Хто ці люди? КримSOS розповідає про «міжнародних спостерігачів» на псевдовиборах на окупованій Херсонщині
22 / 09 / 20238-10 вересня 2023 року в росії та на тимчасово окупованих територіях України відбулися псевдовибори. На окупованих територіях Запорізької, Донецької, Луганської та Херсонської областей обирали так званих членів «місцевих парламентів». Звісно, усі процеси відбувалися із численними порушеннями всіх можливих норм національного законодавства та міжнародного права, а результати «виборів» були визначені заздалегідь.
Водночас «порядок на виборах» фіксували так звані «міжнародні спостерігачі». Цього року ними стали дев’ятеро осіб — громадяни таких держав, як Іспанія, Індія, Ісландія, Мозамбік, Бразилія, Франція та Нідерланди.
Усі вони є частиною процесу з легітимізації злочинних дій росії на тимчасово окупованій Херсонщині, є причетними до них та мають бути притягненими до відповідальності згідно з міжнародним правом та українським законодавством.
КримSOS розповідає, ким є «міжнародні експерти», які спостерігали за псевдовиборами на окупованій території Херсонщини.
Ерна Олдудоттір (Ісландія)
Однією зі списку «міжнародних спостерігачів» на псевдовиборах на окупованій території Херсонщини є ісландка Ерна Олдудоттір. Минулого року вона вже була «спостерігачкою» на одній із дільниць під час проведення «референдуму» на тимчасово окупованому Донбасі.
Ерна — «журналістка» ісландського медіа frettin.is, яке не гребує російською пропагандою та публікує низку українофобних публікацій. Зокрема, 4 серпня 2023 року там вийшла стаття «Голодомор та подвійний геноцид», у якій автор засуджує визнання Ісландією Голодомору геноцидом. 16 квітня 2023 року Олдудоттір опублікувала на frettin статтю про те, як «Зеленський під час повномасштабної війни купляв паливо в росії, домовившись зі США» тощо.
У коментарі окупаційним медіа Олдудоттір розповіла про те, що «була вражена виборами на Херсонщині», про «радість місцевих жителів під час голосування» та дякує «СРСР та росії, адже народ Ісландії ніколи не забуде про те, що СРСР зробив для її країни».
Енріке Хав’єр Рефойо Аседо (Іспанія)
Енріке Хав’єр Рефойо Аседо називає себе перекладачем, оглядачем, політологом та спостерігачем. Він родом з Іспанії та ще від початку російської агресії проти України активно займається проросійською діяльністю. Ще у 2015 році він переклав іспанською книги російських пропагандистів: «Геополітика росії» Олександра Дугіна та «Кібергеополітика, організації та російська душа» Леоніда Савіна.
Енріке — член іспанської асоціації «Схід-Солідарність-Донбас» та центру «Катехон», що діє під егідою російського православного олігарха Костянтина Малофєєва. Сайт асоціації «Схід-Солідарність-Донбас», на жаль, не працює, її сторінка в російські мережі Vk востаннє оновлювалася в травні 2022 року. Згідно з наявними даними, члени асоціації «возили гуманітарну допомогу постраждалим мирним жителям Донбасу».
У 2018 році Рефойо вперше потрапив до переліку іноземців, які незаконно відвідували окупований Крим. Того року чоловік брав участь у форумі «росія — країна можливостей».
Про псевдовибори на тимчасово окупованій Херсонщині Енріке розповів небагато. За його словами, усе було спокійно навіть попри «постійні обстріли Україною». Також він певен, що «вибори необхідні, щоби показати, що росія демократичніша за нібито демократичні західні країни».
Конрад Магнуссон (Ісландія)
Ще одним ісландським «експертом» на псевдовиборах на Херсонщині став Конрад Магнуссон. Про чоловіка відомо небагато. Однак у 2022 році він уже був помічений у співпраці з росією. Минулого року намагався стати посередником між ісландськими медіа та рф і пропонував журналістам стати «спостерігачами» на псевдореферендумах на окупованих територіях.
Магнуссон пропонував журналістам поїхати на окуповані території. За його словами, поїздку організовував російський фонд. Усі, кому писав чоловік, або відмовилися від участі, або проігнорували запрошення.
