Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

КримSOS з коаліцією організацій звернулись до ВР та КМУ з 11 пропозиціями

1 / 02 / 2022

1 лютого об 10:00 в інформаційному агентстві “Укрінформ” громадські активісти розповіли про 11 кроків, що потрібно зробити владі у 2022 році для захисту прав людини в умовах збройного конфлікту, що продовжується. Захід ініціювала неформальна коаліція громадських організацій, до яких входить КримSOS. Подію присвятили початку роботи 7 сесії Верховної Ради України IX скликання, адже п’ять запропонованих кроків мають бути виконані саме депутатами ВР. 

«Назріло питання про удосконалення системи розшуку осіб, зниклих безвісти в умовах збройного конфлікту. Попри те, що профільний закон був прийнятий ще у 2018 році, він фактично не працює. Єдиний реєстр зниклих безвісти так і не створений. Комісія з розшуку зниклих безвісти теж не працює, а тим самим немає належної координації дій органів державної влади щодо розшуку зниклих безвісти», – розповідає про один з 11 напрямків Анастасія Калініна, юристка КримSOS. 

Юристка згадала, що за підрахунками КримSOS, в окупованому Криму було зафіксовано 44 випадки насильницьких зникнень, з них про долю 15 людей досі  нічого не відомо. Родини постраждалих не отримують допомогу від держави  – ані юридичну, ані психологічну, ані соціальну. 

Анастасія наголосила на трьох з 11 пріоритетних кроків від КримSOS та коаліції ГО, які потрібно зробити Верховній Раді у 2022 році для захисту українців:

  1. Запровадити адміністративну (позасудову) процедуру визнання актів цивільного стану, зокрема фактів народження та смерті на тимчасово окупованих територіях (ТОТ).

    «Судова процедура залишається дієвим та спрощеним варіантом встановлення факту народження та смерті на ТОТ, але практично, вона часто є довгою та складною процедурою враховуючи карантинні обмеження та завантаженість судів. За 8 років з початку конфлікту значна кількість громадян України досі без свідоцтв про народження», – вважає Анастасія.
  1. Створити умови для збільшення кількості отримувачів освіти з-поміж мешканців ТОТ.


«Необхідне перезавантаження підходів для доступу до освіти для жителів ТОТ і злагоджені дії усіх причетних органів державної влади. Хоча і було зроблено багато за роки війни, але статистика показує що є складнощі», – зазначає Анастасія.

Нагадуємо, що у жовтні 2021 року КримSOS спільно з іншими організаціями аналізували ефективність вступної кампанії минулого року для українців з ТОТ. Про висновки та результати можете почитати тут.  

  1. Створити умови для системного захисту та соціальної підтримки осіб, які позбавлені особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України на окупованих територіях та в РФ, а також членів їхніх сімей.

    «Хоча відповідний законопроєкт про захист політв’язнів №6104 і прийнятий, але він потребує певних підзаконних нормативно-правових актів для ефективної реалізації. Тільки тоді понад 100 родин отримають фінансову та іншу допомогу», – коментує Анастасія. 

Крім 11 пріоритетних кроків у сфері захисту прав людини в умовах збройного конфлікту на 2022 рік, активісти підготували “Дорожню карту законопроєктів”. Прийняття цих нормативних документів та законів допоможуть у втіленні зазначених пропозицій. 

Над цими документами працювали представники неформальної коаліції громадських організацій. В неї входять: ГО “КримSOS”, Центр прав людини ZMINA, ГО “ДонбасСОС”,  БФ “Право на захист”, БФ “Восток-СОС”, ГО “Громадський холдинг “ГРУПА ВПЛИВУ”, БФ “Stabilization Support Services”, Кримська правозахисна група. Усі вони опікуються захистом прав людини в умовах збройного конфлікту.  

Поділитись

Вибір редакції

Ще Новини