Айдер Джаппаров

24 / 04 / 2023

17 років позбавлення волі (вирок від 12 січня 2020 року за ч. 2 ст. 205.5, ч. 1 ст. 30 и ст. 278 КК рф)

Айдеру Джаппарову 43 роки, він народився в місті Ташкент (Узбекистан)*. За першою освітою Айдер кухар. Також навчався в духовній семінарії та в Університеті Аль-Джинан у Лівані на факультеті арабської мови та літератури, відділення «Ісламська освіта». Працював інженером комунікацій, монтажником, енергетиком.

Чоловік одружений, має 8 дітей. Активно займався громадською діяльністю: організовував релігійні свята й читання Корану, допомагав ремонтувати мечеті, згодом почав відвідувати суди політв’язнів.

Обшуки в будинку Джаппарова проходили з 2014 року. До чоловіка приходив дільничний для «опитування» та перевірки місцеперебування Айдера. У 2015 році двоє співробітників окупаційної поліції вдерлися до будинку, у якому були лише дружина та малолітні діти Джаппарова. За рік до арешту почалося постійне стеження за його автомобілем, особливо у вечірній та нічний час.

10 червня 2019 року Айдера Джаппарова затримали в місті Білогірськ. Відтоді він перебуває за ґратами. Обвинувачувальний вирок винесли 12 січня 2020 року в Південному окружному військовому суді Ростова-на-Дону. Адвокати подали апеляційні скарги.

«Попри ті величезні терміни, які нам дає цей режим, знайте, нашу силу духу не зломити! Це лише випробування для нас, випробування і настанова для тих, хто на волі і явний доказ несправедливості тієї системи та тієї влади, яка сидить у своїх кріслах і кабінетах, вважаючи, що цим вони зможуть зламати нашу волю до справедливого життя і нашу єдність, яка так лякає їх», — написав Айдер Джаппаров у своєму листі з неволі.

Коаліція правозахисних організацій України визнає Айдера Джаппарова із Білогірської справи «Хізб ут-Тахрір»  особою, позбавленою свободи із політичних мотивів.

Довідково: «Хізб ут-Тахрір» — ісламська організація, дозволена в Україні та більшості європейських і світових держав, але заборонена в Росії. Це мирний релігійний рух, якому російське законодавство безпідставно приписує екстремістсько-терористичні наміри. З 2014 року в окупованому Криму 101 людину звинуватили в нібито участі в цій організації. Здебільшого це кримськотатарські активісти, які висловлювали протест проти окупації Криму.

* Примітка: 18–21 травня 1944 року радянська влада насильнильно депортувала з Криму приблизно 430 тисячі кримських татар у віддалені регіони північного Передуралля і республік Середньої Азії. За різними даними під час переселення загинуло від 27 % до 46 % людей. Родини нинішніх політв’язнів — нащадки тих, хто пережили геноцид кримськотатарського народу та змогли повернутися на історичну Батьківщину.

Поділитись

Вибір редакції

Ще Chronicle