КримСОС спільно з іншими громадськими організаціями виступили із заявою з вимогою звільнити кримського політв’язня Олександра Сізікова
16 / 10 / 2020Його, нагадаємо, підконтрольний РФ суд в Сімферополі ухвалив на місяць відправити до психіатричної лікарні Севастополя для проведення експертизи.
Заява опублікована на сайті Центру прав людини ZMINA.
«Олександр Сізіков має інвалідність I групи, повністю втратив зір у 2009 році. Бувши мусульманином, який глибоко вірить, він непримиренно засуджував переслідування мусульман і кримських татар. Двічі виходив на одиночні пікети на підтримку політв’язня Едема Смаїлова, очільника релігійної громади “Топчик”, який до арешту був опікуном Сізікова», – йдеться у заяві.
Громадські організації висловлюють стурбованість рішенням «суду» в Криму через відсутність інформації про пристосованість умов утримання в психіатричній лікарні до потреб людини, яка втратила зір.
«Відсутність відповідних умов і сторонньої допомоги можуть призвести до суттєвих порушень прав Сізікова, зокрема права на повагу до честі та гідності, права не зазнавати нелюдського та принизливого поводження й права на повагу до приватного життя. Окупаційний суд відмовив адвокату Сізікова в проханні скерувати його на експертизу не в Севастополь, а в Сімферополь, де захисники могли б часто бачитися зі своїм підзахисним», — йдеться у заяві.
Як зазначила експерт організації КримСОС Анастасія Донець, така практика щодо кримських мусульман, обвинувачених у тероризмі, є нічим іншим, як систематичним процесуальним зловживанням з боку російської влади.
«Поміщення кримських політичних в’язнів до психіатричних лікарень, хоча з першого погляду і виглядає як цілком законна дія в кримінальному процесі, викликає критику не лише правозахисників, але й Генеральної Асамблеї ООН (Резолюції Генеральної асамблеї ООН №74/168, №73/263, №72/190). По-перше, мова про примусове поміщення до психлікарні взагалі би не йшла, якби Росія, всупереч нормам міжнародного гуманітарного права, не розповсюджувала своє кримінальне законодавство на територію окупованого Криму і не переслідувала кримчан за членство у абсолютно легальній в Україні організації Хізб ут-Тахрір. По-друге, люди, які переслідуються за звинуваченнями в тероризмі є активістами й критиками того беззаконня, яке відбувається сьогодні в Криму. Їх “провина” полягає лише в тому, що вони відкрито засуджують окупацію Криму та репресії проти нельяльного окупантам кримського населення. Поміщення в психлікарні, таким чином, є лише одним з проявів тиску на кримський активізм», — сказала Анастасія Донець.
Також, словами експерта КримСОС, єдине, що є новою обставиною, у випадку із Олександром Сізіковим, в порівнянні з попередніми аналогічними діями окупантів, є те, що обвинувачення в організації діяльності терористичної організації (ч.1 ст. 205.5 КК РФ) виглядає особливо абсурдно стосовно людини, що має інвалідність I групи і яка повністю втратила зір.
«Вірогідність того, що Олександр Сізіков міг би організовувати діяльність терористичної організації приблизно така ж, як і те, що тяжко хворий Едем Бекіров переправляв боєприпаси через адмінмежу з Кримом після складної операції на серці та ампутацію ноги», — додала Анастасія Донець.
Нагадаємо, вранці 7 липня в різних районах Криму відбулися обшуки, після яких були затримані Олександр Сізіков, Сейран Хайретдінов, Еміль Зіядінов, Ісмет Ібрагімов, Алім Суф’янов, Вадим Бектеміров і Зекір’я Муратов. Окупанти шукали «заборонену» літературу. Обшуки проходили зі значними порушеннями.
8 липня підконтрольний РФ Київський районний суд Сімферополя обрав запобіжний захід для шістьох затриманих у вигляді утримання під вартою до 2 вересня 2020 року. Олександр Сізіков за медичними показаннями відправлений під домашній арешт.
Всіх затриманих обвинувачують у причетності до забороненої в Росії, але легальної в Україні організації «Хізб ут-Тахрір».
Детальніше про обшуки 7 липня читайте в нашому матеріалі.