Андрій Захтей уклав досудову угоду. Головне про його справу
11 / 07 / 2017У Криму добігає кінця слідство у «справі диверсантів» Євгена Панова і Андрія Захтея. Майже рік тому на початку серпня 2016 вони були затримані ФСБ на території Криму за підозрою в підготовці диверсій на півострові.
Як стало відомо QirimInfo, фігурант «справи диверсантів» Андрій Захтей уклав досудову угоду зі слідством. Про це повідомило джерело, знайоме із ситуацією. За його словами, однією з умов підписання угоди з боку слідства була відмова від адвокатів за угодою. «Досудову [угоду] він підписав із зампрокурора [Криму] два тижні тому [приблизно в кінці червня]», – пояснило джерело.
За його словами, Захтей відмовився давати свідчення в рамках досудового слідства проти іншого фігуранта цієї справи Євгена Панова, оскільки не був з ним знайомий до затримання. За попередньою інформацією, після того, як справу Захтея виведуть в окреме провадження, йому пред’являть звинувачення в зберіганні зброї і підробці документів [російського паспорта]. На даний момент у його справі призначено три додаткові експертизи.
Інформацію про підписання досудової угоди QirimInfo також підтвердив адвокат Олексій Ладін. Йому прийшло письмове повідомлення від слідчого про те, що Захтей відмовився від його послуг.
«Будь-яких підстав не довіряти цьому паперу [письмовому повідомленню] у мене немає. Ми обговорювали питання укладення досудової угоди. Захтей мені сказав, що однією з умов його підписання є відмова від адвокатів за угодою. Ми порадилися і прийняли рішення», – розповів він.
Раніше на своїй сторінці у Facebook адвокат Ілля Новіков також повідомив про рішення Захтея відмовитися від захисників за угодою. «Я більше не займаюся його справою і не можу, і не буду ніяк коментувати її розвиток», – написав тоді він.
Олексій Ладін передбачає, що підписання досудової угоди вигідно як слідству, так і самому Захтею. «Швидше за все у його справі підбивають фінальну позицію. Через рік у слідства, очевидно, так і не з’явилося доказів його провини, і вони запропонували дати свідчення. Його позиція теж зрозуміла – отримати менший термін за те, чого він і так не робив», – пояснює адвокат.
Разом з тим Ладін вважає, що у випадку Захтея є реальний ризик скасування досудової угоди в суді. «Ми ж не бачили, про що йде мова в «досудовому». І грубо кажучи, якщо він не викриває інших учасників справи, то на цей випадок є частина 4 статті 317.6 КПК РФ. У ній йдеться, що досудову угоду може бути розірвано, якщо сприяння обвинуваченого слідству полягало лише в повідомленні відомостей про його власну участь у злочині», – пояснює адвокат і додає, що в такому випадку важелів тиску у сторони захисту вже не буде.
Суд у справі Захтея запланований на вересень.
Як розвивалася справа
Андрій Захтей був затриманий російськими силовиками в ніч з 6 на 7 серпня в селі Рисове. За версією слідства, в сусідньому селі Суворове він повинен був на автомобілі зустріти українську диверсійну групу, яка прибула туди з боку Перекопської затоки.
«Керуючи зазначеним автомобілем, [Захтей] виїхав у село Суворове з метою зустрічі Сандула А. Е. [ще одного фігуранта справи, якому, за версією слідства, вдалося втекти] та інших невстановлених членів організованої групи для забезпечення їх доставки і наявної при них вогнепальної зброї, боєприпасів, вибухових пристроїв і вибухових речовин до запланованих для проведення диверсійних актів об’єктів на території Криму», – йдеться в постанові про притягнення як обвинуваченого, копію якого має в своєму розпорядженні QirimInfo.
Однак диверсантів там чекали російські силовики. Тоді в ході нетривалої перестрілки був убитий один російський спецназівець і двоє українських «диверсантів»; частині вдалося втекти; інші були затримані, у тому числі Захтей.
