Фігурантам «справи Хізб ут-Тахрір» продовжили арешт в закритому режимі
5 / 05 / 2017Сьогодні, 5 травня, Верховний суд Криму в закритому режимі продовжив запобіжний захід чотирьом фігурантам Бахчисарайської «справи Хізб ут-Тахрір». Про це в коментарі QirimInfo повідомила правозахисниця Олександра Криленкова.
Ремзі Меметов, Енвер Мамутов, Зеврі Абсеїтов і Рустем Абільтаров залишаться в СІЗО до 11 липня. Важливо відзначити, що це вже четверте засідання у «справі Хізб ут-Тахрір», яке проходить в закритому режимі.
«Всіх слухачів, в тому числі родичів, не пустили навіть в будівлю суду. Постанову про закрите засідання теж не показали. Закрите судове засідання – це дуже дивне рішення. Для чого роблять такі засідання? Ну, наприклад, для захисту свідків, для захисту обставин конкретної справи. Але такі речі не обговорюються на судах про обрання запобіжного заходу. Якими можуть підстави в даному випадку, мені не зрозуміло», – розповіла Криленкова.
Правозахисниця пояснює, що, згідно з принципом відкритості судів, слухачів в таких випадках повинні пускати хоча б в саму будівлю. Вона також пояснює, що рішення суддів в таких випадках не мають під собою правових підстав.
«Слухачі мають право зайти в будівлю, підійти до залу, де проходить засідання і почути, як суддя зачитує рішення про закрите судове процесі. Потім всі повинні вийти і повернутися на оголошення рішення. Нічого подібного тут не відбувається. Це довільне рішення, яке має політичні підстави і суперечить навіть загальноросійській практиці», – розповіла вона.
Сьогодні прокурор, аргументуючи рішення про проведення закритого засідання, послався на те, що слухачі можуть порушити порядок судового засідання. Раніше суд і сторона звинувачення посилалися на «нестабільну соціально-політичну ситуацію в країні».
Суди по «справі Хізб ут-Тахрір» стали проводити в закритому режимі після вибуху в метро Санкт-Петербурга 4 квітня.
Адвокат Еміль Курбедінов в коментарі Крим Реалії повідомив, що на сьогоднішньому засіданні прокурор в черговий раз не зміг чітко аргументувати причину продовження арешту.
«Вкотре ні слідство, ні прокуратура не змогли надати жодних доказів, що Енвер Мамутов [підзахисний Курбедінова] може зникнути з Криму, вплинути на свідків», – заявив він.
Поки залишається незрозумілим, чи будуть адвокати оскаржувати по даній справі рішення суддів про проведення закритих судових засідань. У свою чергу Криленкова пояснює, що дані рішення можуть оскаржити як адвокати, так і самі слухачі.
«Я думаю, що адвокати цим займуться, такі рішення можна і потрібно оскаржити в судовому прядки. Люди, які прийшли на судове засідання, можуть прийти і написати скаргу на ім’я судді. Їм зобов’язані на неї відповісти», – резюмувала правозахисниця.