Кримськотатарські журналісти виступили зі зверненням до своїх колег
8 / 04 / 201610 квітня в Криму традиційно відзначали День кримськотатарської журналістики: у цей день кримські татари згадують великого просвітителя 19-20 століття Ісмаїла Гаспринського. Він став головним комунікатором Криму та кримських татар в Європі та Азії, а також у всьому тюркському світі. А 10 квітня 1883 ним був випущений перший номер відомого видання кримських татар – газети «Терджиман».
“Останні 2 роки ця дата стала беззмістовною, оскільки кримськотатарської, як і кримської журналістики, не залишилося. ЗМІ у Криму сьогодні – це сервісна послуга, у деяких з опцією “інтим”. Свобода слова на півострові вбита за 2 роки. Свобода вираження думки слідом. Тотальний страх – наслідок репресій, доносів, арештів та інших “принад” окупації”, – написала радник Міністра інформаційної політики України з питань Криму Еміне Джеппар на своїй сторінці в Facebook.
У зв’язку з цим, кримськотатарські журналісти підготували звернення до своїх колег в Україні та за її межами.
Вони заявили, що сьогодні, в умовах російської анексії Криму, дата «10 квітня» набула особливого значення для кримськотатарських журналістів.
“Адже їм довелося пережити те, що пережила незалежна кримська журналістика майже 100 років тому – тотальну розправу над “інакомисленням” і цензуру (тоді репресії радянської влади завершили існування газети «Терджиман» – ред.)… На сьогодні під тиском окупаційної влади знаходяться видання Меджлісу кримських татар «Авдет», кримськотатарська газета «К’ірім». З 25 березня 2016-го року не виходить у світ єдине у Криму україномовне видання «Кримська світлиця», фактично знищено етнографічний журнал «К’асевет». Доступ до національних і кримських онлайн-медіа, які працюють на материку, блокується у Криму. За публікації у соціальних мережах, які не збігаються з офіційною позицією окупаційної влади, загрожує кримінальне переслідування”, – йдеться у зверненні.
Журналісти додали, що за 2 роки окупації правозахисниками було зафіксовано близько 200 випадків порушення прав журналістів та утисків права на свободу слова і преси в Криму, а у звіті Freedom House ситуація зі свободою слова у Криму – одна з найгірших у світі поряд з Білоруссю, Узбекистаном і Туркменістаном. Тобто півострів фактично перетворився в “інформаційне гетто”.