Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

Освіта для дітей з окупованих територій. Відкрите звернення

17 / 02 / 2021

Президенту України

Володимиру Зеленському

 

Голові Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій

Сергію Бабаку

 

Прем’єр-міністру України

Денису Шмигалю

 

 

ВІДКРИТЕ ЗВЕРНЕННЯ

 

Ми, громадські організації, що опікуються питаннями захисту прав постраждалих від конфлікту осіб, звертаємося до Вас з приводу фінансування програм та заходів забезпечення  доступу до українською освіти дітей та молоді з тимчасово окупованих територій на  2021 рік.

В червні Президентом України було ініційовано зміни до закону України “Про вищу освіту”, які передбачали можливість вступу абітурієнтів з тимчасово окупованих територій Криму, Донецької та Луганської областей до будь-якого закладу вищої та професійно-технічної освіти в Україні, а також можливість скористатися правом на безоплатне навчання зі стипендіальним забезпеченням на підготовчих курсах закладів вищої освіти тривалістю до одного року. Верховна Рада України підтримала ініціативу Президента 310 голосами “за”.

Президент України та Парламент виконали свою задачу по формуванню державної політики щодо збереження зв’язків з молоддю на окупованих територіях та забезпечення їхнього доступу до українського освітнього простору. Наразі вся відповідальність за реалізацію Закону покладена на Уряд України, зокрема, на Міністерство освіти та науки України (МОН).

Втім, вступна кампанія-2020  показала, що за відсутності належного і вчасного інформування вступників та їхніх батьків будь-які позитивні законодавчі зміни не можуть бути реалізовані належним чином. Саме тому, цьогоріч вступники з окупованих територій зайняли лише 1/6 частину від передбачених квотою для вказаної категорії бюджетних місць та переважно вступили до дуже обмеженого переліку закладів вищої освіти, в яких існували освітні центри минулого року.

Якщо спрощений механізм вступу молоді з окупованих територій до будь-якого закладу вищої освіти було можливо реалізувати вже цього року, то нова норма, визначена Статтею 44 Закону України про впровадження підготовчих курсів при університетах для дітей та молоді з тимчасово окупованих територій мала почати діяти з 2021 року. Такі підготовчі курси мали стати не тільки підготовкою абітурієнтів до навчання за українськими освітніми програмами, а їх адаптація до життя поза пропагандою та тиску окупації, що є справжньою реалізацією політики безпечної реінтеграції вже починаючи з січня 2021 року. Підготовчі курси могли стати реальним інструментом доступу до освіти дітей та молоді з окупованих територій, які вже 7 років не мають доступу до вивчення історії України, української мови та літератури, мають побоювання щодо цькування і сприйняття їх студентами з інших регіонів України.

Однак, при підготовці бюджетних запитів (за інформацією сайту МОН) для формування проекту бюджету на 2021 рік Міністерством освіти і науки України не передбачено фінансування підготовчих курсів (Державний бюджет України:  програма 2201250  “Підвищення кваліфікації педагогічних та науково-педагогічних працівників, керівних працівників і спеціалістів харчової, переробної промисловості та агропромислового комплексу, медичних та фармацевтичних кадрів”). Повністю відсутнє фінансування на організацію і проведення інформаційної кампанії, та підтримку Урядової гарячої лінії для вступників в заклади освіти (Державний бюджет України: програма 2201260 “Загальнодержавні заходи у сфері освіти”). 

Ще в лютому 2020 року в Бюджетній декларації на 2020-2022 роки, МОН передбачало на фінансування підготовчих курсів, гарячої лінії та інформаційної кампанії 60,5 млн, що становило 0,16% бюджету МОН.

Проте, станом на сьогодні, саме ці програми МОН було скорочено повністю – до 0 грн. Це означає на практиці, що керівництво Міністерство освіти та науки України свідомо саботує виконання положень діючого Закону України «Про вищу освіту», позбавляючи дітей з окупованих територій можливості підготуватися до навчання та вступити в заклади вищої та професійно-технічної освіти на підконтрольній українському Уряду території.

Повна відмова Міністерства освіти і науки України виконувати закон та впроваджувати ініційовану Президентом України та Парламентом політику по відношенню до дітей та молоді з окупованих територій призведе до  подальшої інтеграції в культурний і освітній простір Російської Федерації. Цілеспрямована відмова інформувати жителів тимчасово окупованих територій про можливості, які надає Україна для них і їхніх дітей, є недалекоглядною, а за результатом – злочинною, такою яка шкодить загальнодержавним процесам реінтеграції та деокупації.

Ми, громадські організації, що опікуються питаннями захисту прав постраждалих від конфлікту осіб, вимушені звертатися до Президента України, парламентського комітету та голови Уряду, у зв’язку з відмовою представників МОН від будь-якого діалогу з громадськими організаціями та ініціативами. Ми просимо вас, при доопрацюванні Проекту Закону про Державний бюджет України на 2021 рік, врахувати потребу фінансування підготовчих курсів для абітурієнтів з тимчасово окупованих територій на виконання норм діючого законодавства та підтримати інші заходи для реінтеграції  молоді з ТОТ.

Сподіваємось на те, що ініційовані Президентом України та підтримані Верховною Радою України закони не будуть залишатися лише словами на папері та у виступах з трибуни, а будуть підтверджені відповідними діями та будуть обов’язковими для всіх  органів виконавчої влади, включно з Міністерством освіти та науки.

09 листопада 2020

 

БФ “Восток SOS”

Центр прав людини ZMINA

Центр громадянської просвіти “Альменда”

ГО “Донбас СОС”

Кримська правозахисна група

Громадська організація “Громадський холдинг “ГРУПА ВПЛИВУ”

БО БФ “Стабілізейшен Суппорт Сервісез”

ГО “КРИМСОС”

БФ “Право на захист”

Освітній будинок прав людини у Чернігові

Асоціація УМДПЛ

ГО “М’АРТ”

Центр гуманістичних технологій “Ахалар”

ГО “Вектор прав людини”

ГС “Українська Гельсінська спілка з прав людини”

Дім Прав Людини Крим
Регіональний Центр Прав Людини

Харківський інститут соціальних досліджень

 

 

 

 

Поділитись

Вибір редакції

Ще Звернення