Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

Погіршення ситуації у сфері прав людини в Криму: липень-серпень 2017 року

15 / 08 / 2017

8 серпня 2017 року у Сімферополі був затриманий і засуджений до 10-ти діб адміністративного арешту 76-річний ветеран кримськотатарського руху Сервер Караметов, який вийшов з одиничним пікетом під будівлю Верховного суду в підтримку заступника голови Меджлісу Ахтема Чийгоза. Затримання відбувалося з непропорційним застосуванням сили, з 11 ранку до 4 години вечора Караметова тримали в міліцейській машині, не виводили в туалет, не дозволяли приймати їжу і ліки. В ході судового засідання було порушено цілу низку процесуальних гарантій, включаючи доступ захисників, перекладача, а також незалежне дослідження доказів. За результатами розгляду апеляції вирок був залишений в силі, попри явно непропорційний характер покарання. Сьогодні Сервер Караметов вже п’ятий день знаходиться в СІЗО м. Сімферополя, і його стан здоров’я викликає серйозне занепокоєння.

Сьогодні, 14 серпня 2017 року в підтримку Сервера Караметова вийшло ще чотири літніх чоловіки з одиночними пікетами в різних частинах Сімферополя. Всі вони були затримані разом з іншими активістами та правозахисниками, всього дев’ять чоловік. Відносно одного учасникам пікету складено адміністративний протокол, очікується засідання суду.

Трохи більше ніж за місяць були винесені 5 політично мотивованих кримінальних вироків, пов’язаних з позбавленням волі:

  • Еміль Мінасов (за пост в соціальних мережах) – 1 рік 3 місяці позбавлення волі;
  • Олексій Стогній (так звана справа «диверсантів») – 3 роки 6 місяців позбавлення волі;
  • Руслан Зейтуллаев – 15 років позбавлення волі;
  • Володимир Балух – 3 роки 7 місяців позбавлення свобод і штраф 10 тис. рублів (близько 170 доларів);
  • Редван Сулейманов (так звана «справа диверсантів») – 1 рік 8 місяців позбавлення волі та 3,5 мільйона рублів (близько 58 тис. доларів) компенсація шкоди.

При винесенні вироку Редвану Сулейманову суд вперше в російській практиці визнав збитком упущену вигоду, що була розрахована непрозоро. 11 вересня очікується винесення вироку заступнику голови Меджлісу кримськотатарського народу Ахтему Чийгоз, прокурор вимагає для нього покарання у вигляді 8 років позбавлення волі.

Масового характеру починають набувати адміністративні штрафи за прояв солідарності. У липні адміністративні штрафи від 2 до 10 тис. рублів отримали Рустем Меннанов (за згадку Меджлісу в соціальній мережі), Білял Адилов (нібито за погрози на адресу поліцейського) і Наріман Мемедемінов (за присутність під час обшуку у Сейдамета Мустафаєва). Більш того, троє активістів були засуджені до великих штрафів (150-300 тис. рублів) за участь в стихійних зборах біля будинків кримських татар, у яких проводяться обшуки та затримання: Осман Бєлялов і Еміль Білялов (штрафу за повторну участь в стихійних зборах під час обшуків у сусідів), мешканка Бахчисарайського району Зарема (за проукраїнські пости в Інтернеті). Такі штрафи активісти не можуть виплатити власними коштами, в результаті чого їм загрожує конфіскація майна і позбавлення волі.

Всього за один тиждень у серпні відбулися три обшуки в різних районах Криму:

  • 2 серпня – у Мамета Куркчі, Радянський район;
  • 9 серпня – у місцевого релігійного діяча Умера Емірамзаева, с. Кіровське;
  • 10 серпня – в будинку сім’ї Ібрагіма Мірпочаева, с. Новокленове Білогірського району.

Обшуки проводилися у форматі спецоперації: правоохоронці заблокували дороги, попереджали присутніх місцевих жителів про відповідальність за «несанкціоноване масове зібрання», була присутня велика кількість спецтехніки та озброєних співробітників силових структур. В результаті обшуку в Кіровському Умеру Емірамзаеву змушені були викликати карету «швидкої допомоги».

Ми розцінюємо останні події як черговий прояв репресивної політики РФ щодо цивільного населення Криму, і порушення головних норм міжнародного права прав людини та гуманітарного права. Затримання і переслідування носять довільний характер, з непропорційним застосуванням сили, спрямовані на залякування і придушення будь-якої активності.
Від імені нашої організації просимо вас вжити можливих заходів в рамках ваших мандатів для вираження протесту щодо подібної практики і її якнайшвидшого припинення.

Поділитись

Вибір редакції

Ще Звіти