Конрад Магнуссон керує ісландською компанією Firring ehf, що спеціалізується на боротьбі зі шкідниками. Водночас російські медіа не впускають можливості назвати чоловіка «експертом у виборах».
Відгук Конрада про вибори на Херсонщині став одним із найбільш популярних серед російських пропагандистів. Він повідомив і про те, що «виборча дільниця була атакована дронами», і про те, що «люди хочуть бути частиною росії» та «готові голосувати попри небезпеку». Також чоловік додав, що в його рідному регіоні в Ісландії голосувати значно небезпечніше, адже там «немає ані поліції, ані охорони». Нагадуємо, що Ісландія — одна з найбезпечніших країн світу.
Енріке Домінгес (Бразилія)
Енріке Домінгес народився в Бразилії в 1990 році та має цікавий життєвий шлях проросійського пропагандиста. У 2018 році він незаконно в’їжджав до окупованого Криму як учасник «Ялтинського економічного форуму». Згодом Домінгес був кандидатом від комуністичної партії Бразилії (PCdoB) на муніципальних виборах 2020 року.
Пізніше Енріке обійняв позицію виконавчого директора «Міжнародного форуму муніципалітетів країн БРІКС». У 2021 році агітував за купівлю російської вакцини від Covid-19 Бразилією та звинувачував президента США Джо Байдена в тому, що Бразилія не може це зробити. Десь із 2021 року Енріке Домінгес перебуває в росії. Щонайменше такий висновок можна зробити зі світлин у його Instagram.
Восени 2022 року Домінгес уже був «спостерігачем» на так званому референдумі в Запорізькій області. Того ж року він вступив до Санкт-Петербурзького університету економіки та фінансів.
Енріке Домінгес перебуває під українськими санкціями згідно з Указом Президента України від 19 жовтня 2022 року.
Цього року він дуже схвально відгукнувся про проведення «виборів» на тимчасово окупованій території Херсонщини: «У перший день виборів ми були в цьому місті, і я навіть був трохи шокований тим, що побачив дуже багато людей на дільницях». Окупанти називають чоловіка «електоральним експертом».
У коментарі російському медіа Енріке також критикував США на невизнання «виборів» на окупованих територіях України: «перш ніж пхати носа в чужі справи, США має зайнятися своїми проблемами, у той час як їхні люди живуть на вулицях та голодують».
Пурніма Ананд (Індія)
Про «спостерігачку» з Індії Пурніму Ананд відомо небагато. Вона є президенткою «Міжнародного форуму країн БРІКС» та «допомагає налагоджувати зв’язки» з індійськими громадськими організаціями. Крім того, Ананд — президентка «Міжнародної федерації індійсько-російських молодіжних клубів» (IFIRYC), що діє при «Російському центрі науки та культури з програми розвитку духовно-моральної культури молодого покоління росії та Індії».
У 2018 році Пурніма Ананд була «спостерігачкою» на виборах у Зімбабве в складі місії AFRIC. AFRIC — структура, пов’язана із засновником ПВК «Вагнер» Євгеном Пригожиним, що була створена для втручання у вибори в країнах Африки. Структура входить до санкційного списку Управління контролю за іноземними активами США (OFAC).
Уже у 2022 році жінка закликала до проведення «референдумів» на окупованих територіях. Цього року вона розповіла, що жителі окупованих територій «раді бути в складі рф», а також про «рекордну явку» на псевдовиборах на Херсонщині.
Даріо Абдула Камал (Мозамбік)
Даріо Абдула Камал народився в столиці Мозамбіку, місті Мапуту. Здобу ступінь магістра в Тульському державному педагогічному університеті імені Л.Толстого та Вищій школі Економіки в Москві.
До 2021 року стверджував, що є волонтером Міжнародного комітету Червоного Хреста, Грінпісу, Міжнародного фонду порятунку дітей та ЮНІСЕФ. Варто зазначити, що даних про таку особу на сайтах цих організацій КримSOS знайти не вдалося.
На сайті «Мозамбіцького енергетичного та індустріального саміту» чоловіка називають активістом, учасником міжнародних форумів: «Панафриканський союз молоді», «Молодь ООН», «Молодь SADC», «Молодіжний форум БРІКС» тощо. Також зазначено, що Даріо вільно володіє російською мовою.
