Дорожня мапа щодо повернення депортованих в рф українських дітей: правозахисники надали рекомендації
15 / 10 / 2024Наприкінці жовтня у Монреалі відбудеться Міністерська конференція з людського виміру щодо мирного плану України. З цієї нагоди КримSOS разом з іншими 48 українськими та іноземними неурядовими організаціями оприлюднили заяву щодо повернення депортованих до рф українських дітей.
Від російської агресії потерпає навіть найвразливіша група населення України – діти. Збройне ураження дитячих садків, шкіл та лікарень, каліцтва та смерть – це реальність, в якій сьогодні живе українська малеча.
Окрім цього, на окупованих територіях України держава-агресор скоює систематичні порушення прав людини та дитини, у тому числі прописаних у Конвенції ООН про права дитини. Зокрема, права на збереження ідентичності, в тому числі громадянства, права на освіту, свободи від нелюдського поводження та дискримінації, свободи вираження поглядів, права на ім’я, права на сім’ю та на возз’єднання із сім’єю, права на використання власної культури.
Раніше аналітик КримSOS Євгеній Ярошенко коментував вивезення українських дітей: “Попередньо можна стверджувати, що це геноцид українського народу, беручи до уваги сукупність багатьох обставин: заяви російського керівництва та пропагандистів, спрямовані проти українського народу, масові вбивства українців на окупованих територіях, в тому числі батьків викрадених дітей, цілеспрямовані напади на лікарні, пологові будинки, вокзали, житлові будинки, блокування постачань гуманітарної допомоги в заблоковані населені пункти, розстріл мешканців, які намагаються евакуюватися з району бойових дій. Проте міжнародні організації не поспішають з висновками щодо того, чи є ті чи інші події геноцидом”.
У березні цього року керівник прокуратури АР Крим та міста Севастополя Ігор Поночовний у інтерв’ю для Бабеля розповів, що на момент окупації в Криму залишилося понад чотири тисячі дітей в інтернатах і дитячих будинках. У рамках російської урядової програми «Потяг надії», з 2014 року окупанти почали незаконну депортацію українських дітей-сиріт з півострова до рф з перспективою їхнього протиправного усиновлення російськими сім’ями.
«Висловлюємо рішучу підтримку зусиллям Міжнародної коаліції за повернення українських дітей, зокрема ініціюванню розробки Дорожньої мапи з конкретними заходами щодо повернення дітей додому», – йдеться у зверненні організацій.
Правозахисники підкреслили необхідність відображення в Дорожній мапі та в інших документах за результатами Міністерської конференції наступних конкретних заходів:
- Висунути чіткі вимоги до рф щодо повернення українських дітей та окреслити інструменти забезпечення виконання росією її відповідних міжнародних зобов’язань;
- Створити механізм моніторингу й оцінки ефективності процесу повернення українських дітей з-під контролю рф та на його основі – регулярно переглядати підходи до повернення й реагувати на перешкоди з боку рф;
- Створити та забезпечити функціонування системи обліку та моніторингу ситуації українських дітей, яких повернули з-під контролю російської федерації, включаючи необхідну інформацію для їх реабілітації та реінтеграції;
- Шляхом створення платформ для діалогу, організації консультацій та безпосереднього залучення до обговорень, забезпечити активну участь постраждалих дітей у процесах ухвалення рішень, що стосуються їхніх прав та інтересів;
- Продовжувати зусилля та розширювати перелік механізмів правового захисту постраждалих дітей як у судових, так і у квазісудових інстанціях різного рівня, зокрема сприяти виконанню вже чинних рішень Міжнародного кримінального суду, діяльності Спільної розслідуваної команди, дотриманню рекомендацій органів системи ООН, а також отриманню відшкодування дітьми шляхом подання заяв до Міжнародного реєстру збитків тощо.
Детальніше ознайомитись із заявою можна за посиланням.
Раніше ми писали про депортацію та примусове переміщення громадян України з тимчасово окупованого Криму. Нагадаємо, видворення громадян України з території окупованого Криму є порушенням права на свободу пересування та вибір місця проживання або воєнним злочином, а за певних обставин – злочином проти людяності.