КримSOS: рф може ігнорувати рішення Робочих груп ООН, але це додаткова підстава для запровадження санкцій
3 / 12 / 2024У якому випадку можна звертатися до Робочої групи ООН зі свавільних затримань, як ігнорування рішень цієї інституції загрожує рф та під яку категорію свавільних затримань, визначених Робочою групою ООН, підпадає справа Владислава Єсипенка? Про це аналітик КримSOS Євгеній Ярошенко розповів у інтерв’ю для «Крим.Реалії».
Аналітик КримSOS зазначає, що специфіка цієї інституції полягає у тому, що звернення стосовно фактів свавільних затримань може направити будь-хто: фізична чи юридична особа, група осіб, громадська організація, держустанова, бізнес-асоціація. Однак Робоча група ООН зі свавільних затримань, так само як і інші Робочі групи або спеціальні доповідачі, створені в рамках ООН, не мають мандату виносити рішення обов’язкові до виконання.
«Висновки Робочої групи ООН зі свавільних затримань можуть бути використані як аргумент для національних органів чи інших міжнародних установ. Проте висновки чи звіти цієї Робочої групи не мають обов’язкової юридичної сили. Тому, на жаль, рф має повне право не враховувати рішення таких спеціальних процедур ООН. Але ігнорування цих звітів є підставою для багатьох держав запроваджувати санкції проти порушників прав людини», – каже Євгеній Ярошенко.
Комітет з прав людини ООН та Європейський суд з прав людини, перш ніж прийняти звернення, ставлять вимогу вичерпати всі національні механізми захисту прав людини. Однак Робоча група ООН зі свавільних затримань цього не вимагає, що значно спрощує механізм подачі звернень. Крім того, подача до Робочої групи ООН зі свавільних затримань не перешкоджає подачі звернення до ЄСПЛ або Комітету ООН з прав людини.
Водночас до Робочої групи ООН зі свавільних затримань можна звертатися незалежно від того, чи є держава, яка здійснила порушення прав людини, учасницею Міжнародного пакту про громадянські і політичні права.
Наприкінці листопада міжнародна правозахисна організація Freedom Now подала в Робочу групу ООН зі свавільних затримань петицію від імені політв’язня Владислава Єсипенка. Позбавлення свободи внаслідок здійснення прав і свобод, передбачених Міжнародним пактом про громадянські та політичні права, зокрема правом на свободу вираження поглядів, відноситься до однієї з п’яти категорій випадків свавільних затримань, визначених Робочою групою ООН, під яку підпадає і справа Єсипенка. Це подання посилить увагу міжнародної спільноти до грубих порушень прав людини в окупованому Криму, зокрема до незаконних ув’язнень журналістів.