор (ШІЗО). За словами матері активіста, в штрафний ізолятор її сина помістили через вітання не за статутом.
Справу про заборону Меджлісу продовжать розглядати 7 квітня
17 березня. «Верховний суд Криму» вирішив продовжити розгляд справи про заборону Меджлісу 7 квітня 2016 року. «Залучити державний комітет у справах міжнаціональних відносин в якості зацікавленої особи <...>. Призначити засідання суду на 7 квітня 2016 року», – оголосила рішення колегії головуюча суддя.
Кримських в’язнів незаконно вивезли в РФ
23 березня. Троє громадян України, які відбували покарання в Криму, незаконно вивезені в колонії на території РФ. За інформацією адвоката Олександра Костенко Дмитра Сотникова, це Скобликов В.В. з Миколаєва, Ларіонов Г.В. і Бурлака В.О. з Харкова. Вони були засуджені в Криму до анексії, і згодом відмовилися приймати російське громадянство.
У Криму проти брата політв’язня Олександра Костенко порушили справу
28 березня. У Криму проти брата засудженого раніше учасника євромайдану Олександра Костенко Євгена порушили справу. Захист вимагає її припинити, і заявляє, що таким чином окупаційна влада намагається вчинити розправу над сім’єю.
Засідання по «справі 26 лютого» вирішили проводити без самих підсудних
29 березня. У Сімферополі 29 березня розпочалося засідання суду за апеляційною скаргою адвоката Миколи Полозова на продовження арешту фігурантам «справи 26 лютого». Підсудних на засідання не доставили. За інформацією Смедляєва, судове засідання у «справі 26 лютого» хочуть проводити в режимі відеоконференції. Без доправки заарештованих в будівлю суду. Фігуранти справи висловили протест.
У Криму знову перенесли засідання суду у справі політв’язня Коломійця
31 березня. У «Київському райсуді» Сімферополя відбулось засідання у справі українця, активіста Євромайдану Андрія Коломійця. Засідання суду перенесли через неявку свідків. За повідомленням Кримської правозахисної групи, на судовому засіданні адвокат вказав суду на застосування тортур до Коломійця після затримання, а також вказав на факти, які свідчать про фальсифікації в цій справі.
Переслідування активістів
У Криму суд призначив активісту штраф в розмірі 10 тис. рублів за фото з українським прапором
3 березня. У Сімферополі «Центральний районний суд» призначив активісту Вельдару Шукурджіеву штраф в розмірі 10 тис. рублів (понад 3,5 тис. грн) — за фото з українським прапором біля пам’ятника Леніну в центрі міста.
Поклонська згадала нові справи проти учасників Майдану
21 березня. Російський прокурор Криму Наталія Поклонська повідомила про нову підготовку справ проти учасників Євромайдану. Про це «прокурор» розповіла на зустрічі зі співробітниками підрозділу «Беркут», які брали участь у подіях на Майдані. «Перший вирок обвинувальний є — Костенко поїхав відбувати покарання. Друга справа розглядається зараз в Київському районному суді по Коломійцю. І є одна найголовніша справа, за якою проводиться ряд слідчо-оперативних заходів і за яким близько 50 співробітників кримського і севастопольського «Беркута» визнані потерпілими», – заявила Поклонська.
Право на гідний рівень життя
Військових в Криму виселяють з житла, яке їм надала Україна
10 березня. Кілька десятків сімей військовослужбовців можуть опинитися без даху над головою. Про свою проблему зважилися повідомити майор запасу Валерій Грунь, капітан запасу Євген Черевик і старший прапорщик запасу Іван Стовбур. «Розселяти нас не представляється можливим. Таким чином, нас продали разом із землею, і ми втрачаємо право на проживання. Офіцери, які віддали свої кращі роки життя армії, зі своїми сім’ями опинилися на вулиці», – написали троє військових у колективному листі.
