Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

«Понаїхали»: ким Росія заселяє Крим

5 / 08 / 2016

 

Росія ще з моменту свого першого завоювання Криму у 1783 починала одразу заселяти півострів росіянами, витісняючи з рідної землі корінне населення. Так  було зручно асимілювати півострів, а згодом і створити міф про Крим як “споконвічні російські землі”. У XXI столітті тактика РФ залишається незмінною: з моменту анексії Криму всім громадянам автоматично надали російське громадянство, а українців та кримських татар змушують покидати домівки під страхом репресій. Натомість півострів почали активно заселяти військові, пенсіонери та переселенці з Донецької та Луганської областей України. Однак і для них півострів стає дедалі менш привабливим місцем проживання.

 

Суха статистика

З моменту окупації Криму з півострова до інших областей України виїхали близько 22 тис. осіб: такими є офіційні данні. Скоріш за все, насправді незгідних жити в окупації кримчан було більше, однак вони не реєструвались у якості ВПО, або ж виїхали закордон.

У Криму продовжують проводитися несанкціоновані обшуки, відкриваються кримінальні справи за “нелояльне” ставлення до окупантів: все це спонукає українців та кримських татар їхати з півострова під страхом отримати реальний тюремний термін ув’язнення.

Натомість кількість населення Криму чомусь продовжує зростати. За даними Кримстату, на перше січня 2014 року кількість населення півострова (без урахування Севастополя) складала 1,95 млн осіб, яка різко скоротилась до середини року – до 1,88 млн. Але на сьогоднішній день Російський інститут стратегічних досліджень подає цифру у 1,9 млн осіб.

Динаміка зростання і скорочення населення у Севастополі взагалі дуже цікава: за останні два роки населення міста виросло на 40 тис, як повідомляють в Управлінні Статистики Севастополя. Тільки з моменту перепису населення у 2014 році до 1 січня 2016 року мешканців Севастополя зросло з 393,3 тис.  до 416,2 тис., а на даний момент у місті проживають трохи більше 421 тисячі осіб, порівняно з 381 тисячею у 2013 році.

 

До Криму не їдуть працездатні люди

Зростання кількості населення в АР Крим і місті Севастополь – зовсім не результат різкого підйому народжуваності і її переваги над смертністю, адже показники природного приросту населення в регіоні є від’ємними. За останніми даними Кримстату, показник природного приросту населення по Криму становить -4,2 на 1000 чоловік.

Самі окупанти визнають: населення півострова збільшується за рахунок міграції. Причому приїжджають до Криму в основному пенсіонери. Наприклад, в Севастополі кількість мешканців старших 75 років збільшилася на 10,15 відсотка – в основному за рахунок жителів РФ. Охоче в Крим їдуть і ті, хто живе за рахунок бюджету: чиновники і військові, яких туди направляють. По суті молоді, амбітним людям, які самі змушені самі заробляти собі на гідне життя, у Криму доводиться важко – працездатним там по суті немає чого робити.

Дійсно, як розповідала QirimInfo колишній кримський ріелтор Світлана Аксьонова, росіяни масово поїхали до Криму у 2014 році. Більшість з них все ж були пенсіонери з північних районів РФ, які все життя працювали на важкому виробництві в індустріальних умовах, а зараз у Криму їх приваблює природа і клімат. Інформацію підтверджує і колишня мешканка Севастополя пенсіонерка Людмила.

“Свою квартиру в Севастополі я продала людям з Благовещенська – це який на кордоні з Китаєм. Кажуть, їм в Криму добре. Ну, нехай живуть”, – розповідає Людмила.

Ще одна категорія людей, для яких Крим є привабливим місцем для проживання – російські військові. Міністр оборони України Степан Полторак ще влітку 2015 заявив, що чисельність військових угруповань в Криму становить близько 24 тис. військовослужбовців, хоча на момент анексії Криму кількість військових на півострові становила всього лише 12,5 тис. А згідно з прогнозами, у 2020-2025 роках чисельність російського війська у Криму зросте до 43 тисяч. Логічним є припущення, що у своїй більшості це будуть не самі кримчани, а приїжджі з інших регіонів РФ.

 

Переселенець з українським паспортом із серії “понаїхали”

Інша категорія людей, яка з моменту анексії мігрувала до Криму – переселенці зі Сходу України, які у військовому конфлікті займають сторону росіян. З Донецької та Луганської областей до Криму внаслідок військових дій переселилось 13,2 тис. осіб. Такими є дані перепису населення у Криму в 2014 році, повідомляє Росстат. Однак з усіх біженців лише 62 відсотки планували залишитись в Криму або Росії. 

Вони тікали від війни на територію, яку Росія обіцяла розвивати, натомість потрапили до депресивного регіону. Поставивши у тематичній групі в соцмережі запитання, чи варто пенсіонерці з Авдіївки їхати до Криму, ми отримали одностайну відповідь: куди завгодно, тільки не до Криму.

Допомога переселенцям надається “Червоним Хрестом” тільки у вигляді продуктових наборів та побутової хімії. Пенсію ж можна оформити лише на основі посвідки на проживання, але її отримати нелегко.  Загалом жити в Криму без російського громадянства майже неможливо, адже російське громадянство – це і працевлаштування, і медичне обслуговування, і можливість отримувати будь-які державні виплати.

Звісно, можна жити у Криму з українським громадянством і виїжджати отримувати пенсію на материк, але є одне але: української пенсії для життя у Криму не вистачить.

“На ці гроші тут не вижити. Все залежить від того, чи може працювати вона (вигадана нами переселенка ред.) і ким. Якщо, наприклад, вона може працювати касиром, або продавцем, або кухарем, то оформивши патент, ще якось зможе вижити, знімаючи кімнату або частину кімнати… Але потрібно бути готовим працювати за маленьку зарплату, її вистачить лише на їжу та житло. Оформити ВНЖ і в майбутньому пенсію можливості в Криму не буде”, – відповіла в обговоренні переселенка Тетяна.

Більшість порад від переселенців з Донецької і Луганської областей були їхати в будь-який інший регіон РФ, а ще краще… в Україну (неокуповану її частину – ред.). В Росії і ціни нижчі, і зарплати вищі, ніж у Криму. Крім того, там діють різні програми для мігрантів та і загалом до них ставлення краще, бо, як запевнив мене переселенець з Донецької області Олександр, “в Криму наших не надто люблять”.

“А ось в житті виявляється так… Як би ти не ставився до України, тут (в Криму – ред.) ви громадянин України з українським паспортом – з серії “понаїхало”. І ще потрібно написати про ставлення до громадян ДНР-ЛНР (окупованих регіонів Донецької и Луганської областей – ред.), особливо в курортних містах, і як “кидають” наших чоловіків на роботі”, – пише переселенка Тетяна.

Вибір редакції

Ще Статті