Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

Мін’юст рф включив до списку «екстремістських» 55 організацій корінних народів. Що це означає для Криму? 

9 / 08 / 2024

У червні цього року Верховний суд росії заборонив «Антиросійський сепаратистський рух» як «екстремістську» організацію. Насправді такого об’єднання не існувало та не існує, а практика вказує на те, що російська влада використовує це як ще один інструмент для переслідувань громадян за антивоєнну позицію.  

Чекати наслідків довго не довелось. Міністерство юстиції росії вже заявило, що діяльність вище зазначеного руху спрямована на «руйнування багатонаціональної єдності та територіальної цілісності росії». Та вже за місяць Мін’юст рф визнав 55 організацій корінних народів екстремістськими за начебто причетність до “Антиросійського сепаратистського руху”.   

Організації, які внесли до списку заборонених, займаються питаннями самовизначення народів, які мешкають на території рф. Серед них фігурують «Міжнародний комітет корінних народів Росії», «Абориген Форум», «Конгрес бурятського народу», «Ліга вільних націй» тощо. 

Міжнародний комітет корінних народів росії закликав міжнародні, громадські організації, а також міжурядові, наукові та правозахисні органи, включаючи ООН, Раду Європи та Арктичну раду, засудити таке рішення Мін’юсту. 

«Практика руйнування росією інституцій корінного народу в цілому не нова і була відточена на тимчасово окупованій території України в Криму. Адже Меджліс – вищий виборний представницький орган кримськотатарського народу – було так само визнано екстремістською організацією ще у 2016 році», – написав у Фейсбуці Сулейман Мамутов, член постійного Форуму ООН з питань корінних народів. 

Як це вплине на корінні народи України? 

Історично на території Кримського півострова сформувались три корінні народи: кримські татари, караїми та кримчаки. Усі вони зазнали репресій, масових звірств та були на межі зникнення: насильницька депортація кримських татар у 1944 році радянським тоталітарним режимом, у зв’язку з якою загинуло понад 46% людей; асиміляція караїмів після окупації Криму російською імперією у 1783 році, коли їхня загальна чисельність не перевищувала і 800 осіб; розстріл 80% народу кримчаків у період нацистської окупації Криму. 

Приписуючи організації, які захищають права корінних народів, до «екстремістських», окупаційна влада готує законодавчу площину для подальших утисків та переслідувань мешканців окупованого Криму за приналежність до однієї з етнічних груп. Це обмежує можливість корінних народів проводити культурні, релігійні та громадські заходи, що неабияк порушує їхні права та свободи.  

Членів та лідерів організацій, що займаються питаннями корінних народів, можуть також звинувачувати в участі в екстремістській діяльності, наслідком чого є незаконні обшуки та затримання, показові судилища і тривалі тюремні терміни. Саме через це люди змушені покидати рідний півострів. 

Аналітик КримSOS Євгеній Ярошенко зазначає: “У росії в 1999 році був ухвалений федеральний закон “Про гарантії корінних малочисельних народів російської федерації”, в якому зазначено, що такий народ має налічувати не більше 50 тисяч представників. Тобто під це визначення не потрапляють не тільки кримські татари, на батьківщину яких рф незаконно поширила своє законодавство, а й безліч народів Північного Кавказу, Поволжя, Уралу та інших російських регіонів. росія історично намагається асимілювати корінні народи, зменшуючи їхню чисельність до такої кількості, щоб ці народи не мали достатньо можливостей для реалізації своїх колективних прав. Очевидно, що нинішня російська федерація, яка являє собою уламок радянської та російської імперій, боїться будь-яких рухів корінних народів, адже навіть у правозахисних ініціативах таких народів вбачає загрозу своєму існуванню”. 

Захист прав корінних народів у Криму 

Нагадаємо, що 18 травня 2022 року Україна передала до Міжнародного кримінального суду чергові докази злочинів рф відносно корінного народу Криму, а саме переслідувань кримських татар за політичними, етнічними та релігійними ознаками.  

Також цьогоріч Європейський суд з прав людини ухвалив остаточне рішення у міждержавній скарзі України проти рф щодо Криму, де визнав численні широкомасштабні порушення прав людини на півострові. Зокрема, ЄСПЛ визнав, що рф здійснює масштабні затримання кримських татар, перешкоджає їхнім культурним зібранням, а кримськотатарські медіа зазнають утисків від окупантів. Раніше Україна не змогла довести ці масові порушення у Міжнародному Суді ООН в рамках Міжнародної конвенції про ліквідацію всіх форм расової дискримінації. 

Попри те, що корінні народи захищені міжнародним правом та українським законодавством, росія продовжує ігнорувати та систематично порушувати свої міжнародні зобов’язання щодо цивільних осіб на окупованих територіях. Однак спротив політичному режиму держави-агресора триває, а справедливість обов’язково буде відновлено у вільному українському Криму.  

Поділитись

Вибір редакції

Ще Статті