Освітня поїздка мрії або Як команда «Ліги Толерантності» вивчала досвід соціальних програм ФК «Шахтар» (Донецьк)
23 / 09 / 2019«Знайди лінію пасу. Відкривайся!» – лунає над спортивним майданчиком звичайної харківської школи, де 3 рази на тиждень тренується 21 дівчинка віком 7-8 років. Юні гравчині та тренери одягнуті у форму з емблемою чемпіонів України ФК «Шахтар» – клубу, котрий вже шостий сезон грає всі матчі на виїзді. Так само, як і для більшості складу благодійної організації «Ліги Толерантності», створеної у 2016 році в Івано-Франківську, місто Донецьк залишається рідним, але тимчасово недоступним для життя.
«Ліга Толерантності» вже більше року є партнером ФК «Шахтар» у соціальній ініціативі «Давай, Грай!» та, окрім залучення й навчання тренерів-волонтерів, надає інформаційну, організаційну та експертну підтримку в Івано-Франківську, одному з понад 30 міст по всій Україні, де на більш ніж 60 майданчиках проекту безкоштовно займаються близько 4000 дітей.
У той же час, організація впроваджує міжнародну кампанію «Грай за Права Людини!» та Школу Холістичного Футболу на національному рівні, де системно проводить освітні заходи та надає менторську підтримку понад 200 випускникам. Саме з метою підсилення освітньої спроможності «Ліги Толерантності», навчанню практикам масштабування діяльності та управлінню великими групами волонтерів було заплановано візит команди організації до футбольного топ-клубу, який є лідером за кількістю та якістю соціальних програм в Україні.
Перший день освітньої подорожі відбувся у Харкові, де ФК «Шахтар» створив унікальні умови для розвитку жіночого футболу. Тренери Андрій та Федор кваліфіковано діляться досвідом залучення та мотивування дівчат підвищувати спортивні показники та розвивати соціальні компетенції. Системні тренування поєднують із командоутворюючими виїздами на природу та відвідуванням матчів жіночої Вищої ліги, де грає мама однієї з дівчат. Набір в цю групу відбувався весною і поки що найвправнішими є ті дівчата, хто має за плечима заняття художньою гімнастикою або футболом у секціях для дошкільнят, але й інші гравчині швидко виходять на більш впевнені технічні та тактичні дії. Ця команда активно приймає участь у змаганнях і вже має досвід перемог. Цілком імовірно, що коли дівчата досягнуть повноліття, цей склад стане основою жіночої команди ФК «Шахтар», створеної на кшталт інших європейських грандів, таких як іспанська «Барселона», італійський «Ювентус» та французський «Ліон».
Ввечері представники «Ліги Толерантності» були запрошені на гру Ліги Чемпіонів, де у першому матчі групового етапу ФК «Шахтар» зустрівся з англійським «Манчестер Сіті». І хоча гра склалася не на користь «гірників», уболівальники мали змогу насолодитись чесною спортивною боротьбою у позитивному та безпечному середовищі. Учасники візиту відвідали трибуну для людей з інвалідністю та ознайомилися з інклюзивними стандартами клубу. У цій важливій роботі ФК «Шахтар» допомагають і волонтери, котрі постійно спілкуються з вболівальниками щодо комфорту перебування та виходять на менеджмент клубу з потрібними ініціативами, які ретельно розглядаються та впроваджуються.
Наступний день візиту пройшов в харківському офісі «Шахтар Сошіал» – соціального підрозділу клубу, який ділить приміщення з працівниками інтернет-крамниці ФК «Шахтар». Одна з координаторів масштабного проекту «Давай, Грай» Анастасія Салтавець розповіла про напрацювання у комунікаційній площині та навела приклади вдалої роботи для підтримки належного налаштування тренерів-волонтерів на розвиток дітей. Представники «Ліги Толерантності» дізналися про досвід взаємодії з різними місцевими партнерами ініціативи: бізнесом, владою, НУО, школами, секціями та дослідили практики ефективної роботи з дівчатами та хлопцями, включно з дітьми з інвалідністю. Поміж всього, Анастасія часто виконує дитячі мрії, бо перед кожним матчем ФК «Шахтар» вона формує групу дітей, які виведуть футболістів на поле.
Третього дня команда «Ліги Толерантності» поїхала до готелю «Опера» в Києві, де знаходяться офіси топ-менеджменту ФК «Шахтар». Працівники соціального департаменту клубу Нікіта ФІліпов та Анастасія Кузьменко розповіли про міжнародні проекти, підтримані Фундацією УЄФА для дітей у 2018 році, а Наталія Кошовська, програмна аналітикиня Фонду ООН у галузі народонаселення UNFPA поділилася досвідом партнерства з ФК «Шахтар» у рамках кампанії «Щастя в 4 руки», направленої на досягнення гендерної рівності, популяризацію відповідального батьківства та боротьбу з дискримінацією у суспільстві й дотичною по ціннісному впливу кампанії Ліги Толерантності «Молоді Батьки – Молодіжне Уповноваження».
Коментарій президентки Ліги Толерантності Юлії Фомічової:
«Ми натхненно слідкуємо за соціальною діяльністю ФК «Шахтар» і нарешті змогли на власні очі побачити управлінську структуру відповідного департаменту клубу, дізнатись їхні стандарти якості, виклики та дієві інструменти для нашого поступового вдосконалення.
Приємною родзинкою подорожі стала абсолютна дружність до дітей всіх кого ми зустріли і хто сприяв цьому візитові! Ми щасливі не тільки створювати, а й бачити інші середовища, де люди не дивуються, що до них приходять з дітьми, не роблять зауважень і не дають порад, а сприймають активність молодих батьків за цілком нормальну поведінку.»