Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

Порушення прав людини у Криму. Лютий 2016

14 / 03 / 2016

Тиск на кримських татар в лютому 2016 помітно збільшився. В першу чергу – це масові обшуки в будинках кримських татар на початку і середині лютого 2016, внаслідок чого частина з них була арештована за підозрою в приналежності до організації Хізб ут-Тахрір. Другий спосіб тиску – це порушення справи по забороні діяльності Меджлісу кримських татар і визнання його екстремістською організацією. Якщо Меджліс визнають таким, це дасть  можливість окупаційній владі переслідувати на законних підставах практично будь-якого кримського татарина. Обидва ці напрями переслідувань кримських татар мають на меті маргіналізувати кримських татар, представити їх екстремістами і ще більше розділити їх з іншими мешканцями Криму. Інше тривожне порушення Росією своїх зобов’язань за міжнародним правом – це мілітаризація півострова і масова мобілізація чоловічого населення Криму.

Євгенія Андреюк, КримSOS, заступник координатора; магістр в області гуманітарного права і прав людини.

 

Зникнення

Знайшлася Ельвіна Разакова

10 лютого. Знайшлася 16-річна кримська татарка Ельвіна Разакова, яка зникла 13 січня. Як повідомив батько Ельвіни Абдуазіз Разаков, Ельвіна посварилася зі своєю бабусею, яка була противницею дотримання дівчинкою норм ісламу, тому вона і втекла в Дагестан. Дівчина вже перебуває вдома в Криму.

У Криму зникла ще одина людина

16 лютого. В окупованому Криму заявляють про зникнення ще одного мешканця півострова Марселя Аляутдінова. Як повідомляє дружина зниклого Юлія Аляутдінова, в останній раз Марселя бачили 11 лютого в Сімферополі в районі вулиці Кубанської, після чого він не виходив на зв’язок.

 

Політичні судові процеси / політичні в’язні

У Криму почали розглядати справу про вбивства «беркутівців» на Майдані

3 лютого. Київський районний «суд» Сімферополя в середу приступив до розгляду кримінальної справи, порушеної за фактами масових заворушень, які сталися в 2013-2014 роках в Києві. «Прокурор» Криму Наталія Поклонська нагадала, що кримінальну справу було порушено за фактами заподіяння тілесних ушкоджень співробітникам кримського «Беркута», які призвели до загибелі людей.

  

Сенцова і Кольченко етапують в Сибір і Урал

8 лютого. Незаконно засуджених в РФ українських політв’язнів – режисера Олега Сенцова і активіста Олександра Кольченко – етапують в колонію. Як повідомила сестра Сенцова Наталія Каплан, Сенцова везуть до Іркутська, а Кольченко – до Челябінська.

Політв’язня Афанасьєва поселили в одиночній камері

9 лютого. Кримського політв’язня Геннадія Афанасьєва, який засуджений в Росії і відбуває покарання у виправній колонії-25 в російському Сиктивкарі, перевели в одиночну камеру, розташовану в Єдиному приміщенні камерного типу, яке знаходиться в селищі Микунь, в ста кілометрах від Сиктивкара. За словами адвоката, мова йде про серйозне посилення умов утримання Афанасьєва.

Кримський «суд» відправив «справу 26 лютого» на дорозслідування

15 лютого. Колегія «Верховного суду Криму» відправила на дорозслідування «справу 26 лютого», за яким в якості обвинувачуваних судять Ахтема Чийгоза, Ескендера Кантемирова, Ескендера Емірваліева, Мустафу Дегерменджі, Алі Асанова і Арсена Юнусова. Додаткове слідство має встановити час участі обвинувачених у заворушеннях, точне місце, імена постраждалих і тяжкість завданих їм каліцтв. 

Адвокат: Афанасьєву не пропонують медичну допомогу

16 лютого. Кримський політв’язень Геннадій Афанасьєв, який відбуває термін в колонії-25 в Сиктивкарі, не отримує необхідну медичну допомогу. За словами адвоката Афанасьєва Олександра Попкова, у його підзахисного зараження крові, яке він отримав, коли його етапували в колонію в Сиктивкарі. Також Попков повідомив, що через хворобу Афанасьєва направили в лікарню, проте лікарі «нічого не робили і відправили його назад», зараз підзахисному не видають потрібних ліків. 