Кримська влада виявила, що у більшості районів Криму – неякісна вода
29 березня. В окремих регіонах Криму вода не відповідає санітарним нормам, а на північному заході півострова і в Севастополі виявлені відхилення від санітарних норм. «За мікробіологічними показниками вище республіканського питома вага проб води, що не відповідає гігієнічним нормативам, зареєстровані в Сімферопольському, Ленінському, Джанкойському і Бахчисарайському районах», – йдеться в повідомленні Міністерства житлово-комунального господарства «уряду» Криму.
Свобода слова і об’єднань, свобода асамблеї
У Сімферополі не дозволили провести мітинг до дня народження Тараса Шевченка
9 березня. У Сімферополі не дозволили активістам проводити 9 березня мітинг, присвячений українському поету і письменнику Тарасу Шевченку. «Нам не відмовили, але нам повідомили, що на час дії НС в Криму, немає такої можливості для проведення подібного заходу», – повідомила представник Українського культурного центру Олена Попова.
На кримській радіостанції ввели табу на пісні Руслани, Джамали і ВВ
30 березня. В окупованому Криму на місцевій радіостанції «Море» ввели заборону на транслювання пісень Руслани, Джамали і групи «Воплі Відоплясова». «Джамалу, наприклад, не можна зовсім ставити — заборона головного редактора. Хоча просять. Тим більше, з її нинішнім хітом «1944». Ми таким, що просять [в соціальній мережі] «В контакті» намагаємося не відповідати, а що тут скажеш?», – розповіла продюсер радіостанції Анастасія Силіна.
У Криму заборонили сайт «15 хвилин»
30 березня. У Криму був заблокований сайт «15 хвилин». Ресурс внесений в «Єдиний реєстр заборонених сайтів» РФ за інформацію, поширення якої в Росії заборонено. Сайт був заблокований за рішенням Генпрокуратури РФ.
Переслідування кримських татар
У Криму пройшли обшуки у голови регіонального Меджлісу і лідера мусульманської громади
1 березня. В окупованому Криму російські силовики провели огляд в будинку голови Ленінського регіонального Меджлісу Ленура Аблязімова, після чого його відвезли в поліцію. «Як з’ясувалося пізніше, поліція приїхала в зв’язку з тим, що в будинку Ленура зберігається мисливська зброя, яка не зареєстрована за російським законодавством», – повідомив перший заступник голови Меджлісу Наріман Джелялов. Також, за його даними, 3 березня в селі Воїнка Красноперекопського району до лідера мусульманської громади Шаіпова Сулейманова також прийшли з обшуком силовики о 8 ранку.
У Криму силовики прийшли з «оглядом» в будинок кримського татарина
15 березня. Російські силовики прийшли з «оглядом» в будинок кримського татарина Арсена Абдурашитова в Щебетовці (Феодосія). Російські силовики нікого не затримували і нічого не вилучали. «Вони пройшлися по двору, оглянули будинок, заглянули в підвал, після чого склали протокол огляду і поїхали», – повідомило джерело.
Кримський татарин обвинувачений в підпалах залишиться під вартою
17 березня. У російському Київському районному суді Сімферополя відбулося судове засідання по продовженню терміну утримання під вартою Муетдіна Алівапова, якого підозрюють у підпалах автомобілів. Суд прийняв рішення залишити Алівапова під вартою до 9 травня.
Кримського татарина засудили до обов’язкових робіт
17 березня. В окупованому Криму в смт. Новоселівське Роздольненського району відбулося судове засідання над місцевим активістом Ібраїмовим Абдулкерімовим, який звинувачується в образі голови селищної ради. Як повідомив сам Абдулкерімов, «суд» засудив його до 160 годин обов’язкових робіт.
У Криму провели обшук у делегатів Курултаю
22 березня. Російські силовики провели обшук в будинку делегата Курултаю кримськотатарського народу Шевкету Усманова. «До мене в будинок в селі Веселе Судакського району прийшли спецназівці ОМОН Росії. Я зараз в Києві. Вдома залишилися мої сини і дружина Ильмира. Вони стежать за ситуацією», – розповів Усманов. За словами делегата Курултаю, ОМОНівці з його будинку цінних речей не виносили, заборонені предмети не підкидали.
