Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

Заява щодо переслідування адвокатів та правозахисників на території окупованого Криму

10 / 01 / 2019

Такі дії можуть бути пов’язані із його професійною діяльністю, а також його громадянською позицією.

Еміль Курбедінов представляє інтереси українських ув’язнених, які утримуються Кремлем, включно із українськими моряками, захопленими в полон Росією в листопаді 2018 року, а також тих, кого катує окупаційна влада (Ренат Параламов) або викрадених осіб (Ервін Ібрагімов, Мухтар Арісланов, Тимур Шаймарданов).

Такі дії, у подальшому, можуть призвести до позбавлення права на адвокатську практику, що, в свою чергу, позбавить Еміля можливості займатися адвокатською діяльністю, а клієнтів Еміля, які потерпають від політичних переслідувань, права на отримання ефективної допомоги.

Ми рішучо засуджуємо переслідування адвокатів та правозахисників в окупованому Криму та вимагаємо від влади Російської Федерації негайно припинити незаконний тиск та перешкоджання професійній діяльності правозахисників та адвокатів, а також припинити застосування російського «антиекстремістського та антитерористичного» законодавства на окупованій території, що порушує міжнародне гуманітарне право, для переслідування людей за їхню громадську, адвокатську та правозахисну діяльність.

Ми закликаємо міжнародні організації та уряди демократичних країн:

  • Продовжувати чинити тиск на російський уряд з метою припинення переслідування кримського незалежного адвоката Еміля Курбедінова та інших адвокатів і правозахисників.
  • Продовжувати чинити тиск на російський уряд з метою припинення переслідування активістів Українського культурного центру в Криму та громадського об’єднання «Кримська солідарність» на території окупованого Криму.
  • Засудити використання Росією свого власного «антиекстремістського та антитерористичного» законодавства для переслідування адвокатів, правозахисників та громадських активістів в окупованому Криму.
  • Запровадити персональні санкції щодо осіб, причетних до грубих порушень прав людини в окупованому Криму, а також безпосередньо причетних до перешкоджання професійній діяльності адвокатів та переслідування громадського об’єднання «Кримська солідарність». Зокрема, застосувати персональні санкції проти Міністра юстиції Російської Федерації Коновалова Олександра Володимировича, де-факто Міністра юстиції так званої Кримської республіки Шаповалова Олега Георгійовича, представників окупаційних правоохоронних органів, зокрема, Сушка Андрія Володимировича, Федеральна служба безпеки, 1976 року народження, та Шамбазова Руслана Ринатовича, Міністерство внутрішніх справ. Вони обидва пов’язані із незаконним переслідуванням Еміля Курбедінова, а також інших громадян України, які переслідуються за політичними мотивами, також вони причетні до випадків застосування тортур, про які повідомлялося, зокрема у справах Рената Параламова та Олександра Костенка.
  • Посилити секторальні санкції проти Російської Федерації за систематичні грубі порушення прав людини та воєнні злочини в окупованому Криму.

Ми хочемо нагадати про те, що це не перший випадок переслідування Еміля Курбедінова окупаційною владою.

06 грудня 2018 року Еміль Курбедінов був затриманий посадовими особами Центру протидії екстремізму в Криму на підставі Статті 20.3 Кодексу про адміністративні правопорушення Російської Федерації (пропаганда або публічна демонстрація нацистської атрибутики та символіки, або символіки екстремістських організацій, або іншої атрибутики чи символіки, пропаганда або публічна демонстрація яких заборонена федеральним законодавством). Він був засуджений до 5 діб ув’язнення окупаційним Київським районним судом міста Сімферополя.

У серпні 2016 року, коли Еміль перебував в Ростові-на-Дону, невідомі особи намагалися проникнути до його офісу.

26 січня 2017 року, він був затриманий групою осіб в масках, які представляли вищезазначений Центр, та доставлений до місцевого відділення Федеральної служби безпеки Російської Федерації на допит; в той же день окупаційний Залізничний районний суд міста Сімферополя визнав його винним «у пропаганді екстремістських організацій» та засудив до десяти діб арешту. Після його арешту були проведені обшуки у його будинку та офісі (а також в офісі колеги Еміля та правозахисника Едема Семедляєва) та було вилучене все електронне обладнання. Арешт адвоката викликав потужну реакцію з боку міжнародної спільноти, зокрема з боку Федеріки Могеріні, Віце-президента Європейської комісії та Верховного представника Європейського Союзу у закордонних справах та політиці безпеки.

27 жовтня 2018 року, представники кримської окупаційної влади зі штурмом увірвалися на щомісячне засідання НДО «Кримська солідарність» та вручили повідомлення про так зване порушення законодавства про боротьбу із екстремізмом та тероризмом близьким соратникам Еміля Курбедінова, Едему Семедляєву, адвокату, який представляє інтереси політичних в’язнів, Лілії Гемеджі, адвокату та правозахисниці та Діляверу Меметову, координатору громадського об’єднання «Кримська солідарність». (Кримська солідарність – це платформа, яка об’єднує родичів та адвокатів політичних в’язнів. Члени об’єднання надають правову, фінансову допомогу та моральну підтримку жертвам режиму та їх сім’ям).

Більш того, в листопаді 2018 року, представник Центру протидії екстремізму в Криму разом із де-факто прокурором Валентином Чуприною прийшли до офісу Еміля Курбедінова та вручили йому попередження про порушення законодавства по боротьбі з екстремізмом.

Всі ці випадки можуть та повинні вважатися систематичним тиском на незалежних адвокатів та правозахисників в окупованому Криму. Протягом останніх років, принаймні три кримськотатарських правозахисника були затримані на підставі політично вмотивованих кримінальних звинувачень.

Заслуговує уваги той факт, що Еміль Курбедінов є відданим захисником прав людини в Криму – в 2017 році, за свою правозахисну діяльність та непохитну позицію він отримав премію міжнародної організації Front Line Defenders для правозахисників, які перебувають під загрозою.

Кримська правозахисна група

Крим SOS

Центр інформації про права людини

Медійна ініціатива за права людини

Регіональний центр прав людини

Українська Гельсінська спілка з прав людини

 

Поділитись

Вибір редакції

Ще Звернення