У Києві представники спільнот переселенців зустрілися для обговорення планів співпраці на 2019 рік
18 / 02 / 20199 лютого 2019 року в Києві громадська огранізація «КримSOS» разом з Управлінням Верховного комісара ООН у справах біженців організували захід для громадських ініціатив, які займаються допомогою переселенцям. У ньому взяли участь 79 представників ініціатив (понад 60 спільнот), таким чином цей захід став найчисельнішим з часу роботи ГО «КримSOS» з об‘єднанями внутрішньо переміщених осіб.
На заході учасників очікувала насичена програма. Було заплановано огляд результатів роботи за 2018 рік, обговорення спільної оцінки потреб, створення бази потенційних партнерів і, найголовніше, обговорення планів співпраці на 2019 рік.
[gallery-36942]
Після ранкової кави учасники зібрались у конференц-залі готелю «Premier Lybid», щоб послухати презентацію керівника проекту ГО «КримSOS» Дениса Савченка. Його слова були натхненими: «Ви насправді можете пишатися собою!». За допомогою ГО «КримSOS» і УВКБ ООН, минулого року спільноти переселенців пройшли 19 індивідуальних курсів, а також, взяли участь у
- 2 навчальних турах;
- 13 візитах обміну;
- 11 тренінгах;
- та одному фестивалі.
Загалом у цих активностях взяли участь 90 організацій та ініціативних груп переселенців (загалом 144 особи) з центральної та західної частин України.
У 2019 році планується співпраця зі 101 спільнотою внутрішньо переміщених осіб з 15 областей України.
Віра Шелест, представник УВКБ ООН, презентувала учасникам методику спільної оцінки потреб. За ії словами методика має гарантувати участь усіх осіб у процесі прийняття рішень і визначенні напрямків допомоги для забезпечення їх захисту та інтеграції до місцевої громади. Методика означає структурний підхід під час діалогу з переселенцями незалежно від гендеру, віку чи походження, для визначення ризиків у сфері захисту та задоволення потреб внутрішньо переміщених осіб, а також у визначенні основних причин цих ризиків і пошуку можливостей та ресурсів громади для вирішення актуальних проблем.
Згодом слово взяли представники спільнот. Вони презентували свої найуспішніші проекти, які вдалося реалізувати минулого року.
З грудня 2017 до березня 2018 років ГО «Переселенці Криму та Донбасу» (ВПО, що проживають в м. Луцьк) організували бізнес-школу для підлітків, мета якої – надання початкових знань та навичок із самозайнятості та забезпечення впевненості у тому, що навіть у такі важкі часи в українських підлітків є можливості для самореалізації. Проект складався з 11 групових занять у формі тренінгів або групових дискусій та 15 індивідуальних консультацій загальною тривалістю 40 годин. У школі взяли участь 25 дітей.
Насичений подіями рік виявився і для ГО «Новий Схід» (м. Бориспіль). Вони організували один фестиваль і велику кількість майстер-класів, де навчали створювати речі своїми руками, наприклад вироби з декупажу та екологічні сумки. Крім того, організація активно спілкувалася з іншими представниками громадянського суспільства і, в тому числі, зустріла делегацію з Японії.
Минулого року ГО «Шлях Добра» з Черкаської області займалася захистом прав дітей з інвалідністю, організувала інклюзивний театр і марш «Право на життя». Також, у вересні 2018 року в Умані організація відкрила «арт-студію», де діти мають змогу займатися мистецтвом і приймати участь у заняттях з музичної терапії.
У 2018 році у місті Житомир ГО «Мир на долоні» успішно провела дві благодійні ярмарки, а саме: «Щедрі долоні» та «Єдина громада – єдина країна», у наслідок чого спільнота отримала нагороду на конкурсі «Благодійна Україна» в номінації «Колективне волонтерство».
На заключному етапі заходу учасники в групах обговорили цілі на 2019 рік. У результаті представники спільнот переселенців зробили акцент на необхідності додаткової психологічної підтримки для ВПО, допомозі сім‘ям і жінкам з дітьми. Також, наголосили на важливості стимулювання згуртованості усіх переселенців, продовженні організації інтеграційних заходів, розширенні інформаційно-консультативної підтримки у питаннях, які стосують внутрішньо переміщених осіб.
Зрештою, минулого року спільноти довели, що можуть об’єднуватися та спільними зусиллями допомагати тим, кому потрібна підтримка й увага суспільства. Безсумнівно переселенці стали важливим ресурсом для своїх громад і процес інтеграції та співробітництва продовжиться, бо залишається ще багато невирішених проблем
Автор статті:
Даріо Планерт