Без суду і слідства
15 / 04 / 2016В окупованому Криму призупинена діяльність Меджлісу кримських татар. Відповідне рішення прийняла російський прокурор Криму Наталія Поклонська. Про це вчора, 13 квітня, повідомив адвокат у справі про заборону Меджлісу Джеміль Темішев. До слова, на сайті «Прокуратури Криму» немає ніякої інформації про прийняте рішення. Разом з тим, заява про це розміщена на сторінці прокурора у Facebook.
В опублікованому адвокатом документі йдеться, що діяльність Меджлісу призупинена, поки «Верховний Суд Криму» не винесе своє рішення. Нагадаємо, завтра, 15 квітня, відбудеться чергове засідання суду у справі про заборону Меджлісу.
Рішення Наталії Поклонської адресовано першому заступнику голови Меджлісу Наріману Джелялову, а також Міністерству юстиції РФ для включення представницького органу кримських татар у список «громадських і релігійних об’єднань, діяльність яких припинена у зв’язку із здійсненням ними екстремістської діяльності».
Заборона до рішення суду
QirimInfo не вдалося зв’язатися з Наріманом Джеляловим для отримання коментаря. У свою чергу адвокат Джеміль Темишев розповів, що дане рішення — це фактично і є заборона Меджлісу ще до рішення суду.
«Російський закон дійсно передбачає можливість прийняття забезпечувальних заходів, а це значить, що до винесення рішення суду діяльність Меджлісу буде заборонена», — пояснив він.
У документі прокурор посилається на федеральний закон РФ «Про протидію екстремістській діяльності», зокрема на статті 9 та 10. Так, в статті 10 зазначено, що «призупиняються права організації, її регіональних та інших структурних підрозділів» — їм забороняється користуватися засобами масової інформації , проводити публічні заходи, брати участь у виборах і використовувати банківські вклади, крім як для сплати податків, платежів і штрафів. Тобто рішення означає заборону на роботу не тільки самого Меджлісу, але і всієї мережі регіональних меджлісів.
Досудове призупинення діяльності поки що не є поширеною практикою в Росії — там, як правило, ліквідують організації за рішенням суду. Так, на сьогоднішній день в реєстрі Мін’юсту РФ по боротьбі з екстремізмом знаходиться всього одна організація, чия робота була припинена — це найбільша організація російських націоналістів в РФ «Етнополітичне об’єднання “Русские”».
За словами Джеміля Темішева, такі дії влади пов’язані з бажанням отримати рішення про заборону Меджлісу «тут і зараз». «Ми припускали, що будуть використовуватися якісь інші методи, тому що з наскоку винести судове рішення не вийшло. Для об’єктивного розгляду справи необхідно дійсно багато документів, допитати безліч свідків, провести ряд експертиз — це довгий процес», — розповів Темішев.
Адвокат також заявив, що сторона захисту вже найближчим часом планує підготувати апеляцію, та оскаржити прокурорське рішення в суді. «Я вважаю, що це зловживання правом і прокурор неправильно кваліфікує дії Меджлісу. Її рішення найближчим часом буде оскаржене», — заявив Темішев.
«За вказівкою Кремля»
Реакція на рішення прокурора також прозвучала з боку голови Меджлісу Рефата Чубарова, який висловив думку, що воно було прийнято «виключно за вказівкою Кремля».
«Це цинічна відповідь [президента Росії Володимира] Путіна на заклики учасників засідань Ради Безпеки ООН і Ради з прав людини ООН про припинення переслідування Меджлісу», — написав він на своїй сторінці в Facebook.
На дії кримської влади також відреагувало Міністерство закордонних справ України.
«Вважаємо це [рішення] порушенням зобов’язань Російської Федерації з міжнародного права як держави-окупанта, а також Конвенції про ліквідацію всіх форм расової дискримінації», — йдеться у заяві відомства. Речник МЗС Мар’яна Беца у своєму twitter назвала прокурорське рішення «фактично геноцидом кримських татар».
Президент України Петро Порошенко провів історичні паралелі, порівнявши дії прокуратури зі сталінською політикою по відношенню до кримських татар.
«Звертаюся до світової спільноти: кожен день окупації несе нові загрози для жителів Криму. Єдиний шлях зупинити це свавілля — припинити анексію півострова і повністю вивести звідти російські окупаційні війська », — йдеться в заяві Президента на офіційній сторінці у Facebook.
Також вчора над посольством України в Литві в знак солідарності підняли кримськотатарський прапор. Нагадаємо, днями у Вільнюсі відбулося чергове засідання Координаційної ради Всесвітнього конгресу кримських татар.
В очікуванні рішення суду
Експерт Українського незалежного центру політичних досліджень Юлія Тищенко не виключає, що такі дії кримської влади можуть спровокувати затягування судового процесу по Меджлісу.
«З рішенням прокуратури ми отримали певну кризу. Тепер рішення суду нависло як дамоклів меч, і його можна очікувати місяцями», — каже політолог.
Вона звертає увагу на невідповідність норм закону про протидію екстремізму з діяльністю Меджлісу.
«Формально вони можуть це застосувати, але тільки в тому випадку, коли є загроза життю людей. Під час суду такі аргументи не прозвучали. Важко уявити, як пункти, перераховані в законі, корелюються з діяльністю Меджлісу», — пояснила вона.
Експерт резюмує, що рішення цілком могло бути продиктовано з Москви у відповідь на ті рішення Ради Безпеки ООН, де згадувалося про недопущення заборони Меджлісу. Також це можлива реакція на увагу до кримської ситуації з боку недавнього засідання країн «Великої сімки».
«Такого роду політична реакція показує, що будь-яких послаблень, поступок, здатності до переговорів, найпростішого діалогу по темі Криму і всіх сюжетів з ним пов’язаних з боку російського керівництва не демонструється», — підсумовує експерт.