Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

Оформлення спадкових прав на майно та особливості відчуження нерухомого майна, яке знаходиться на тимчасово не підконтрольній території та на тимчасово окупованій території України

21 / 12 / 2017

За загальним правилом місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця. У разі якщо місце проживання спадкодавця невідоме, місцем відкриття спадщини є місцезнаходження нерухомого майна або основної його частини, а за відсутності нерухомого майна – місцезнаходження основної частини рухомого майна.  В особливих випадках місце відкриття спадщини встановлюється законом.

Зокрема, якщо останнім місцем проживання та реєстрації спадкодавця є тимчасово окупована територія або населений пункт, на території якого органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, місцем відкриття спадщини є місце подання першої заяви, що свідчить про волевиявлення щодо спадкового майна спадкоємців, виконавців заповіту, осіб, зацікавлених в охороні спадкового майна, або вимоги кредиторів. Після чого нотаріус, яким прийнята перша заява, заводить спадкову справу, яка підлягає реєстрації у Спадковому реєстрі. При наявності у спадковій справі всіх необхідних документів, кінцевою процедурою оформлення спадщини є видача свідоцтва про право на спадщину.

Звертаємо увагу, що довідки, видані органами та установами, діяльність яких є незаконною, є не дійсними і не створюють правових наслідків!

В свою чергу, факт смерті  спадкодавця нотаріус перевіряє шляхом витребування від спадкоємця свідоцтва про смерть, виданого органом державної реєстрації актів цивільного стану громадян. У разі неможливості пред’явлення такого свідоцтва, нотаріус повинен витребувати від органу державної реєстрації актів цивільного стану копію актового запису про смерть спадкодавця або з Державного реєстру актів цивільного стану громадян повний витяг щодо актового запису про смерть.

В зв’язку з окупацією всієї території Автономної Республіки Крим та м. Севастополь, усі документи видані на цій території з 27.04.2014 року – є недійсними. Також є недійсними документи, які видані з 18.11.2014 року з тимчасово не підконтрольних територій України Донецької та Луганської областей  (зона проведення антитерористичної операції).

Звертаємо увагу, що свідоцтва про смерть, видані органами, створеними в порядку не передбаченому законодавством України на непідконтрольній території, є недійсними.

У таких випадках, факт смерті спадкодавця встановлюється в судовому порядку.

При видачі свідоцтва про право на спадщину за законом нотаріус перевіряє наявність підстав для закликання до спадкування за законом осіб, які подали заяви про видачу свідоцтва. Доказом родинних та інших відносин зі спадкодавцем є: свідоцтва органів реєстрації актів цивільного стану; повний витяг з реєстру актів цивільного стану щодо актового запису; копії рішень суду, що набрали законної сили, про встановлення факту родинних та інших відносин.

В зв’язку з тим, що у нотаріусів виникають труднощі в отриманні додаткових відомостей, від уповноважених на те органів, з непідконтрольної Україні території, інформація щодо наявності/відсутності інших спадкоємців, які постійно проживали, тобто були зареєстровані зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, зазначаються спадкоємцями у відповідних заявах.

У період з 04.11.2014 року по 31.07.2015 року деякі нотаріуси продовжували посвідчувати заповіти на непідконтрольній території Луганської та Донецької областей, при цьому вони не мали можливості зареєструвати такий заповіт у Спадковому реєстрі. У такому випадку спадкоємцям необхідно в судовому порядку визнавати посвідчений заповіт дійсним.

В свою чергу, місце зберігання спадкової справи, заведеної на підконтрольній території щодо спадщини, яка знаходиться на непідконтрольній Україні території,  якщо спадкова справа була відкрита після 04.03.2015 року, де місцем відкриття спадщини є місце подання першої заяви, змінити не можна, воно незмінне, а відповідно незмінне й місце її зберігання.  

Щодо особливостей посвідчення договорів відчуження нерухомого майна, розташованого на непідконтрольній Україні території Луганської та Донецької областей, це здійснюють, відповідно, державні реєстратори речових прав на нерухоме майно органів державної реєстрації прав і приватні та державні нотаріуси інших районів Луганської та Донецької областей відповідно до законодавства.

Проте, якщо одна зі сторін правочину зареєструвала своє місце проживання (не як місце проживання внутрішньо переміщеної особи) вже на підконтрольній Україні території, договір відчуження нерухомого майна посвідчується за місцезнаходженням (місцем реєстрації) однієї із сторін відповідного правочину.

Державна реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно, що розташоване в межах окупованої території Автономної Республіки Крим, міста Севастополя, а також на тимчасово не підконтрольній Україні території Донецької та Луганської областей,  проводиться незалежно від місцезнаходження такого майна.

Ведення реєстраційних справ у паперовій формі щодо нерухомого майна, що розташоване в межах зазначених вище територій, забезпечують, відповідно до компетенції, – Головне територіальне управління юстиції у Херсонській області, Головне територіальне управління юстиції у Донецькій області та  Головне територіальне управління юстиції у Луганській області.

Також, при витребуванні згоди органу опіки та піклування при посвідченні таких договорів, органи місцевого самоврядування в повному обсязі здійснюють повноваження органу опіки та піклування стосовно зареєстрованих на їх території внутрішньо переміщених дітей , дітей-сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування.

Проте, у разі відсутності всіх необхідних для посвідчення договору документів, нотаріус відповідно до ст. 49 Закону України «Про нотаріат» виносить постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії. Однак, така відмова,  може бути оскаржена в судовому порядку.

Поділитись

Вибір редакції

Ще legalitem