ЗВЕРНЕННЯ ЩОДО НЕПРИПУСТИМОСТІ ПЕРЕСЛІДУВАННЯ АДВОКАТІВ ТА ПРАВОЗАХИСНИКІВ В ОКУПОВАНОМУ РФ КРИМУ
26 / 02 / 2019
Категорично засуджуємо переслідування адвокатів та правозахисників в окупованому Криму та вимагаємо від влади РФ негайно припинити незаконний тиск та перешкоджання професійній діяльності адвокатів, придушення правозахисної діяльності, а також припинити використання «антиекстремістського та антитерористичного» законодавства РФ на окупованій території в порушення норм міжнародного гуманітарного права та з метою переслідування осіб за їхню громадську, адвокатську та правозахисну діяльність
Звертаємося до міжнародних організацій та урядів демократичних країн та просимо:
- Продовжити тиск на владу Російської Федерації з вимогою припинити переслідування учасників об’єднання «Кримська солідарність» та будь-яке перешкоджання професійній діяльності незалежних адвокатів в окупованому Криму.
- Засудити використання Російською Федерацією власного «антитерористичного та антиекстремістського» законодавства для переслідування адвокатів, правозахисників та громадських активістів в окупованому Криму.
- Запровадити персональні санкції щодо осіб, причетних до грубих порушень прав людини в окупованому Криму, а також безпосередньо причетних до перешкоджання професійній діяльності адвокатів та тиску на об’єднання «Кримська солідарність». Зокрема, накласти санкції на представників правоохоронних органів окупаційної влади, а саме Сушко Андрія Володимировича, Федеральна служба безпеки, 1976 року народження та Шамбазова Руслана Ринатовича, Міністерство внутрішніх справ, Уткіна Олега Борисовича, начальника Центру з протидії екстремізму у Криму, 1970 року народження, та Нікіфорова Андрія Ростиславовича, кандидата історичних наук, «доцента кафедри політичних наук та міжнародних відносин КФУ ім. Вернадського», створеного в окупованому Криму, 1962 року народження. Вони пов’язані з незаконним переслідуванням Еміля Курбедінова та інших українських громадян, які переслідуються за політичними мотивами. Сушко та Шамбазов також пов’язані зі справами, зокрема Рената Параламова та Олександр Костенко, де до осіб застосовувались тортури.
- Посилити секторальні санкції проти Російської Федерації за системні грубі порушення прав людини та воєнні злочини в окупованому Криму.
Слід нагадати, що це не перший випадок переслідування Еміля Курбедінова окупаційною владою. У серпні 2016 року, коли Еміль перебував у Ростові-на-Дону, невідомі особи намагалися вдертися в його офіс.
26 січня 2017 року від був затриманий співробітниками в масках вищезгаданого Центру та доставлений в місцеве відділення Російської Федеральної Служби Безпеки (ФСБ) для проведення допиту; в той же день де-факто Залізничний районний суд м. Сімферополя визнав його винним у “пропаганді екстремістської організації” та засудив до 10 діб арешту. Відразу після арешту Еміля обшуки пройшли в його будинку та офісі (а також у кабінеті колеги Еміля, адвоката та правозахисника Едема Семедляєва), вся електронна апаратура була вилучена. Арешт адвоката викликав сильну реакцію міжнародного співтовариства, у тому числі Федеріки Могеріні, Віце-президента Європейської комісії та Верховного представника Європейського Союзу у закордонних справах та політиці безпеки.
27 жовтня 2018 року представники окупаційної влади увірвались на щомісячне засідання об’єднання «Кримська солідарність» та вручили застереження про неприпустимість порушення законів про протидію екстремістській та терористичній діяльності близьким колегам Еміля – адвокату Едему Семедляєву, адвокату та правозахисниці Лілії Гемеджі та координатору об’єднання «Кримська солідарність» правозахиснику Діляверу Меметову. («Кримська солідарність» – це платформа, яка об’єднує родичів та адвокатів політичних в’язнів Кремля. В рамках своєї діяльності члени об’єднання надають правову, фінансову та моральну підтримку жертвам окупаційного режиму та членам їх родин).
Більше того, в листопаді 2018 року представник Центру з протидії екстремізму в Криму та де-факто прокурор Валентин Чупріна прийшли в офіс до Еміля Курбедінова та вручили застереження про неприпустимість порушення законів про протидію екстремістській діяльності.
Громадська організація «КримSOS»
Кримська правозахисна група
Медійна ініціатива за права людини
Регіональний центр прав людини
Українська Гельсінська спілка з прав людини
Центр інформації про права людини
Це звернення відкрите для підписання.