Дорожня карта законопроєктів, що стосуються захисту прав постраждалих унаслідок війни росії проти України
5 / 09 / 2023Коаліція організацій, що опікуються захистом прав постраждалих унаслідок збройної агресії російської федерації проти України, створила порадник для Верховної Ради IX скликання «Дорожня карта законопроєктів, що стосуються захисту прав постраждалих унаслідок війни росії проти України».
Організації-учасниці коаліції підтримують вважають, що саме Верховна Рада України має стати майданчиком для обговорення законодавчих ініціатив, пов’язаних із подоланням наслідків збройної агресії проти України. Втім, залишаються актуальними проблеми реєстрації законопроєктів популістичного характеру, а також відсутність фінансово-економічного обґрунтування запропонованих законодавчих змін.
Саме тому коаліція закликає Верховну Раду:
- Ухвалити зареєстровані законодавчі ініціативи, що сприятимуть реінтеграції жителів тимчасово окупованих територій України.
- Розробити законопроєкти, що забезпечать ефективну реінтеграцію деокупованих територій і відновлення справедливості.
- Сприяти максимальній відкритості Верховної Ради для спільної роботи з громадськими експертними організаціями.
Серед законопроєктів, які коаліція пропонує підтримати: законопроєкт №9069, що врегульовує можливість визнання та підтвердження актів цивільного стану в адміністративному порядку, що мали місце на тимчасово окупованій території України. Також, передбачається спрощений порядок розгляду питання щодо встановлення фактів шлюбу чи розірвання шлюбу, що відбулися на ТОТ, у порядку окремого провадження.
Серед тих законопроєктів, які пропонують відхилити: законопроєкт №7507, яким пропонується звільнити ВПО на період дії воєнного стану від оплати житлово-комунальних послуг у місцях компактного поселення, скасування обмежень щодо шестимісячного терміну безоплатного тимчасового проживання. Законодавча ініціатива створить додаткове значне навантаження на Державний бюджет, що може спричинити розбалансування доходів і видатків бюджету, а реалізація прийнятих положень буде ускладнена або неможлива. Також неврахованою є державна політика щодо адаптації та інтеграції ВПО.
Допрацювати пропонують зокрема законопроєкт № 8301-2, який має на меті створити законодавче підґрунтя для коректного розмежування правопорушень, передбачених ст. 111-1 КК України «Колабораційна діяльність», а також інших суміжних правопорушень, удосконалення відповідальності за колабораційну діяльність і суміжні кримінальні правопорушення.
Детальніше — у «Дорожній карті законопроєктів, що стосуються захисту прав постраждалих унаслідок війни росії проти України» нижче.