КримSOS: рішення ЄСПЛ щодо Криму може бути використано в подальших процесах проти рф
7 години тому
Рішення ЄСПЛ у справі “Боровинських та інші проти Росії” від 12 червня 2025 року має вагоме значення у контексті збирання доказів міжнародних злочинів, які вчиняє рф, зокрема в окупованому Криму. Про це заявив експерт з міжнародної адвокації КримSOS Артем Олійник.
“Слід визнати, що рішення важливе у комплексі — як збір доказової бази та об’єктивне визнання росії винною у порушеннях, що може бути використано у подальших процесах”, — зазначив Артем Олійник.
За його словами, рішення міжнародних судів мають не лише компенсаційний характер для постраждалих, а й є важливими для припинення незаконних діянь: “Цінність ЄСПЛ і подібних міжнародних органів не у тому, щоб надати постраждалим якусь форму компенсації (хоча і це є безумовно важливим, зважаючи на можливі проблеми зі здоров’ям та збитки, які завдала репресивна система), а щоб ліквідувати подібну протиправну практику і вимагати поваги до людей на підставі їх фундаментальних прав й свобод, включно зі свободою слова та совісті”.
Варто зазначити, що події, описані у справі, мали місце на початку березня 2022 року, коли рф ще формально залишалася членом Ради Європи та підпорядковувалася юрисдикції ЄСПЛ. Наразі відомо про тисячі подібних заяв, які перебувають на стадії розгляду. Проте зважаючи на вихід рф із Ради Європи та нове російське законодавство, що забороняє виконання рішень ЄСПЛ, які не набрали чинності до 15 березня 2022 року, правові важелі впливу на державу-агресорку значно обмежені.
Попри це, робота ЄСПЛ триває, і міжнародна спільнота продовжує отримувати юридично підтверджені факти про порушення прав людини. Рішення Суду можуть використовуватись як частина системної фіксації злочинів росії в рамках подальших процесів міжнародної відповідальності, включаючи майбутні справи щодо злочинів в окупованому Криму.
Нагадаємо, 12 червня 2025 року ЄСПЛ ухвалив нові рішення у справі “Боровинських та інші проти Росії”, визнавши репресії проти мешканців Криму за “дискредитацію російської армії порушенням статті 10 Європейської конвенції з прав людини”.