Анексія залишила Крим без «гуманітарки»
30 / 07 / 2015Експерти зазначили, що робота міжнародних гуманітарних місій в Криму поки є неможливою. За даними начальника відділу гуманітарної допомоги Мінсоцполітики України Максима Доценко, з моменту окупації на півострів не доставили жодного офіційно зареєстрованого гуманітарного вантажу.
У свою чергу ідеолог проекту Free Crimea Тарас Березовець, розповів, що значна частина гуманітарної допомоги була зібрана в самій Росії відразу після анексії Криму. «Багато регіонів приєдналися до збору гумдопомоги на хвилі ура-патріотизму. Однак більшість цієї допомоги було розкрадено вже у самому Криму самопроголошеною владою», – пояснив експерт.
За словами координатора громадської ініціативи «КримSOS» Таміли Ташевої, левова частка гуманітарної допомоги з країн США та ЄС надається внутрішньо переміщеним особам безпосередньо на материковій Україні, а в Крим не доходить. Ташева додала, що потреба в гумдопомозі серед кримчан нікуди не зникла. Наприклад, на півострові, за її даними, гостро відчувається нестача окремих медичних препаратів.
Голова офісу штаб-квартири «Міжнародної комісії з прав людей» Костянтин Золотаревський, зазначив, що у зв’язку з новим порядком в’їзду/виїзду значно ускладнилася процедура перетину адміністративного кордону для правозахисних та гуманітарних організацій. «У Криму виник правовий вакуум для вирішення проблем з доставкою гуманітарних вантажів», – заявив Золотаревський.
Більше того перевезення будь-якого вантажу на окуповану територію може підпадати під кримінальну відповідальність. «Таким чином, допомогти кримчанам, не порушуючи українського законодавства, можна лише на материковій частині», – пояснив Костянтин Золотаренко.
Згідно з даними представленим в інфографіці, до анексії, основну допомогу в Крим направляли Німеччина, Туреччина, Великобританія, Швеція, Литва та Нідерланди. Кількість гумдопомоги у 2013 році становила майже 200 тонн. Сьогодні країнами-донорами залишаються Німеччина, Великобританія та Туреччина, а обсяги вантажу скоротилися в чотири рази – до 50 тонн.
У підсумку експерти заявили про можливість надання одній із міжнародних моніторингових місій мандату на роботу в окупованому Криму. На думку Костянтина Золотаренко, це забезпечило б ефективний збір інформації про правопорушення з боку Росії.