КримSOS: «націоналізація» об’єктів права власності – інструмент тиску на нелояльних мешканців Криму
2 / 04 / 2025
Націоналізація об’єктів права власності виступає одним з інструментів тиску на нелояльних мешканців окупованого Криму. Про це повідомив адвокаційний експерт КримSOS Артем Олійник.
“Націоналізація майна дозволяє забезпечити матеріальні вигоди для лояльних груп населення та переселенців з росії, водночас посилюючи тиск на незгодних з політикою рф мешканців Криму. Такі дії є частиною ширшої політики росії, спрямованої на реалізацію проєкту «національної величі» в Криму, а накопичені соціально-політичні проблеми рф вирішує коштом прав українців, кримських татар та релігійних громад”, – зазначає Артем Олійник.
Загалом, окупаційна адміністрація «націоналізувала» близько 3,5 тисячі об’єктів власності у 2022-2024 роках, з яких 1,2 тисячі – у 2024 році. Від «націоналізації» майна українських власників у бюджет окупаційної адміністрації надійшло 4,8 млрд рублів.
Крім того, щонайменше 2548 земельних ділянок було передано у користування російським військовослужбовцям. У серпні 2024 року окупанти дозволили отримувати земельні ділянки у Криму учасникам війни, незалежно від місця проживання та реєстрації.
Така «націоналізація» порушує право мирно володіти майном. А в умовах російської окупації знищення або захоплення майна громадян України, крім випадків, коли таке знищення або захоплення є воєнною необхідністю, становить воєнний злочин.
Нагадаємо, ще одним із законодавчих інструментів, який окупанти використовують для придушення незалежних журналістів та навіть найменших проявів свободи слова в Криму є стаття 13.15 КпАП рф, що передбачає відповідальність за зловживання свободою масової інформації.