Місія нездійсненна: російський літак для збільшення опадів над Кримом достроково повертається в РФ
24 / 12 / 2020Згідно з умовами розірвання контракту, замовник перерахував виконавцю близько 11,4 млн рублів з приблизно 25,5 млн рублів, які раніше передбачалися угодою.
За контрактом, до Криму у вересні 2020 року прилетів літак-метеолабораторія Як-42Д, який повинен був налітати над півостровом не менше 25 льотних годин і викликати опади.
Літак літав над Сімферопольським і Білогірським районами півострова протягом декількох днів, потім, як повідомляється, більше двох місяців необхідної погоди для роботи спецборту над Кримом не було.
Літак, як повідомляється, оснащений апаратурою визначення параметрів хмар. Коли Як-42Д пролітає через хмари, прилади спецборту збирають інформацію про поточну стадії їхнього розвитку. При повторному заході літак впливає на хмари піропатронами з йодистим сріблом, викликаючи опади.
За даними метеорологів, після всіх проведених робіт відносне збільшення опадів становила близько 20%, але вони практично ніяк не збільшили кількість води в кранах кримчан.
«Опади, що випали у вигляді інтенсивних дощів позитивно вплинули на стік річок в районах впливу, проте притоки у водосховища були незначними, бо ці опади були витрачені на заповнення руслового стоку і відповідно зволоження ґрунту», — йдеться в звіті вчених.
Нагадаємо, у зв’язку з гострим дефіцитом прісної води в Криму, 24 серпня, в Сімферополі та ще 39 населених пунктах Сімферопольського і Бахчисарайського районів стартував перший етап обмеження подачі води. Спочатку була припинена подача гарячої води, а з 7 вересня водозабезпечення стало здійснюватися по годинах вранці і ввечері. З 17 листопада в столиці Криму ввели ще більш жорсткі обмеження подачі води.
До 2014 року дніпровська вода з Каховського водосховища через Північно-Кримський канал забезпечувала близько 85% потреб Криму в прісній воді. Однак, з початком окупації, поставки на півострів припинилися.
Українська влада неодноразово заявляла, що відновлення подачі води в Крим можливе тільки після деокупацію півострова.
Детальніше про те як російська окупаційна влада намагається вирішити проблему водопостачання Криму, читайте в нашому матеріалі.