Брату політв’язня Костенко погрожують примусовою психіатричною експертизою

18 лютого. Євгенія Костенко, брата політв’язня Олександра Костенко, примушують до психіатричної експертизи. Як повідомив адвокат Костенко Дмитро Сотников, пройти психіатричну експертизу Євгена змушують в зв’язку з порушеною проти нього кримінальною справою. За словами Сотникова, в російському законодавстві не передбачена примусова здача такого виду експертизи в випадку його підзахисного. 

  

Євромайданівцю Костенко відмовляють у медичній допомозі

26 лютого. Кримському політв’язню Олександру Костенко відмовляють у медичній допомозі. Як повідомив його адвокат Дмитро Сотников, у Олександра через відсутність медичної допомоги почала сохнути рука. 

«Суд» Криму залишив у силі рішення про арешт кримських мусульман, звинувачених у тероризмі

29 лютого. У «Верховному суді Криму» пройшли слухання у справі чотирьох кримських мусульман – Енвера Бекирова, Вадима Сірука, Емір-Усеіна Куку і Мусліма Алієва. Їх звинувачують в тероризмі і причетності до організації Хізб ут-Тахрір. «Суд» розглянув апеляційну скаргу захисту, але залишив в силі рішення про арешт обвинувачених. 

 

Переслідування / залякування активістів

Кримчан з українським паспортом змушують заповнювати міграційну карту

1 лютого. На адміністративному кордоні з Кримом російські прикордонники змушують кримчан з українським паспортом заповнювати міграційну карту. Про це розповіли кримчани, які днями поверталися додому в Крим з інших регіонів України. «Крім того, по рації викликають ще одного прикордонника, який веде людину з таким паспортом в сторонку і докладно запитує: де був, що робив в Україні», – повідомив кримчанин.  

У Криму суд виніс вирок фермеру, який вивісив прапор України

5 лютого. У Криму Роздольненський районний «суд» засудив фермера Володимира Балуха до 320 годин виправних робіт за образу поліцейського. Кримінальну справу стосовно фермера по ст. 319 КК РФ ( «Образа представника влади») було порушено в листопаді 2015 року. В обвинувальному висновку зазначалося, що 14 листопада 2015 року його образив оперуповноваженого ОМВД по Роздольненському району Євгена Баранова, в той час як той проводив в його будинку обшук. 

 

У кримськотатарському центрі «Elif» чергова перевірка

16 лютого. Працівники прокуратури прийшли з перевіркою в кримськотатарський дитячий центр «Elif» в Джанкої. Російська прокуратура вимагала надати документи, що стосуються навчальної програми. «Цього разу перевірка проводилася без посилення. Проте, були допущені процесуальні порушення. Зокрема, перевірка прийшла без попередження, в вимозі не були вказані терміни, в які центр має надати документи, і вимагали надати їх негайно», – повідомила координатор Польового правозахисного центру Олександра Криленкова.  

Один із затриманих 11 лютого розповів, як його катували

18 лютого. Затриманий 11 лютого Дамір Мінадіров розповів, як його катували слідчі ФСБ після обшуку, що відбувся у нього вдома в Ялті. «Коли скористався правом даними 51 ст. До РФ і спробував вийти з території управління, мене повернули назад в приміщення, наділи наручники і пакет на голову, обмежували доступ в кисні, погрожували зробити «потеряжкой», ускладнити житлові умови і провести тиск на сімейний бізнес», – написав Мінадіров. 

Російські силовики затримали трьох українських активістів на адмінкордоні з Кримом

20 лютого. Керівник Кримської правозахисної групи Ольга Скрипник повідомила про затримання українських активістів на пункті пропуску «Чонгар» на адмінкордоні з Кримом. «Це Михайло Батрак, Галина Балабан, а також Ірина Данилович. Зараз вони затримані російськими силовими органами. Нам невідомо, що з ними відбувається. Вони їхали з Києва додому, в Крим, вони живуть в Сімферополі», – розповіла Скрипник. Пізніше їх відпустили.

