Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

Експерти КримSOS: обшуки і затримання в Криму 7 липня підтверджують навмисно жорстоке і системне порушення прав людини

8 / 07 / 2020

 Їх затримали разом з 4 іншими кримськими мусульманами після обшуків 7 червня. Раніше суд залишив під вартою до 2 вересня інваліда І групи Олександра Сізікова, якого також затримали російські силовики 7 червня. 

9 липня з 9:00 підконтрольний РФ Київський районний суд у Сімферополі розглядатиме обрання запобіжного заходу Аліму Суф’янову, Сейрану Хайретдінову і Емілю Зіядінову. Про це QirimInfo сказав кримський адвокат Еміль Курбедінов.

Всіх 7 затриманих звинуватили в нібито причетності до організації «Хізб ут-Тахрір» (визнана екстремістською в РФ, але законна в Україні). Ще одного кримчанина, 61-річного Ділявера Меметова, було оголошено в розшук.

На даний момент, 62 з понад 96 українських громадян, які перебувають у місцях несвободи в окупованому Криму та на території РФ, переслідуються в рамках «справ Хізб ут-Тахрір». Фігурантів цих справ найчастіше звинувачують в організації або участі в діяльності терористичної організації (ст. 205.5 Кримінального кодексу РФ), а деяких осіб, затриманих в 2016 р., ще й засудили за нібито насильницьке захоплення влади (ст. 278 КК РФ). Лише у 2019 році за обвинуваченнями у тероризмі було заарештовано 35 кримських мусульман, серед яких 20 осіб були позбавлені волі в один день — 27 березня 2019 р. У цей день були наймасштабніші обшуки за всі роки окупації Криму. Зважаючи на минулі моделі поведінки «судів», існує ризик, що нових затриманих також триматимуть під вартою. 

Як зазначають експерти KrymSOS у галузы мыжнародного права, обшуки та арешти в Криму 7 липня підтверджують навмисне жорстоке та системне порушення прав людини на окупованій території. 

По-перше, Росія як держава-окупант поширила своє кримінальне законодавство на територію Криму, в той час як IV Женевська конвенція передбачає збереження чинного законодавства на окупованій території з певними винятками. Однак Росія рішуче відкидає свої зобов’язання за міжнародним гуманітарним правом, розглядаючи Кримський півострів як невід’ємну частину своєї території. Як наслідок, всі кого РФ вважає членами заборонених організацій згідно свого законодавства («Хізб ут-Тахрір», «Свідки Єгови» тощо), які легально здійснювали свою діяльність відповідно до українського законодавства, тепер зазнають переслідувань за обвинуваченнями у тероризмі та екстремізмі (відповідно ст. 205.5 та ст. 282.2 Кримінального кодексу РФ). 

По-друге, кримінальні справи проти переслідуваних за політичними мотивами кримчан ґрунтуются на сфальсифікованих доказах і недостовірних експертних висновках. Про це багато говорять родичі, правозахисники та адвокати політв’язнів. Російські силовики часто підкидають заборонену літературу чи інші речові «докази» злочину. Як зазначають очевидці обшуків 7 липня , співробітники ФСБ підкинули таку літературу під час обшуку в будинку Аліма Суф’янова, а під час обшуку у помешканні Вадима Бектемірова нібито знайшли заборонену книгу серед дитячих іграшок. 

По-третє, активісти, що були затримані 7 липня, могли стати жертвами політичних переслідувань через вияв підтримки до раніше ув’язнених кримчан. Приміром, Еміль Зіядінов вів відеозйомку обшуків у будинках кримських татар 27 березня минулого року та підтримував фігурантів «справи Хізб ут-Тахрір» під час судових засідань, Олександр Сізіков — і має інвалідність I групи, він повністю втратив зір — виходив на одиночні пікети на підтримку політв’язня Едема Смаїлова, Вадим Бектеміров займався передачами політв’язням в СІЗО, Алім Суф’янов теж відвідував судові процеси. 

У випадку винесення вироку, їм загрожує від 10 до 20 років ув’язнення.  

Таким чином, здійснивши арешт семи кримчан, окупаційна влада вкотре порушила цілу низку міжнародно-правових норм. Експерти КримSOS передбачають, що, як і в інших політично мотивованих справах, уже вчинені порушення щодо затриманих, нажаль, не будуть останніми. 

Команда КримSOS щиро співпереживає затриманим та їхнім рідним і сподівається, що адвокати, правозахисні організації, українські органи влади та міжнародний тиск на Росію сприятиме якнашвидшому припиненню політичних переслідувань в окупованому Криму.  

Поділитись

Вибір редакції

Ще Новини