Цього року Даріо Абдула Камал був «спостерігачем» на псевдовиборах у тимчасово окупованому Скадовську. «Я в шоку в хорошому сенсі, адже організовано дуже добре, чудово», — відгукнувся чоловік про «вибори».
Арно Девеле (Франція)
Арно Девеле — особлива особа в цьому переліку, адже, за його словами, цього року він був «експертом» на псевдовиборах у Херсонській області, Ялті та Істрі (Московська область).
Девеле — французький юрист, який протягом довгого часу жив у США. Французький реєстр дійсно підтверджує його індивідуальну юридичну діяльність, зареєстровану в Парижі.
У 2022 році Девеле вже відвідував окуповані росією території як «спостерігач» на псевдореферендумі на території Донбасу. Після цього вирішив залишитися жити в росії, «намагається передати бачення того, що росія невинна в нинішній ситуації, це Захід стоїть за всіма подіями», марить думками про «один народ» та порівнює Володимира Зеленського із диктатором Саддамом Хусейном, з яким сам Арно мав досвід роботи.
Ще у 2019 році він виступав із доповіддю «Верховенство права в епоху імперії» на форумі в Кишиневі. Там він вихваляв Путіна, Радянський союз та цитував слова російського диктатора про те, що «розпад СРСР — найтрагічніша подія ХХ століття».
За даними французького медіа «Liberation», у 2020 році юрист виступив у проасадівському сирійському ЗМІ, щоб засудити «крадіжку нафти на півночі Сирії американцями» (новина була фейком) і розглядав можливість подання скарги до Міжнародного кримінального суду. 6 травня 2022 року, він виступив нібито з Дамаска з критикою військової допомоги Франції Україні на франкомовному іранському телеканалі PressTV.
Цього року Девелей залюбки розповідав російським медіа про те, як «люди горять ідеєю участі у «виборах» і повні ентузіазму» під час вересневих псевдовиборів. Він також розповів про «високий рівень організації» та «максимальну прозорість голосування».
Мірьям ван ден Енде (Нідерланди)
Мірьям ван ден Енде — найбільш загадкова людина серед усіх цьогорічних «спостерігачів», адже нам не відомо нічого, крім її ім’я, прізвища та нідерландського походження. Однак, здається, КримSOS вдалося знайти сторінки жінки у Facebook та YouTube.
На одній зі світлин, Мірьям мрійливо сидить на гойдалці на фоні банера російської соціальної мережі Vk. З 2022 року вона, скоріш за все, перебуває в росії. Про це свідчить 31 відео, яке вона опублікувала з рф, зокрема про московський ВДНХ, «красиві вогні кремля», Санкт-Петербург тощо.
Нам невідомо, чим займається жінка. Пропагандистські російські медіа також не писали про неї. Причини, чому вона вирішила стати поплічницею злочинного режиму — невідомі.
Соня ван ден Енде (Нідерланди)
Остання в нашому переліку, але далеко не остання за ступенем участі в російській пропаганді — нідерландська «журналістка» Соня ван ден Енде. Жінка називає себе «незалежною журналісткою та геополітичною коментаторкою». Уже приблизно два роки вона проживає в Москві. Соня має два власні «медіа», які допомагали поширювати російську пропаганду в Нідерландах попри заборону на роботу пропагандистських каналів RT і Sputnik.
Уже багато років ван ден Енде займається активізмом. У 2011 році вона виступала проти воєн в Іраку та Афганістані, підтримувала режим Асада в Сирії, де, до речі, проживала деякий час. У своїх матеріалах вона відкрито підтримує Путіна та критикує Захід.
Не оминула Соня і вторгнення росії в Україну. З 2022 року вона «висвітлює» події на Сході України. Жінка називає українців «неонацистами» та не вірить у злочини росії в Бучі та вважає, що «рф не могла бомбити лікарні та цивільних».
У росії дуже люблять Соню ван ден Енде, в одній із публікацій її називають «російською Сонею». А от в Україні «журналістку» вже внесли до бази «Миротворець».
Цього року вона була однією з «експерток
Цього року вона була однією з «експерток» на псевдовиборах на окупованих територіях Херсонщини. Вона назвала їх «вільним волевиявленням людей», адже все, за її словами, проходило «прозоро та законно».