Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

Дорожня карта законопроєктів, що стосуються захисту прав постраждалих унаслідок війни Росії проти України

3 / 09 / 2024

ДВАНАДЦЯТА СЕСІЯ ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ IX СКЛИКАННЯ

Коаліція організацій, що опікуються захистом прав постраждалих унаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України, створила порадник для Верховної Ради IX скликання «Дорожня карта законопроєктів, що стосуються захисту прав постраждалих унаслідок війни Росії проти України».

Правозахисники підтримують прагнення законодавців урегулювати питання, пов’язані із подоланням наслідків збройної агресії РФ. Водночас вони акцентують на низці системних проблем, що виникають під час розробки та розгляду законопроєктів даної категорії.

Саме тому представники Коаліції закликали Верховну Раду України:

  • Стати майданчиком для конструктивного обговорення перспектив деокупації та алгоритму дій держави для повноцінного відновлення влади, системи гарантування та захисту прав людини на звільнених територіях;
  • перейти від точкових до комплексних, довгострокових і узгоджених із виконавчою гілкою влади рішень;
  • консолідувати зусилля для напрацювання єдиного бачення та системного підходу до вдосконалення чинного механізму надання компенсації за знищення / пошкодження житла.

Серед законопроєктів, які коаліція пропонує підтримати: законопроєкт №10256. Він пропонує створити Реєстр постраждалих осіб з інформацією про:

  1. видатки держави та державного сектору економіки на відшкодування збитків, завданих постраждалим особам;
  2. надання їм соціальної підтримки;
  3. облік шкоди життю та здоров’ю, яка була визначена та доведена громадянами або державними органами відповідно до методики, затвердженої Урядом.

Інформація, що міститься в Реєстрі, може бути використана фізичними та юридичними особами, а також державою для подання заяв та позовів до судових органів та до міжнародного Реєстру збитків щодо виплати компенсації у порядку, встановленому Урядом.

Серед законопроєктів, які пропонують відхилити: законопроєкт №10355. Він передбачає, що виплата пенсій засудженим за злочини проти основ національної безпеки, громадської безпеки, миру, безпеки людства, міжнародного правопорядку на час відбування покарання здійснюватиметься в мінімальному розмірі. Крім того, обмеження пропонують застосовувати до осіб, які є підозрюваними чи обвинуваченими у вчиненні таких кримінальних правопорушень.

Запропоновані зміни є більш ніж дискусійними для заявленої мети, а в деяких аспектах містять ознаки таких, що порушують фундаментальні принципи Конституції України.

Допрацювати пропонують зокрема законопроєкти № 10425 та №11469. Обидва мають на меті актуалізацію положень законодавства у сфері міграції, громадянства, зокрема, підстав і порядку набуття/припинення громадянства України. Однак їхні положення, по суті, дублюють один одного.

Так, в обох законопроєктах зазначено, що підставою для втрати громадянства України є добровільне набуття громадянином України громадянства держави-агресора. Утім країна-агресор запровадила на ТОТ політику нав’язування громадянства РФ, застосовуючи обмеження в отриманні ліків, деяких типів документів (як-от освітніх), обмеження свободи пересування, позбавлення можливості працевлаштування та доступу до інших життєво необхідних послуг тощо.

В умовах окупації говорити про добровільність отримання паспортів неможливо. Відтак норми законопроєктів мають бути доопрацьовані з урахуванням становища громадян України, які проживають на ТОТ.

Детальний аналіз переглядайте нижче — у «Дорожній карті законопроєктів, що стосуються захисту прав постраждалих унаслідок війни Росії проти України».

Поділитись

Вибір редакції

Ще Інфографіка