 

Право на гідний рівень життя

У Криму черга онкохворих на променеву терапію розтягнулася до літа

4 лютого. У Криму через постійні поломки апаратів променевої терапії черга з пацієнтів розтягнулася до травня 2016 року. У грудні 2015 року в єдиному «республіканському» онкоцентрі, не витримавши навантаження, вийшли з ладу три апарати променевої терапії з чотирьох. 

Кримчанам обмежили постачання електроенергії

29 лютого. В Cимферополі і Євпаторії вводять режим енергозбереження. Подібні заходи міська влада пояснює проведенням підготовчих робіт по підключенню третьої лінії енергомоста. У зв’язку з цим в Cимферополі зупинена робота деяких підприємств, а в Євпаторії призупинено рух трамваїв і роботу ліфтів. 

  

Свобода слова і об’єднань, свобода асамблеї

У Криму школярів змушують вийти на мітинг

19 лютого. В окупованому Севастополі місцева «влада» змушує севастопольських школярів відвідати мітинг, присвячений «Дню захисника Вітчизни».  З такою ініціативою виступив російський директор департаменту освіти Севастополя Михайло Родиков, розіславши відповідний указ в освітні установи Севастополя. 

Українській журналістці заборонили в’їзд до Криму

25 лютого. Українській журналістці Анастасії Рінгіс співробітники ФСБ заборонили в’їзд на півострів, повідомила редактор «Української правди» Севгіль Мусаєва-Боровик. За її словами, журналістці заборонений в’їзд до Криму до 2020 року. 

 

Переслідування кримських татар

У будівлі, де раніше знаходився ATR, проходить обшук

1 лютого. У будівлі автотранспортної компанії «Сім Сіті Транс» в Сімферополі, де раніше розташовувалися кримськотатарський телеканал ATR, Lаle і радіо Meydan, пройшов обшук. В офіс компанії увірвалися силовики в масках. 

У Криму намагалися затримати онука Джемілєва

2 лютого. Вранці 2 лютого співробітники Федеральної міграційної служби в Криму намагалися затримати онука уповноваженого президента України у справах кримськотатарського народу, народного депутата Мустафи Джемілєва. Близько 10 години ранку в будинок дочки Джемілєва Ельзари Абдулжелілової в селі Щебетовка під приводом паспортного контролю прийшли співробітники ФМС. «Вони наполегливо вимагали, щоб Ерол (онук Джемілєва, вчиться на Кіпрі і приїхав до Криму на канікули) просто поїхав з ними для з’ясування якихось питань. Їхати з ними категорично відмовилися, сказали усі пояснення і поїздки тільки після прибуття адвоката», – джерело. 

 

У Криму проходять чергові масові обшуки – Барієв

2 лютого. У селі Медведівка Джанкойського району Криму проходять масові обшуки. «Уже понад півтори години проводяться масові обшуки кримськотатарських сімей», – повідомив член Меджлісу Ескендер Барієв. 

Обшуки в будинках кримських татар

11 лютого. У будинку кримського татарина з Ялти Даміра Мінадірова пройшов обшук. Про це він повідомив на своїй сторінці в Facebook. «Обшук ФСБ вдома», – написав він о 6 годині ранку. Крім того, два обшуки із затриманням провели сьогодні в Холмівці. Пізніше призначена російською владою «прокурор» Криму Наталія Поклонська повідомила про затримання 4 осіб в рамках кримінальної справи за фактом діяльності організації «Хізб ут-Тахрір», яка в Росії визнана терористичною.  

Першого заступника голови Меджлісу сьогодні викликали в «прокуратуру»

11 лютого. Першого заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу Нарімана Джеляла викликали в російську прокуратуру Сімферополя. За словами джерела в Меджлісі, «прокурор» викликав громадського активіста з метою отримати пояснення на скарги на діяльність Меджлісу кримськотатарського народу, що нібито надходять в «прокуратуру». 

