КримSOS: насильницькі зникнення завершуються смертю найчастіше для активних противників окупації
3 / 07 / 2025
Більшість осіб, які після насильницького зникнення були знайдені мертвими, – це люди з проукраїнською позицією, які чинили спротив окупації. Про це розповів координатор проєктів ГО «КримSOS» Олексій Тільненко у розмові з правозахисницею Оксаною Покальчук і документатором воєнних злочинів Дмитром Афанасьєвим для нового випуску подкасту «Коли настане справедливість».
«Окрема категорія насильницьких зникнень – це те, що було у 2014 році в Криму. Це люди, які відкрито показували свою проукраїнську ідентичність і були готові чинити ненасильницький спротив. І фактично найбільше жертв, які загинули, – саме серед цієї категорії», – зазначив Олексій Тільненко.
Також він наголосив: «Щодо деяких людей, що мали статус насильницьки зниклих, окупанти порушили кримінальні справи за сфальсифікованими обвинуваченнями і, таким чином, ці люди перейшли у статус політичних в’язнів. Але, на жаль, не всі доживають до статусу політичних в’язнів – іноді їхнє життя обривається без вироку та слідства. Це вважається позасудовою стратою».
Окрім того, до повномасштабного вторгнення на території Криму було зафіксовано 44 випадки насильницьких зникнень. Тоді основною метою окупантів було залякування населення та придушення будь-якого спротиву. Після 24 лютого 2022 року патерн залишився, але з’явилися нові, цинічніші мотиви: економічні – викрадення підприємців із вимогою викупу; інформаційні – викрадення лідерів громадської думки або впливових людей, яких змушують співпрацювати з окупаційною владою та ставати рупором російської пропаганди.
Цю тему актуалізує нова хвиля зникнень у Криму: лише протягом травня–червня 2025 року зникли щонайменше кілька людей. Серед них – Хатідже Буючкан, Сергій Гріщенков, а 2 червня за повідомленнями в медіа в окупованому Севастополі російські силовики викрали подружжя – Олега та Наталію, а їхню 9-річну дитину вивезли до притулку.
Нагадаємо, після початку повномасштабного вторгнення кримські жінки дедалі частіше стають жертвами насильницьких зникнень через відкриті проукраїнські погляди або звинувачення в симпатіях до України. Детальніше про це читайте у нашій статті за посиланням.