Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

15 років колонії за слово “війна” – які закони прийняв Путін за останній час

10 / 03 / 2022

Війна з Україною відчутно вдарила по економіці Росії. Світові компанії йдуть з російського ринку: зачиняють магазини, згортають поставки товарів та інвестиції. Разом з цим Путін продовжує “закручувати гайки”, ухвалюючи жорсткі закони. 

Аналітики КримSOS зібрали найбільш резонансні внутрішні рішення російського диктатора, що той прийняв з початку війни в Україні. 

Заборонив виводити валюту з Росії 

Ввечері 28 лютого Путін підписав указ «про застосування спеціальних економічних заходів у зв’язку з недружніми діями»  США та інших західних країн. У документі перераховані обмеження для “захисту національних інтересів Російської Федерації”.

З березня росіяни не можуть зараховувати валюту на рахунки за кордоном, вивозити готівку можна у розмірі не більше $10 тис. А експортери мають продавати у РФ 80% валютної виручки, не пізніше, ніж за три дні після отримання грошей. 

Черга до пункту обімну валют у Санкт-Петербурзі,  10 березня 

«Таке рішення ще доволі “м’яке”. У СРСР, наприклад, взагалі валюта була заборонена. В цілому, подібні заходи дозволять російській економіці деякий час “зберігати обличчя за дуже поганої гри”. Але росіяни вже відчувають що щось  “вже не так” та масово їдуть до Польщі, Грузії й інших країн. Ті, хто залишаються, стануть бідним (або навіть жебраком). Росіяни втратья усі зв’язки з цивілізованим світом», – розповідає Олесь Лисичкін, аналітик КримSOS 

Може заборонити в’їзд іноземцям та арештовувати їх майно в РФ 

4 березня Путін підписав поправки до законів «Про заходи впливу на осіб, причетних до порушень основних прав і свобод людини, прав і свобод громадян Російської Федерації» та «Про порядок виїзду з Російської Федерації та в’їзду до Російської Федерації». 

Раніше тільки американців могли не пускати до Росії. А тепер – всім іноземцям та людям без громадянства можуть не дозволити в’їзд до РФ або визнати їх перебування “небажаним”. Крім того, тепер можна арештовувати їх фінансові активи та власність на російській території.

«Спроба ввести санкції у відповідь – гра на внутрішній ринок. Щоб показати росіянам, що Росія теж “може”. Якщо це рішення буде втілено, не доведеться розраховувати на збереження будь-яких принципів права та свобод. На жаль, це торкнеться і Криму. Російські прикордонники відмовляються пускати до Кримського півострову громадян України, вважаючи їх іноземцями. А все майно громадян України може бути присвоєне “за розчерком пера”», – зазначає Олесь. 

5 березня у затвердили «список недружніх стосовно Росії країн». В нього ввійшли 

Україна, США, країни Євросоюзу, Японія, Великобританія, Австралія, Нова Зеландія, Канада, Норвегія, Швейцарія, Ісландія, Південна Корея, а також “частково визнана” Тайвань, Албанія, Андорра, Ліхтенштейн, Мікронезія, Монако, Сан-Марино, Північна Македонія, Сінгапур та Чорногорія.

Заблокував Facebook та Twitter

4 березня російська влада заблокувала популярні соціальні мережі Facebook та Twitter. 

Користуватися цими соцмережами можна тільки через VPN. 

Щодо Twitter, у Роскомнадзорі заявили, що намагаються цензурувати всі медіа. Тобто, роблять усе, аби люди не дізналися правди. На Facebook образились через блок сторінок російських пропагандистских видань.  

“А уряд Криму тим часом заявив, що сам виходить з такої “згубної системи загниваючого заходу” як Facebook і пафосно видалив всі акаунти. Ось тільки скільки часу вони зможуть зберігати цей пафос перед тим, як до народу дійде, що все погано?”, – зазначає Олесь.

Дає штраф від 700 тис рублів до 15 років колонії за публікацію “фейків”

4 березня російські депутати ухвалили закон про кримінальне покарання за фейки щодо дій російської армії. Тобто, за поширення інформації, що відрізняється від офіційно прийнятної у РФ. Це зробили з метою “захисту інтересів РФ та її громадян, підтримки міжнародного миру та безпеки”. 

ЗМІ та росіянам за поширення “фейків”:

  • штраф від 700 тис. до 1,5 млн рублів або до 3 років колонії “за свідомо неправдиві фейки”;
  • штраф від 3 до 5 млн. рублів, або від 5 до 10 років колонії “за свідомо хибні фейки, створені посадовими особами, організованою групою, зі штучним створенням доказів або за мотивами ненависті або ворожнечі”; 
  • від 10 до 15 років колонії “за свідомо хибні фейки, що спричинили тяжкі наслідки”.

Роскомнагляд направив повідомлення “про необхідність обмеження доступу до недостовірної інформації” у редакції “Ехо Москви”, “ІноСМІ”, “Медіазони”, “New Times”, “Дощ”, “Вільної Преси”, “Крим.Реалії”, “Нової Газети”, “Журналіста”, “Леніздату”. Ці ЗМІ розміщували інформацію про обстріл міст України та загибель мирних жителів внаслідок дій армії Росії.  

Також у Росії були заблоковані українські ЗМІ:  Новое время, Крим.Реалії, New Times,  

 Радіо Свобода, “Інтерфакс. Україна”, “Гордон”, “Кореспондент”, “Українська правда”, ТСН, “Сьогодні”, “Укрінформ”, “Дзеркало тижня”, Depo.ua та інші. 

Заява гендиректора та співробітників “Дощу”

“На жаль, вже з’явилися перші жертви цих змін у законодавстві. На півострові було затримано автора сторінки в telegram, який рухав не офіційну політику “партії” про спецоперацію, а інформацію про повномасштабну війну Росії в Україні.”, – зазначає Олесь.

Спростив в’їзд із так званих “ДНР” та “ЛНР” і встановив доплати за загибель солдатів

Щоб “біженцям простіше було їхати” – спростили правила в’їзду до РФ. Також для родин військових, які загинули на території “Донецької та Луганської народних республік, України чи Сирії” встановили одноразову виплату 5 млн руб. За поранення виплатять 3 млн. руб.

“Донецька та Луганська області є територією суверенної України. Росія вже 8 років грає у доброзичливого доброго сусіда, який підтримує сепаратистський рух там. Про те, що це порушує цілу купу принципів міжнародного права та гуманітарне право говорити вже й не доводиться. Суть залишається незмінною – Росія може визнавати все, що завгодно (мабуть, крім правди), але об’єктивну реальність це не змінить: Росія використовує “ДНР” та “ЛНР” для зазіхань на територіальну цілісність України.”, – коментує Олесь.

Підписав “антикорупційний” указ

З 5 березня у РФ  можуть конфіскувати гроші з рахунків чиновників та членів їхніх сімей, якщо “суми надходжень кратно перевищують офіційні доходи сім’ї за останні 3 роки”.   

«Цей крок може стати інструментом вибіркового правосуддя щодо чиновників, які не демонструють стовідсоткову лояльність до Путіна. Таким чиновникам не позаздриш: їхні активи у Росії може відібрати Путін, а на Заході їхні статки можуть заморозити або конфіскувати» , – коментує аналітик КримSOS Євгеній Ярошенко.

Поділитись

Вибір редакції

Ще Статті