Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

«Крим, 5 ранку»: розповідь мовою мистецтва про репресії в Криму

3 / 11 / 2021

2 листопада в Українському домі відбулась прем’єра перформансу «Крим, 5 ранку», який присвячений кримським в’язням Кремля.

Мета проєкту — привернути увагу до порушення прав людини в тимчасово окупованому Криму..

Організатори: театральна компанія DollMen та Меджліс кримськотатарського народу за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID). Режисер — Дмитро Костюминський.

«Крим, 5 ранку» — це вистава-читання інтерв’ю з 11 ув’язненими у Криму громадянськими журналістами та їхніми рідними.

фото: Крим. Реалії

Перформанс створено за документальною п’єсою Наталії Ворожбит та Анастасії Косодій.

У читанні взяли участь Андрій Хливнюк (гурт «Бумбокс»), Катерина Павленко (фронтвумен Go_A), Оксана Покальчук (директорка Amnesty International Ukraine), Мирослава Гонгадзе (журналістка, «Голос Америки»), Севгіль Мусаєва (головна редакторка видання «Українська правд»), Ахтем Сеітаблаєв (режисер, актор), Вадим Карп’як (журналіст, ведучий «Свобода слова на ICTV»), Катерина Молчанова (акторка), Ірина Іванчик (благодійний фонд «Повір у себе») і Катерина Калитко (поетеса).

Також у виставі звучав голос кримськотатарської співачки Джамали.

фото: Крим. Реалії

За словами Аліма Алієва, куратора проєкту «Крим, 5 ранку», робота над ним розпочалась у серпні 2020 року. Ідея авторів полягала у тому, аби за допомогою мистецтва, із залученням відомих людей розповісти широкій аудиторії про репресії в Криму.

«Для нас важливо, аби тема політв’язнів, яка, на жаль, перетворюється лише на сумну статистику, почала вибудовуватись у людський вимір. Тому для нас було важливо дати і темі, і проєкту цю людську історію. Адже дуже часто ми чуємо про кількість політв’язнів, про факти порушення прав людини, але про самих політв’язнів ми знаємо геть мало. Тому ми півроку працювали над драматургійним текстом, ми збирали інтерв’ю з дружинами, адвокатами, з родичами, з самими політв’язнями. Ці інтерв’ю потім лягли у текст п’єси. Вчора ви побачили тільки українську частину проєкту. Ми орієнтуємось на іноземну аудиторію, і найближчим часом ми плануємо такі вистави за кордоном, зокрема у Польщі та Німеччині», — сказав Алім Алієв.

Алім Алієв — куратор проєкту “Крим, 5 ранку” та заступник гендиректора Українського інституту 

Правозахисниця Оксана Покальчук, яка взяла участь у перформансі, також наголосила на важливості донесення інформації про переслідування в Криму мовою мистецтва. 

«Цей перформанс — це голоси справжніх людей. Я вірю, що саме проєкти, які мають такий елемент мистецтва, зможуть донести до небайдужих людей, що ж відбувається у Криму насправді і мотивувати їх не тільки дізнаватися більше про це, але і розповідати своїм знайомим. Без пошуку потрібної мови ми просто втрачаємо тих людей, які могли б підтримати нас», — сказала у коментарі QirimInfo Оксана Покальчук.

Оксана Покальчук – директорка Amnesty International Ukraine

Нагадаємо, що цей перформанс — частина великого проєкту «Крим, 5-та ранку», ініційованого Українським інститутом та Міністерством закордонних справ України в межах Кримської платформи.

Проєкт має таку незвичну назву, оскільки приблизно о 5 ранку російські силовики найчастіше вдираються у будинки кримчан, аби здійснити «чергові» обшуки та затримання.

Поділитись

Вибір редакції

Ще Новини