Згодом на оперативному відео допиту Захтей розповів, що «купив бус, передзвонив Юрі і сказав, що готовий виконувати доручення»; 6 серпня йому «зателефонував невідомий», представився «від Юри» та дав доручення в 12 ночі приїхати в село Рисове, щоб забрати «людей з якимось вантажем». Невідомий попросив Захтея нічого не говорити про майбутню поїздку.
Пізніше стане відомо, що Юра, чиї доручення нібито виконував Захтей, – це його старий друг Юрій Флюнт. У грудні минулого року «Медіазона» опублікувала заяву Захтея про тортури з боку російських силовиків. У ній він говорить, що просто брав замовлення на перевезення людей, не уявляючи, хто вони такі. Захтей підтвердив, що саме Флюнт на початку серпня написав йому в Facebook про те, що дав його номер людям, «які хочуть замовити таксі».
Тоді ж видання з посиланням на джерело уточнило, що Флюнт – забезпечений однокурсник Захтея з Києва. Видання стверджувало, що він має відношення до фінансування добровольців в зоні АТО, а також допоміг Захтею з придбанням автомобіль.
Більш детально біографію Юрія Флюнта описує журналіст російського ресурсу «Одинцово-інфо». За інформацією видання, він є головою наглядової ради заводу «РЕМА» в Києві, а також керівником компанії «НВФ Торговий дім РЕМА». Журналіст також припустив, що Флюнт служив в 37 батальйоні 56-ї бригади Сухопутних військ України.
Інші фігуранти «справи диверсантів» Євген Панов і Володимир Сердюк (останнього слідство називає одним з організаторів «диверсій») також служили в 37 батальйоні. Тоді більшість російських ЗМІ вказували, що 37 батальйон входить до складу Головного управління розвідки Міноборони України. У відомстві цю інформацію спростували. Про свою непричетність до української розвідки Сердюк заявив в коментарі «Громадському». Родичі Панова також неодноразово говорили про його непричетність до розвідки і тим більше «диверсій» на території Криму. Сам Панов в своїй заяві про тортури ФСБ згадує, що після затримання він просив «припинити тортури і пояснити, за що його катують».
У розмові з QirimInfo Юрій Флюнт представився бізнесменом і заявив, що «ніколи не служив ні в 37 батальйоні, ні в АТО». «Я просто допомагав пацанам волонтерити і все», – ояснив він. Флюнт підтвердив, що знає Захтея і допомагав йому з приватним візництвом. «Розумієте, я – комерсант, я не міг давати йому якісь завдання. Він мене попросив: будуть клієнти під Крим, дай мені знати, я буду їх возити. Я просто дав Андрюхин телефон клієнту, вони повинні були зідзвонитися і зістикуватися. Його [клієнта] звали Микола, прізвище вже не згадаю. Але я так зрозумів, він тоді не сів», – розповів Флюнт.
Ще перебуваючи в статусі захисника Захтея, Олексій Ладін в комметарі QirimInfo відзначав: «Чи не єдиними об’єктивними доказами, які прив’язують Захтея до диверсійної діяльності, є експертизи». До підписання угоди їх в матеріалах справи було близько двадцяти.
В кінці травня адвокат в коментарі «Медіазоні» повідомляв, що слідство не виявило біологічних слідів Захтея і Панова на речах, вилучених зі схованки на кладовищі біля села Суворове. «Відбитків пальців ні Панова, ні Захтея на предметах теж немає», – розповів тоді він.
За версією слідства, вибухівка також була знайдена в багажнику автомобіля Захтея. Останній заявляв, що її підкинули силовики.
«Якщо на ній [вибухівці] є які-небудь біологічні сліди, то цьому можна дати логічне пояснення, – коментував раніше цю ситуацію Ладін, – вона [вибухівка] знаходилась в його машині, якою він користувався. Грубо кажучи, якщо ти поклав руку на кермо, тот там залишаться частинки твого поту».