Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

Кримськотатарський орнамент «Орьнек» рекомендують внести до списку ЮНЕСКО нематеріальної культурної спадщини людства

16 / 11 / 2021

Оцінювальна комісія ЮНЕСКО рекомендує внести кримськотатарський орнамент «Орьнек» до Репрезентативного списку нематеріальної культурної спадщини людства (НКС).

Про це QirimInfo повідомила керівниця громадської організації «Алєм» Есма Аджиєва.

За її словами, остаточне рішення про включення елемента «Орьнек – кримськотатарський орнамент та знання про нього» до списку НКС буде прийняте на голосуванні на 16-й сесії Міжурядового комітету ЮНЕСКО, що відбудеться у штаб-квартирі організації у Парижі з 13 по 18 грудня 2021 року.

Як вважає голова ГО «Алєм», «Орьнек» є вагомим компонентом сучасної культури кримських татар. і його включення до Репрезентативного списку НКС дозволить донести знання про культурну спадщину кримських татар широкому загалу в Україні та світі.

«Таким чином, вся нематеріальна культурна спадщина кримських татар стане більш видимою та впізнаваною. На світовому рівні будуть популяризовані не лише орнаменти як такі, а й смисли, які передаються символічною мовою “Орьнек” – цінність міцної родини, вірність в коханні, гармонія в стосунках чоловіка і жінки, важливість продовження роду, повага до старших», — сказала Есма Аджиєва.

Есма Аджиєва (фото: islam.in.ua)

Вона також нагадала, що в Україні ідея внесення «Орьнек» до Національного переліку нематеріальної культурної спадщини виникла у 2016 році при реалізації проекту «Візерунки миру» за фінансової підтримки Швейцарії. Тоді команда сучасних кримськотатарських майстрів створила та презентувала в Києві колекцію виробів ужиткового мистецтва кримських татар.

Фото: © Chorna Kateryna, unеsco.org

«Взаємодію з майстрами в Криму здійснював Мамут Чурлу, засновник творчого об’єднання “Чатир даг'”, а координацію проекту в Києві здійснюю я», — сказала Есма Аджиєва.

На початку 2018 року елемент «Орьнек — кримськотатарський орнамент та знання про нього» був включений Міністерством культури України до національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини.

У березні 2020 року номінаційне досьє орнаменту відправлено на розгляд від України в ЮНЕСКО.

Поділитись

Вибір редакції

Ще Новини