Мексиканських та бразильських музейників закликають утриматись від співпраці з установами на окупованих територіях
23 / 07 / 2025
Одинадцять українських та міжнародних організацій звернулись до музеїв в Мексиці та Бразилії з закликом не легітимізувати окупацію Криму. Причиною для звернення стали меморандуми про співпрацю між художнім музеєм Лазара Сегала (Сан-Пауло, Бразилія) і музеєм Анауакаллі (Мехіко, Мексика) та так званою “Российской галереей искусств” – музеєм, який було засновано на тимчасово окупованій території Кримського півострова, у місті Севастополь.
Представники українського громадянського суспільства висловили глибоке занепокоєння у зв’язку з тим, що така співпраця може становити пряму загрозу дотриманню норм міжнародного права, зокрема принципів суверенітету, територіальної цілісності та невизнання незаконних змін державних кордонів. При цьому в зверненнях було наведено висловлювання високопосадовців Мексики та Бразилії про підтримку суверенітету та територіальної цілісності України.
Крім того, представники громадських організацій довели до відома іноземних музеїв, що з моменту окупації Криму у 2014 році Російська Федерація активно впроваджує на захопленій території власну культурну політику, спрямовану не на збереження спадщини, а на її ідеологічну трансформацію, вигідну лише окупуючій стороні. Музейні установи на окупованій території активно здійснюють незаконні руйнівні археологічні розкопки на понад 1100 об’єктах, включаючи Херсонес Таврійський, пам’ятку ЮНЕСКО. Близько 14 мільйонів цінностей вилучено, з яких значну частину, включаючи полотна українських художників, було переміщено до музеїв на території РФ, де вони використовуються для трансляції наративів, що виправдовують окупацію та заперечують культурну самобутність України й кримськотатарського народу.
З огляду на це у зверненні зазначено, що будь-яка форма міжнародної співпраці з подібними установами – навіть опосередкована – може бути розцінена як порушення принципу належної обачності у міжнародній співпраці та становити ризик мимовільного сприяння політиці окупації, порушенню прав на культурну ідентичність та перекручуванню історичної правди. Громадянське суспільство просить музеї відмовитись від взаємодії з установами на окупованій території задля “солідарності з міжнародним правопорядком, постраждалими громадами й тими, хто намагається зберегти культурну спадщину в умовах війни”.
Центр прав людини ZMINA
Кримська правозахисна група
Кримський процес
Регіональний центр прав людини (RCHR)
Медійна ініціатива за права людини (МІПЛ)
International Partnership for Human Rights (IPHR)
ГО «Об’єднання родичів політв’язнів Кремля»
Human Rights House Crimea
Ukrainian Legal Advisory Group
Educational Human Rights House Chernihiv
ГО “КримSOS”