Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

Кримчанам спростять реєстрацію фактів народження та смерті

18 / 11 / 2015

Громадянам, які проживають на окупованих територіях, хочуть спростити процедуру реєстрації фактів народження та смерті. Для цього Міністерство юстиції розробило проект закону №3171. На початку місяця документ пройшов перше читання у парламенті (за відповідне рішення проголосували 300 народних депутатів).

Заступник міністра юстиції з питань європейської інтеграції Сергій Петухов, коментуючи законопроект, зазначив, що документ покликаний максимально спростити процедуру реєстрації.

«З заявою, щодо встановлення факту народження чи смерті можна буде звернутися до будь-якого суду на території України, де особі буде зручно. Окрім того законопроект передбачає прискорений процес розгляду таких справ», — розповів посадовець, додавши, що наразі активно обговорюються терміни, в які суди зобов’язані розглядати відповідні заяви.

«Ми наразі консультуємося стосовно того, який термін розгляду такої заяви був би прийнятним і який би фактично виконувався судами. Можливо це буде 48 годин, можливо від 3 до 5 робочих днів. Але у будь-якому випадку — це буде порядок, який передбачатиме позачергове прийняття таких заяв і їх прискорений розгляд», — пояснив  Петухов.

Наразі ж, за словами посадовця, громадяни, які хочуть оформити відповідні документи, стикаються з чималими труднощами.

«Порядок отримання таких документів сьогодні надто обтяжливий. Він передбачає звернення до конкретного суду (у випадку кримчан — це Київський апеляційний адміністративний суд), окрім того сам процес розгляду справи займає від двох до трьох місяців», — розповів він.

Юрист громадської ініціативи «КримСОС» Вікторія Савчук розповіла, що питання реєстрації фактів народження та смерті, стало актуальним фактично з моменту окупації півострова.

«Ми постійно отримуємо такі звернення і розуміємо, що на сьогоднішній день врегулювати такі факти неможливо окрім як у судовому порядку, хоча так не повинно бути. Нами («КримСОС» — ред.) було подано 30 заяв до апеляційного суду щодо встановлення фактів народження та 2 щодо встановлення факту смерті. Змушена зазначити, що такі справи не вирішуються швидко і громадяни так чи інакше стикаються з численними проблемами», — розповіла юрист.

У свою чергу координаторка благодійного фонду  «Восток-SOS» Олександра Дворецька наголосила, що така ситуація спонукає громадян шукати інші шляхи вирішення даної проблеми.

«Є великий ризик корупції, часто люди питають, чи нема у нас лікарень, де за гроші можуть видати довідку, що дитина народилася на підконтрольній Україні території. Вони шукають способи або купити довідку, або дати хабаря судді, щоб отримати рішення швидко, або ж домовитися у РАГСі, щоб їх довідку взяли до уваги», — розповіла Дворецька.

Сергій Петухов у коментарі QirimInfo зазначив, що наразі у законопроект №3171 вносяться правки, аби підготувати документ до наступного розгляду у парламенті.

«Законопроект точно дійде до другого читання з тією ідеологією, яка в нього вкладена. Там питання техніко-юридичні: є зауваження щодо кола осіб, які можуть звернутися з заявою щодо встановлення факту смерті, є питання щодо терміну, в який суд зобов’язаний розглянути заяву», — розповів посадовець.

Вибір редакції

Ще Новини