Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

Пам’ятка від експертів КримSOS: 6 порад із захисту інформації

30 / 11 / 2022

До Міжнародного дня захисту інформації експерти з КримSOS зібрали шість порад для усіх, хто має смартфон чи користується соціальними мережами. З цими найпоширенішими проблемами може зіткнутися кожен та кожна. 

Сьогодні, в умовах війни, саме збереження даних має велике значення. Загрози можуть нести як російські «спеціалісти», так і шахраї, які і далі вигадують нові способи завдати шкоди україням.

1.Вигадайте надійний пароль

Основа збереження даних – це надійний пароль. Варто мати окремі паролі для всіх акаунтів в соцмережах, пристроїв і веб сторінок. 

Не варто використовувати прості паролі. Останні дослідження радять встановлювати пароль від восьми знаків, що містить спецсимволи, цифри, великі і малі літери. 

Не варто використовувати в паролі персональну інформацію, або початкові літери клавіатури. Подібні паролі легко підбираються :  

  • qwerty
  • 123456
  • 123456789
  • 1234567890
  • 12345678
  • qwerty123
  • qwertyuiop
  • 1234567
  • password
  • 1qaz2wsx 

Якщо у вас є потреба зберігати паролі, адже не можете запам’ятати їх, – користуйтеся парольними менеджерами. Ці програми можна додати у браузер, завантажити у смартфон або використовувати через сайт. З найбільш популярних менеджерів для паролів – bitwarden, lastpass, onepass.

2. Будьте уважними під час спілкування в месенджерах, соціальних мережах, акаунті Google

В усіх соціальних мережах, месенджерах та своєму акаунті в Google перевірте, хто може переглядати персональну інформацію про вас. Бажано налаштувати параметри таким чином, щоб інформація про вас у відкритому доступі мала нейтральний характер.

У месенджерах закрийте свої контакти від зовнішнього спостереження, щоби ніхто не мав можливості їх передивлятися. Так ви захистите їх від зовнішнього втручання. Це можна зробити у налаштуваннях. 

Щоби покращити захист від зламу акаунту варто налаштувати двоетапну перевірку на вхід в усі облікові записи. Щоби зайти у Viber,  WhatsApp, Telegram, Signal, Facebook, Google, Microsoft та інші акаунти потрібно ввести код з СМС, чи підтвердити особистість відповівши на дзвінок або лист. 

3. Пристрої мають бути захищеними для безпечного використання у різних умовах 

Для захисту інформації на пристрої не достатньо тільки паролю під час розблокування. Бажано використовувати програми для шифрування даних –  BitLocker, VeraCrypt, TrueCrypt, CipherShed. Це стосується ноутбуків і переносних дисків чи флешок.

Для смартфону бажано мати мінімум шестизначний пароль. Також додайте до паролю вхід за відбитком пальця. Але потрібно максимально контролювати всі дані зі смартфону – зараз цей пристрій став основним у використанні.

4. Робіть бекап – резервне копіювання даних  

Необхідно налаштувати автоматичне збереження даних з усіх пристроїв в одне місце, наприклад, Google-диск чи ICloud. Це допоможе швидко перенести інформацію з одного пристрою на інший. Наприклад, коли телефон зламався, – можна швидко перенести на новий пристрій усі контакти та застосунки, що були на старому.  

Можна зберігати інформацію у ручному режимі. Головне не забувати це робити.

5. Дублюйте інформацію у хмарі та на зовнішньому носії

Зберігати інформацію краще на трьох видах носіїв:

  • пристрій, де зберігається вся інформація. У разі поламки або втрати пристрою необхідно швидко дістати дані для відновлення, тому використовується хмарне сховище та ще один носій.
  • хмарне сховище – для швидкого доступу, якщо стабільно працює інтернет. 
  • флешка, або переносний диск – частіше використовується для дублювання збереженої інформації або для інформації великого об’єму.

Якщо дотримуватись таких рекоментацій, то ви значно збільшите шанси збереження сімейних фотографій чи відео. А також важливої для роботи інформації.  

 6. Думайте про безпеку під час надсилання даних 

Для надсилання даних краще використовувати електронну пошту. Є великий ризик загубити важливу інформацію, якщо надсилати її у месенджерах або соціальних мережах. Там також її простіше викрасти, зламавши аккаунт.  

Також перевага електронної пошти в тому, що вона перевіряє усі повідомлення на фішинг (сайти, що створюють шахраї для виманювання грошей, – прим.ред.) та спам. 

Крім того, рекомендуємо надавати доступ до файлів на своєму Google-диску тільки конкретному аккаунту і не відкривати посилання «для всіх». У такому разі доступом можуть скористатися для перевірки усіх відкритих документів. 

Поділитись

Вибір редакції

Ще Статті