Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

КримSOS: справа Сейдаметова може стати першим випадком екстрадиції політв’язня з Криму 

6 години тому

Ймовірна екстрадиція кримського політбранця Ленура Сейдаметова може стати першим випадком вивезення засудженого російською владою політв’язня з ТОТ України до третіх країн. Про це проєктний координатор «Крим SOS» Олексій Тільненко повідомив у коментарі «Суспільне Крим». 

«Повідомлення про ситуацію, яка склалася з потенційною екстрадицією Ленура Сейдаметова до Узбекистану, викликає неабияке занепокоєння. Хоча наразі багатьох деталей ми, як правозахисники, не знаємо, фактично можемо стати свідками першого подібного прецеденту. Саме переміщення цивільного населення є воєнним злочином відповідно до Римського статуту», – зазначив Олексій Тільненко. 

Про те, що фігуранта третьої Сімферопольської групи «Хізб ут-Тахрір» можуть екстрадувати до Узбекистану, телерадіокомпанію «Суспільне Крим» повідомила дружина політв’язня Аджіре. Олексій зазначає, що ситуацію ускладнює обвинувачення у причетності до Хізб ут-Тахрір, бо організація заборонена та визнана терористичною в Узбекистані ще на початку 90-х років, тобто набагато раніше, ніж у рф. 

«Хоча запити про подібні дії були і раніше, проте обʼєднує їх одне: фігуранти цих справ були у розшуку або заочно засуджені в Узбекистані та були громадянами цієї країни. Так, наприклад, Мурат Карімов, який був викрадений 29 грудня 2016 року поблизу КПП “Чонгар”. До цього з 2010 він знаходився в Україні в очікуванні отримання статусу біженця. Умови зникнення та історія його переслідування можуть свідчити про те, що після викрадення він міг бути відправлений в Узбекистан за запитом на екстрадицію. Інший фігурант — Набі (Аюб) Рахімов — був убитий при затриманні у Криму в травні 2021 року. Ще у 2010 проти нього в Узбекистані було порушено справу про начебто причетність до Хізб ут-Тахрір. Під час затримання у Москві у 2013 він також був під загрозою екстрадиції, але тоді ЄСПЛ завадив цьому процесу», – розповів Олексій. 

Зазначимо, етапування жертв політично вмотивованих справ з Криму еквівалентне незаконній депортації цивільних з території окупованого півострова та є воєнним злочином. Згідно зі статтею 76 IV Женевської конвенції, обвинувачені в скоєнні злочину цивільні особи мають перебувати на окупованій території, а в разі засудження повинні там само відбувати строк покарання. 

Нагадаємо, впродовж 2024 року щонайменше 29 кримських політв’язнів були етаповані до різних пенітенціарних установ на території рф для відбування незаконного покарання. 

Вибір редакції

Ще Новини