Силовики в Криму провели близько десятка нових обшуків

12 лютого. У Криму 12 лютого тривають обшуки в будинках кримських татар. За інформацією кримського адвоката Еміля Курбедінова, всього налічується близько десятка обшуків. За його словами, обшуки проходять в Бахчисарайському (село Вікторівка), Нижньогірському і Джанкойському (село Перепілкине) районах Криму. Курбедінов додав, що такі масові обшуки, які проходять в будинках кримських татар другий день поспіль, можна розцінити як «репресії і заходи залякування». 

Чотирьох затриманих в Криму залишили під арештом

12 лютого. Сьогодні провели судове засідання в київському районному «суді» Сімферополя над затриманими кримськими татарами. Затриманих звинувачують за статтею 205.5 частини 2 Кримінального кодексу Російської Федерації «Організація діяльності терористичної організації і участь в діяльності такої організації». Чотирьох затриманих залишили під арештом, інших же вісім чоловік відпустили. Під вартою залишаються Емір-Усеин Куку, Вадим Сірук, Енвер Бекіров і Муслім Алієв. 

У Криму затримали ще одного кримського татарина

12 лютого. Зранку 12 лютого люди в масках провели обшук у кримського татарина Ельдара Селяміева в селі Вікторівка Бахчисарайського району. Після проведеного обшуку вивезли в невідомому напрямку Селяміева Ельдара. 

Поклонська подала позов про заборону Меджлісу

15 лютого. Російський прокурор Криму Наталія Поклонська подала позов в «Верховний суд Криму» про заборону діяльності Меджлісу кримськотатарського народу. Поклонська підписала заяву на підставі статті 9 ФЗ «Про протидію екстремістської діяльності». 

  

Кримських татар масово мобілізують в російську армію

18 лютого. В окупованому Криму по мобілізації масово викликають кримських татар в російську армію. «Ось прислали повістку з Білогірського району, отримав кримський татарин 35 років, 3 дітей, молодшому 1,5 роки. Каже, що бачив список призовників на аркуші формату А-4, всі прізвища кримськотатарські», – повідомило джерело «15 хвилин». 

 У Криму знову обшуки

18 лютого. В окупованому Криму в селі Курци біля Сімферополя сьогодні пройшов черговий обшук в будинку віруючого мусульманина. Як повідомив голова ЦВК Курултаю кримських татар Заїр Смедляєв, в ході обшуку була вилучена література та інформаційні диски. На його думку, обшук може мати відношення до організації «Хізб ут-Тахрір». 

У Криму невідомі проникли в будівлю Меджлісу

22 лютого. В Сімферополі 21 лютого невідомі проникли в один з офісів Меджлісу. У будівлі вибили кілька вікон і розбили скляні двері всередині приміщень. 

При в’їзді до Криму російські прикордонники затримують кримських татар для «бесіди»

23 лютого. На російському КПП «Чонгар» всіх чоловіків – кримських татар, які в’їжджають до Криму з материкової України, відводили в спеціальні приміщення-контейнери для проведення бесід. За інформацією правозахисників, людей тримали по годині в черзі на вулиці, когось відпускали, просто протримавши годину паспорт у себе, так і не завівши в приміщення. Інших заводили всередину і розмовляли про перебування в Україні.

 

Мобілізація

У Криму оголосили мобілізацію резервістів

10 лютого. У Криму окупаційна влада проводить мобілізацію резервістів. Про це повідомив голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров. «Вчора ввечері мені подзвонили на мобільний телефон і сказали, щоб до 11.00 ранку прибути до військкомату, маючи при собі паспорт та військовий квиток, – цитує Чубаров слова очевидця. – Коли я прибув у військкомат, там вже було понад 100 осіб. У нас забрали військові квитки, які повернули через 3 години, але вже з виписаними повістками, в яких було написано, що слід з’явитися 10 лютого до 21.00 до воєнкома».

 

Право на власність

У Криму на аукціоні продали санаторій Коломойського

3 лютого. Санаторій «Форос», який раніше належав Ігорю Коломойському, проданий на аукціоні в Сімферополі за 1,4 млрд рублів. Торги виграла Федерація профспілок республіки Татарстан. Аукціон проводила Розпорядча дирекція майна Криму. На участь в аукціоні надійшли дві заявки – від Федерації профспілок Татарстану і від ТОВ «Акар» (Севастополь).

Поділитись

Вибір редакції

Ще Статті