«Катування голодом»: фігурантам другої Бахчисарайської «справи Хізб ут-Тахрір» дали на обід свинину в перерві засідання апеляційного суду
18 / 09 / 2020Про це QirimInfo повідомив адвокат політв’язня Сервера Мустафаєва Олексій Ладін.
Суд проходив в режимі відеозв’язку з 10.00 до 21.00. Адвокати перебували в Кримському гарнізонному військовому суді, політв’язні — в СІЗО №1 Ростова-на-Дону.
За словами Олексій Ладіна, під час перерви на обід політв’язні не змогли поїсти, оскільки працівники СІЗО дали віруючим мусульманам страви зі свинини, від яких вони відмовилися. Цей факт, за словами адвоката, порушує конституцію РФ.
«В основному законі сказано, що держава поважає релігійні почуття громадян і що в РФ не можуть дискримінувати нікого за релігійними переконаннями. Також, наскільки я знаю, в Управлінні Федеральної служби виконання покарань існують нормативні акти, які регламентують надання тієї їжі, яка необхідна в’язням, виходячи з їхніх релігійних переконань», — сказав Олексій Ладин.
Також, за словами адвоката, це вже не перший раз, коли фігурантам цієї справи дають їжу зі свининою.
«Було проведено більше 70 засідань по другій Бахчисарайській групі. Спочатку їм давали сухпайки зі свининою. Хлопці просто не могли їх їсти. Потім ця ситуація виправилася. Їм давали інші сухпайком, де була вже курка. А вчора вони залишилися голодними. Безумовно це порушення. Я в суді заявив, що це катування голодом. Я просив відкласти засідання. Але судді це проігнорували, сказавши, що суд не займається питаннями харчування», — сказав Олексій Ладін.
На думку адвоката, адміністрація СІЗО могла навмисно дати віруючим мусульманам заборонену ісламом їжу, щоб вчинити на них тиск.
«Пенітенціарна система РФ побудована таким чином, щоб зламати волю і дух людини. Вона не відповідає жодним міжнародним нормам. Там все зроблено так, не для того щоб не просто ізолювати людину, а щоб вона перестала відчувати себе людиною», — додав Олексій Ладін.
Як сказав захисник, суд очікувано відхилив апеляційну скаргу адвокатів на продовження запобіжного заходу.
16 вересня Південний окружний військовий суд в РФ виніс вирок відносно вісьмох фігурантів другої Бахчисарайської «справи Хізб ут-Тахрір».
Марлена Асанова засудили до 19 років позбавлення волі,
Мемета Белялова — до 18,
Тимура Ібрагімова – до 17,
Сейрана Салієва — до 16,
Сервера Мустафаєва — до 14,
Сервера Зекір’яєва — до 13,
Едема Смаїлова — до 13 років.
Всі політв’язні відбуватимуть покарання в колонії суворого режиму.
Ернеса Аметова було визнано невинуватим, його звільнили в залі суду.
Нагадаємо, 11 жовтня 2017 року силовики ФСБ увірвалися в будинки шістьох кримських татар в Бахчисараї і затримала: Марлена Асанова, Сервера Зекір’яєва, Ернеса Аметова, Тимура Ібрагімова, Сейрана Салієва, Мемета Белялова. Було проведено обшуки, вилучено ісламську літературу. Всім затриманим інкримінують одразу два обвинувачення: організація/участь у терористичній організації (такою російське законодавство вважає Хізб ут-Тахрір) і замах на насильницьке захоплення влади.
21 травня 2018 року в Криму було затримано координатора «Кримської солідарності» Сервера Мустафаєва та мешканця села Долинне Бахчисарайського району Едема Смаїлова. Обвинувачення проти них долучили до 2-ї Бахчисарайської «справи Хізб ут-Тахрір».
Фігуранти справи брали активну участь в діяльності громадського руху «Кримська солідарність».
На думку правозахисного центру «Меморіал» окупаційна влада РФ своїми діями в цій справі порушує низку норм IV Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни і протокол №7 до Конвенції про захист прав людини і основних свобод.