Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

«Історії нажаханого півострова»: КримSOS провела акцію, присвячену жертвам насильницьких зникнень в Криму

26 / 10 / 2020

Акція мала назву «Історії нажаханого півострова», тема якої пов’язана з Геловіном, який відзначають 31 жовтня. Активісти КримСОС біля стін посольства РФ розповідали про реальне залякування і терор, які Росія застосовує в окупованому Криму, аби придушити там будь-який спротив та інакодумство.

З початку окупації Криму Росією на півострові було викрадено 44 людини, 15 з них досі вважаються зниклими безвісти. Шестеро викрадених в 2014-2016 роках були знайдені мертвими. Цим трагічним випадкам і була присвячена акція.

 

3 березня 2014 року викрадений Решат Аметов, знайдений мертвим 15 березня 2014.

З початку окупації Решат Аметов відкрито демонстрував протест стосовно анексії півострова. 3 березня 2014 він вийшов на одиночний пікет проти окупації на площі Леніна біля будівлі Ради Міністрів АР Крим. Після закінчення акції три людини підійшли до Аметова на площі Леніна, після невеликої сутички при численних свідках схопили його і з застосуванням сили посадили в автомобіль. 15 березня Решат Аметов був знайдений мертвим в полі села Земляничне Білогірського району. На тілі були сліди жорстоких тортур (все тіло було в синцях і ножових поранення, руки закуті в наручники, виколоті очі, рот обмотано скотчем, на голові пластиковий пакет). Причиною смерті стало проникаюче колото-ріжуче поранення ножем в око.

29 вересня 2014 був викрадений і після тортур убитий Едем Асанов.

6 жовтня 2014 житель м Саки Едем Асанов був знайдений повішеним у покинутому санаторії на околиці Євпаторії. Перед зникненням в останній раз його бачили 29 вересня на автостанції Євпаторії. Тіло провисіло у зашморзі близько тижня. «Кримськотатарський ресурсний центр» опублікував інформацію про те, що на тілі Асанова були сліди тортур. Джерела КРЦ послалися на повідомлення родичів про те, що під час похорону на тілі загиблого бачили безліч синців. Разом з тим, родичі Асанова в останній момент перенесли похорон на більш ранній час. Це не дозволило правозахисникам точно встановити, чи були на тілі сліди насильства. 8 жовтня дядько загиблого і його двоюрідний брат провели прес-конференцію, на якій заявили, що ця смерть не несе в собі політичного підтексту. Однак джерело, що володіє інформацією щодо даної ситуації, повідомило, що на обличчі Асанова дійсно були сліди фізичного впливу, а заперечення насильницького характеру смерті Едема пов’язане з тиском на родину з боку колишнього радника повноважного представника президента Російської Федерації в Криму Ескендера Білялова, який є родичем Едема Асанова.

14 жовтня 2014 було знайдено мертвим Біляла Білялова.

Білял Білялов, студент першого курсу Кримського інженерно-педагогічного інституту, проживав в м Сімферополь. Білялов і його друг, студент Артем Дайрабеков, зникли 13 жовтня 2014. В останній раз їх бачили на стадіоні одного з сімферопольських вишів під час футбольного матчу, після цього зв’язок з ними обірвався, телефони були відключені. Увечері 14 жовтня 2014 Білял Білялов був знайдений мертвим на околиці Сімферополя. Разом з ним в тяжкому стані знайшли Артема Дайрабекова. Причини смерті вказуються різні — за інформацією голови фонду «Крим» в Польщі Різи Асанова, на тілі Білялова були численні колото-різані рани, Дайрабеков також був поранений. Сам Артем Дайрабеков заперечує факт поранень і насильницької смерті свого друга, стверджує, що причиною стало отруєння, чим — не уточнює. Варто відзначити, що незабаром після події Дайрабеков перестав йти на контакт з журналістами і заблокував свої сторінки в соціальних мережах. Російські ЗМІ озвучили версію отруєння курильними сумішами.

29 серпня 2015 знайдені мертвими Мемет Селімов і Осман Ібрагімов.

Мемет Селімов і Осман Ібрагімов проживали на території Мирнівської сільради Сімферопольського району, громадською діяльністю не займалися. 21 серпня 2015 Мемет Селімов повідомив батькам, що йде до свого друга Османа Ібрагімова. Через деякий час батьки не змогли зв’язатися з ним по телефону, пізніше телефон був відключений. Селімов зник разом з Ібрагімовим. Тіла були знайдені 29 серпня закопаними неподалік кафе в с. Богданівка під Сімферополем. На трупах були сліди ножових поранень.

9 червня 2016 знайдено мертвим Джохара Мелясанова.

Джохар Мелясанов, студент 3 курсу Таврійського національного університету ім. Вернадського, родом з с. Насипне поблизу м. Феодосія. 4 червня 2016 Джохар Мелясанов зник. Хлопець вийшов з гуртожитку в Сімферополі і не повернувся. За словами однокурсників, Джохар був одягнений в спортивний одяг і мав при собі рюкзак. 8 червня російська поліція Криму відмовилася приймати у родичів Мелясанова заяву про його зникнення. 9 червня тіло хлопця було знайдене в морзі Ялти. За офіційною версією, Мелясанов зірвався зі скелі: рятувальники знайшли його тіло 4 червня біля підніжжя гори Ай-Петрі.

Також під час акції активісти КримСОС нагадали про Ескендера Апселямова, який був викрадений 3 жовтня 2014 року.

Ескендер Апселямов, проживав у м. Сімферополь, працював пекарем. Ескендер не брав участі в жодних політичних рухах. Він зник в Сімферополі на шляху з дому на роботу. У той же вечір його телефон включився на 15-20 хвилин, але дзвінки на ньому хтось скидав. Про долю Ескендера досі нічого невідомо.

В акції взяв участь колишній політв’язень Ісмаїл Рамазанов. У своїй промові він закликав українську владу почати заочний судовий процес над винними у насильницьких зникненнях в окупованому Криму.

 

Після завершення акції активісти КримСОС залишили біля входу в посольство геловінські гарбузові ліхтарики, як символ вигнання «злих сил» з цього місця.

 

Поділитись

Вибір редакції

Ще Новини