Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

Ми маємо не покладатися на історичну тяглість, а створювати нову — історик Максим Свєженцев

9 / 10 / 2023

Україна має не покладатися на історичний бекграунд у питаннях Криму, а створювати нові сенси. Про це історик та експерт із питань Криму Максим Свєженцев розповів під час дискусії в межах благодійного фестивалю «Хоробрі міста» від The Ukrainer.

«Ми мусимо визнати, що в нас є проблеми з [історичною] тяглістю. Або ми маємо змінювати точку відліку, коли ми відраховуємо цю тяглість. Бо якщо ми кажемо про те, що відбувалося в Криму до 2014 року, то це скоріше не спрацює. Ми повинні зрозуміти, що не стільки маємо сподіватися на тяглість, скільки творити щось нове. Нам потрібна саме деколонізація… Нам потрібно творити нове й на основі цього нового вже потім будувати тяглість. Це й національно-територіальна автономія кримських татар і підтримка кримськотатарської освіти й культури», — вважає історик.

На його думку, Україна має підтримувати та розвивати кримськотатарську освіту й культуру, а також долати проблеми з російською пропагандою, зокрема під час деокупації півострова. За словами Свєженцева, росія створила стійкий міф про те, що окупація Криму відбувалася «тихо й без насильства», саме тому основним джерелом дестабілізації для багатьох мешканців Криму може стати Україна.

Важливо пам’ятати, що росія від початку окупації чинить злочини на півострові, однак робить усе, аби цивілізований світ не чув про них. Саме тому важливий розголос репресивного режиму росії на окупованих територіях.

«Коли ми зайдемо в Крим, саме ми будемо в масовій свідомості фактором дестабілізації… Так, ми всі головою усвідомлюємо, що не ми почали цю війну, не ми є причиною насильства та цієї війни. Але коли ця теза пройде фільтр пропаганди, саме ми для багатьох людей у Криму станемо, хоч і не для всіх, звісно, джерелом насильства. І це потрібно буде якось долати», — додав Максим Свєженцев.

У неділю, 8 жовтня, у Мистецькому арсеналі відбувся перший благодійний фестиваль від Ukraїner — «Хоробрі міста». Під час заходу збирали кошти для інженерно-саперних груп Сил підтримки ЗСУ, що займаються розмінуванням деокупованих територій.

Поділитись

Вибір редакції

Ще Новини