Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

Експертна мережа «Кримської платформи»: її мета і плани

9 / 08 / 2021

6 серпня відбувся установчий форум Експертної мережі «Кримської платформи». У заході взяли участь представники дипломатичних установ, громадських та правозахисних організацій, журналісти, національні та міжнародні експерти.

Міжнародний саміт «Кримської платформи», нагадаємо, відбудеться 23 серпня – до 30-річчя Незалежності України. У заході візьмуть участь представники урядів, парламентів та організацій десятків країн світу. Мета «Кримської платформи» — синхронізація зусиль України та її  міжнародних партнерів у питанні деокупації Криму.

Експертна мережа — це неурядове об’єднання індивідуальних експертів, журналістів, організацій та наукових установ, які займаються аналітикою та моніторингом ситуації в Криму. Їхня мета — напрацювати фахові рекомендації для учасників «Кримської платформи».

Як сказав у коментарі QirimInfo один з організаторів Форуму, виконавчий директор Ради зовнішньої політики «Українська призма» Геннадій Максак, ця мережа — один із рівнів «Кримської платформи» (разом із парламентським та урядовим), який об’єднує експертів, які знають реальний стан справ в окупованому Криму.

«Ми самі по собі є незалежною ланкою, яка проводить свої рішення, проєкти, ініціативи.  Ми готуємо рекомендації для українських та іноземних органів влади. Це спільнота радників. Ми радимо що доцільно робити, а що не має сенсу. Рекомендації будуть розроблятися окремо для урядів та парламентів», — сказав Геннадій Максак.

Геннадій Максак (фото: Микола Мирний/ZMINA)

Також, за його словами, концепція установчого форуму — презентувати роботу Експертної мережі та ознайомити інші організації та експертів з її діяльністю, аби ті могли приєднатися до неї.

На форумі було презентовано 7 робочих груп Експертної мережі:

  • «Політика невизнання та санкції»;
  • «Права людини та міжнародне гуманітарне право»;
  • «Безпековий трек»;
  • «Економіка та екологія»;
  • «Культурна спадщина Криму»;
  • «Гуманітарна політика»;
  • «Відновлення прав корінних народів як інструмент деокупації Криму».

У кожній з цих груп працюють не менше 10 компетентних експертів та організацій.

Варто зазначити, що спеціалісти «КримSOS» активно долучені до робити експертної мережі.

«Наша організація представлена в декількох робочих групах: в групі з прав людини, гуманітарної політики, екології та культурної спадщини. Ми учасники цих груп, ми проводитимо різні активності в рамках груп, проводитимо різні івенти в рамках “Кримської платформи”. Ми надаватимемо наявну у нас інформацію, братимемо її від партнерів.  Ми розглядаємо можливість участі у інших групах, головне, аби у нас була інформація, якою можна поділитися», — сказав у коментарі QirimInfo координатор КримSOS Денис Савченко, який взяв участь у Форумі.

Денис Савченко

Одним із експертів у робочій групі з прав людини та міжнародного гуманітарного права є координаторка юридичного напряму КримSOS Ольга Куришко, яка і презентувала на Форумі цю групу.

За її словами, робоча група зараз налічує 12 громадських громадських організацій, активістів, аналітичних центрів та незалежних експертів, які з початку окупації працюють у сфері захисту прав людини в Криму. Її робота складається з п’ятьох компонентів: 

  • інформування про ситуацію з порушенням прав людини в Криму;
  • моніторинг та документування порушень прав людини в Криму (переслідування, катування, ув’язнення, насильницькі зникнення та ін.);
  • захист прав та інтересів політв’язнів, членів родин жертв насильницьких зникнень, переселенців і допомога жителям окупованого Криму (правова, психологічна, соціальна і тд.);
  • сприяння притягненню до відповідальності всіх, хто пов’язаний з порушенням прав людини в окупованому Криму;
  • надання експертизи.

«Ми будемо передавати свої аналітичні здобутки, оцінку ситуації для національних партнерів. Наприклад ми співпрацюємо з органами державної влади, допомагаємо напрацьовувати зміни до нормативно-правових документів, або говоримо владі, де є прогалини, які необхідно врегулювати. А також ми надаємо експертизу міжнародним партнерам, аби вони завжди володіли об’єктивною та достовірною інформацією про те, що відбувається в окупованому Криму», — сказала  під час Форуму Ольга Куришко.

Ольга Куришко (фото: Микола Мирний/ZMINA)

Робоча група з прав людини та міжнародного гуманітарного права також працює над питаннями реінтеграції Криму та гарантіями неповторення конфліктів після деокупації півострова.

Про це це QirimInfo сказала координаторка цієї групи Ольга Скрипник (вона представляє правління Кримської правозахисної групи).

«Ми працюємо над механізмами, які дозволять не тільки звільняти людей та відновлювати їхні права, а також щоб потім Україна будувала мирне життя в Криму так, аби конфлікти не повторювались, оскільки це постійно буде призводити до масових порушень прав людини», — сказала Ольга Скрипник.

Ольга Скрипник (фото: Микола Мирний/ZMINA)

Говорячи загалом про Експертну мережу, Ольга Скрипник сказала, що одним із її завдань має стати постійне забезпечення роботи «Кримської платформи».

«Для нас важливо, аби “Кримська платформа” продовжувала свою роботу після саміту наприкінці серпня. Адже сам саміт — це лише початок роботи “Кримської платформи”. Тому для Експертної мережі принципово важливим є забезпечити постійну і системну роботу після саміту, щоби постійно напрацьовувалися рішення, щоби це не обмежувалося лише одним щорічним заходом», — сказала Ольга Скрипник.

Нагадаємо, що свою участь у Саміті «Кримської платформи»  23 серпня підтвердили понад 30 іноземних делегацій. Їх представлятимуть президенти держав, прем’єр-міністри, глави парламентів, міністри закордонних справ та лідери міжнародних організацій. Під час Саміту буде ухвалено спільну Декларацію, яка окреслить основні параметри міжнародної політики щодо окупованого Криму.

Поділитись

Вибір редакції

Ще Статті