Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

14 порад переселенцям та приймаючим громадам як запобігти конфліктам

31 / 03 / 2022

Група експертів за підтримки ОБСЄ в Україні розробили збірки з практичними порадами для запобігання конфліктних ситуацій. Поради допоможуть як приймаючим громадам, так і вимушеним переселенцям вгамувати емоції та знайти компроміси. 

У одній з брошюр наводять 14 порад:

  1. Будьте уважними до потреб інших, запитуйте їх про це, водночас не говоріть про свої потреби у формі «закидів», «претензій» – інші можуть і мають право не знати про ваші потреби, це ваша задача – допомогти іншим зрозуміти, що вам потрібно.
  1. Не спирайтесь у висновках на те, що вам здається очевидним, адже так легко потрапити у пастку припущень; запитуйте, перевіряйте свої припущення – вони можуть виявитись хибними; досліджуйте факти та розмежовуйте факти, емоції та судження.
  2. Уникайте посилення конфлікту недоречною комунікацією, за можливості втримайтесь і не завдавайте словесних ударів, не погрожуйте, не виходьте з конфліктом у публічну площину, не формуйте коаліцію і не залучайте союзників, не формуйте образ ворога – тоді можна легше і швидше досягти порозуміння і взаємовигідного рішення.
  3. Зважайте, що сама громада, група зараз перебуває у великій напрузі через воєнний стан, страх за себе, близьких, майбутнє; самоорганізується і трансформується для виконання безлічі нових задач, що дуже загострює сприйняття, створює великі ризики для різких, емоційних та необдуманих вчинків і слів.
  4. Не відповідайте на погрози, шантаж, не ведіться на маніпуляції.
  5. Відслідковуйте і нейтралізуйте власні упередження, уникайте категоричності.
  6. Не ініціюйте та уникайте розмов на контроверсійні теми або в яких розділення на «ми/вони»
  7. Пам’ятайте, що не всі знають те, що й ви, не всі думають так, як ви – знайдіть спосіб напевне перевірити, що знає інший(-а), як думає інший (-а)
  8. Домовляйтесь про те, як спілкуватися між собою за нових обставин, обговоріть правила безпечної та конструктивної комунікації.
  9. Визнавайте право інших мати інакше бачення і розуміння, що базується на іншому життєвому досвіді, експертному знанні тощо.
  10. Визнавайте інших рівними, не засуджуйте, не знецінюйте досвід, внесок інших, не «проповідуйте».
  11. Враховуйте, що до вашої громади долучилися люди з різним досвідом, в тому числі – досвідом війни. 
  12. Поважайте право кожного до самовираження; слухайте і показуйте іншим, як «слухати і чути»; слухаючи іншого, шукайте, що у вас є спільного.
  13. Пробачайте собі та іншим необережність, адже люди втомлені; відпускайте образи; жартуйте, проте обережно, без висміювання, сарказму і тролінгу, бо люди вразливі.

“Ці рекомендації складно виконувати людям, коли стільки стресу, допомога медіатора була б доречною. В нього є навички і компетенції “безпечного” перекладу з конфліктної мови на мову “людяну”, – зазначає Тетяна Войтюк, медіаторка 

Щоб знайти експерта з медіації, Тетяна радить користуватися довідником організацій. Або писати до Ліги медіаторів України чи Асоціації сімейних медіаторів України.

Фото: Місцева громада у Тереблече, Чернівецька область, облаштувала пункт видачі гарячої їжі людям, які через бойові дії були змушені переїхати з інших регіонів України. Ксенія Йорук/ОБСЄ (Ksenia Yoruk/OSCE

Поділитись

Вибір редакції

Ще Статті