Кримчани платять більше податків – юристи розповідають чому так сталось
3 / 02 / 2021Чому так сталось?
12 серпня 2014 року прийнято Закон України «Про створення вільної економічної зони „Крим“ та про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України».
ВЕЗ «Крим» запроваджується у межах двох адміністративно-територіальних одиниць України: Автономної Республіки Крим та міста Севастополя. Закон містить пряму вказівку на те, що жителі тимчасово окупованої території, мають податкову адресу (зареєстроване місце проживання) на території ВЕЗ «Крим», прирівнюються з метою оподаткування до нерезидента.
Тут варто пояснити, що заховано у визначеннях «резидент» та «нерезидент» і чому це так сильно впливає на життя кримчан. Податковий кодекс України містить таке визначення — «резидент — фізична особа, яка має місце проживання в Україні» та містить додаткові пояснення у яких випадках особа може бути резидентом, якщо проживає за кордоном або має подвійне громадянство. У свою чергу, нерезидентом є фізична особа, яка не є резидентом України. Кодекс містить різні умови та розмір оподаткування для цих категорій осіб. Таким чином, відстоюючи територіальну цілісності України та не заперечуючи, що кримчани є громадянами України, влада встановила особливі умови оподаткування для них.
Що робити?
«Підтвердити» своє резиденство можна через довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
Відповідно до Закону України від 20 жовтня 2014 року «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
Така довідка видається структурними підрозділами з питань соціального захисту населення відповідно до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 509 .
Пунктом 70.7 ст. 70 Податкового кодексу України передбачено, що фізичні особи — платники податків зобов’язані подавати контролюючим органам відомості про зміну даних, які вносяться до облікової картки протягом місяця з дня виникнення таких змін шляхом подання відповідної заяви за формою та у порядку, визначеними центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Відповідно до Положення про реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб — платників податків, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29.09.2017 № 822, фізичні особи — платники податків зобов’язані інформувати контролюючі органи про зміну даних шляхом подання заяви про внесення змін до Державного реєстру фізичних осіб — платників податків за формою № 5ДР.
Внутрішньо переміщені особи зобов’язані інформувати контролюючі органи про зміну даних, які вносяться до облікової картки, шляхом подання заяви за формою № 5ДР. При пред’явленні платником податків довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи до такої вноситься інформація щодо адреси реєстрації місця проживання відповідно до паспортного документа особи та адреса фактичного місця проживання/перебування відповідно до інформації, зазначеної в довідці.
Таким чином, платник податків — внутрішньо переміщена особа, який подав до контролюючого органу за місцем фактичного проживання/перебування заяву за формою № 5ДР та пред’явив при цьому довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної отримує довідку-підтвердження статусу податкового резидента України. Відповідно до вимог , наказу ДПА України від 12.04.2002 № 173 «Про підтвердження статусу податкового резидента України» таку довідку . видає державна податкова інспекція за місцем проживання фізичної особи на своєму бланку безкоштовно протягом 10-ти робочих днів з моменту подання письмового звернення такої особи.
Таким чином радимо громадянам, котрі мають зареєстроване місце проживання на тимчасово окупованій території АР Крим та м. Севастополь скористатись зазначеним механізмом для зменшення податкового навантаження. Використовуйте згадані закони та нормативні акти — тоді буде простіше отримати бажаний результат.
Підсумки роботи за січень
У січні 2021 року через гарячу лінію громадської організації «КримСОС» було надано наступну кількість юридичних консультацій:
В цілому – 134 людей звернулося в офіси громадської організації «КримСОС»:
з них:
83 – внутрішньо переміщених осіб;
22 – жителі непідконтрольних територій;
29 – жителі підконтрольних територій.
Було надано 319 первинних юридичних консультацій.
Актуальними питаннями людей, які звернулись на гарячу лінію громадської організації «КримСОС» в січні місяці стали питання про перетин адміністративного кордону з Кримом в обох напрямках на період карантину та отримання адміністративних послуг на материковій частині України.