Також в цей же день за словами глави ЦВК Курултаю Заїра Смедляєва російські силовики провели обшук в будинку делегата Курултаю кримськотатарського народу Ремзі Муратова. «Зараз в Джанкойському районі, в с. Дмитрівка, вул. Молодіжна, 13, в будинку делегата Курултаю кримськотатарського народу Ремзі Муратова проводиться обшук. Очевидно, наслідки наради в Ялті по боротьбі з тероризмом», – пише Смедляєв. За його словами, приводом для обшуку стали зв’язки з Лєнуром Іслямовим.
Крім того, 22 березня в Червоногвардійському районі Криму російські силовики провели обшук у голови регіонального меджлісу, делегати Курултаю Учкун Девлетшаева. «Також з 8:00 до 11:00 годин обшук проводився у голови Курманського (Красногвардійського – ред.) регіонального меджлісу, делегата Курултаю Учкуна Девлетшаева. Сам він в цей час знаходився на роботі, дружині не дали можливості зателефонувати», – повідомив глава ЦВК Курултаю Заїр Смедляєв.
У Криму проходять чергові обшуки кримських татар
29 березня. Глава ЦВК Курултаю кримських татар Заїр Смедляєв повідомляє про новий обшук, який проводять сьогодні в Красноперекопському районі Криму в родині кримських татар. За його інформацією, обшук проводять озброєні люди в масках. «Зараз в Красноперекопському районі в с. Новоіванівка вул. Смоленська, 17, в будинку Ісаєва Мідатов проходить обшук. Традиційно люди в масках зі зброєю, які прибули на трьох легкових і двох газелях», – написав Смедляєв.
Свобода пересування
На адмінкордоні з Кримом прикордонники відбирають паспорти в українців
11 березня. Російські прикордонники відібрали у громадянки України паспорт з кримською пропискою на адмінкордоні з окупованим півостровом. Як відзначили в Держприкордонслужбі України, український паспорт вилучили у жінки під час поїздки до окупованого Криму, вручивши натомість ксерокопію. Як заявили російські прикордонники окупованого Криму, жінка повинна була або зареєструватися за новим місцем, або замінити паспорт на російський. Співробітники Федеральної служби безпеки РФ вручили кримчанці постанову про накладення адміністративного штрафу.
ФСБ заборонила в’їзд до Криму ще трьом громадянам України
22 березня. Постановою ФСБ ще трьом громадянам України заборонено в’їзд на територію Криму, повідомляє радник міністра інформаційної політики з питань Криму Еміне Джеппар. Всі вони — кримські татари. За її інформацією, кримчан підозрюють в участі в громадянській блокаді Криму. В’їзд на півострів їм заборонений до 2021 року.
Право на власність
Заводам Фірташа пред’явлений позов в розмірі 50 млн рублів
22 березня. Російська прокуратура Армянська направила до міського суду позов до ТОВ «Титанові Інвестиції» на 50 млн рублів. В ході перевірки, проведеної російською прокуратурою м Армянська, було виявлено, що ТОВ «Титанові Інвестиції» не внесло платежі за негативний вплив на навколишнє середовище на суму 50 млн рублів. В результаті на адресу Вірменського міського суду було направлено позовну заяву про спонукання товариства здійснити обов’язкові платежі.
Свобода совісті та віросповідання
У Сімферополі протестував католицький священик
25 березня. Католицький священик отець Данило Мисленцев вийшов з пікетом до будівлі міської адміністрації Сімферополя. Священик вимагав виділення землі під будівництво храму. «Два місяці тому я особисто зустрічався з головними представниками влади як Сімферополя, так і Криму. Остання зустріч з головою Сімферополя принесла обіцянку «через тиждень вирішити питання з виділенням землі». На жаль, ні через тиждень, ні через місяць з боку міської влади не було зроблено нічого», – розповів отець Данило.